21 Mayıs 2019 Salı - 14:38:06

SON DAKİKA

BAYBATUR: "TARIMDA 15 YILDA 2,5 KATRİLYON DESTEK"

Gündem

13 Haziran 2018 Çarşamba, 19:01:58 | 506 Okunma
AK Parti MKYK Üyesi, Manisa Milletvekili ve Milletvekili Adayı Murat Baybatur, Manisa'ya tarımsal alanda yapılan desteklemelerin 15 yılda 6 kat arttığını söyledi.

AK Parti olarak çiftçilerin her zaman yanında olduklarını belirten Baybatur, Manisalı çiftçilere AK Parti iktidarları döneminde pek çok kalemde toplam 2,5 Katrilyon lira destek ödemesi yaptıklarını söyledi.
24 Haziran’da yapılacak olan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekilliği seçim çalışmaları kapsamında Manisa’nın Gölmarmara ilçesinde ziyaretlerde bulunan AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, vatandaşlardan Cumhur İttifakı ve AK Parti için destek istedi. AK Parti Gölmarmara İlçe Teşkilatına giderek partililerle bir süre sohbet eden Baybatur, daha sonra ilçede faaliyetlerini sürdüren Ünlü ve Erkanlar Tarım İşletmelerini ziyaret etti. Burada çalışan işçilerle sohbet eden Baybatur, IPARD ile Manisa’da toplam da 146,8 milyon TL olan 321 adet projeye 69 milyon TL hibe sağladıklarını belirterek, bu sayede de 3 bin 88 kişiye yeni istihdam alanı oluşturduklarını ifade etti.
Çiftçileri desteklediklerini ifade Baybatur, şunları söyledi: “AK Parti iktidarı olarak çiftçilerimizin her zaman yanından. Doğrudan Gelir, Mazot, Kimyevi Gübre, Ayçiçeği - Soya, Pamuk, Dane Mısır, Zeytinyağı, Buzağı Desteklemesi, Damızlık Gebe Düve Alımı, Anaç Manda, Küçükbaş Hayvan, Büyükbaş Hayvan, Çiğ Süt ve Yem Bitkileri Desteklemesi gibi tarım ve hayvancılıkta pek çok kalemde Manisalı çiftçilerimize bugüne kadar 2,5 katrilyon lira Tarım desteği verdik. Hayvancılık destekleri kapsamında damızlık koç, tekeden ağıl yapımına alet ekipmana kadar pek çok kalemde yüzde 50 hibe veriyoruz. Havza bazlı üretime dayalı destekleme modeline geçtik. 941 tarım havzasını belirledik. Her havzada en uygun ve en iyi yetişen ürünleri tespit ettik. Stratejik ve arz açığı olan 21 ürünü havza bazında destekliyoruz. Buğday ve yem bitkileri her havzada destekleniyor. Mazot maliyetinin % 50’si destek olarak üreticilerimize ödeniyor.”
Milli Tarım Projesi ile Havza Bazlı Desteklemelerle çiftçilerin gübre maliyetinin yüzde 40’ını karşıladıklarını sözlerine ekleyen Baybatur, “Büyükbaştan küçükbaşa, besiden süte, yemden arıcılığa kadar birçok alanı destek kapsamına aldık. Son 15 yılda Manisa’da hayvancılık desteğini 59 kat arttırdık. Bu dönemde Manisa’ya toplam 603,1 milyon TL hayvancılık desteği verdik. En az 500 baş kapasiteli damızlık gebe düve ve damızlık koç-teke üretim merkezleri kuruyoruz. İnşaat yatırımlarına, alet- ekipman buzağı ve damızlık hayvan alımına yüzde 50 hibe veriyoruz” dedi.
Manisa’ya son 11 yılda 84.8 milyon hibe desteği sağlandığını ve bu desteklemelerle 195 yeni tarımsal tesis kurularak 1973 kişiye istihdam sağlandığını sözlerine ekleyen Baybatur şunları söyledi:
“Akhisar Zeytin İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin 1’nci etabının kamulaştırılması tamamlandı. İkinci etabında sonuna yaklaşıyoruz. Altyapısı tamamlanan bölgelerde şimdiden 7 fabrika üretime başladı. Şimdi Ana muhalefet Tarım endüstrisinden bahsediyor. Türkiye Tarım Endüstrisi’ne girmiştir. O ne diyor girecek, girmesi lazım. Bu iş başladı. Biz şu anda tarım endüstrisini icra ediyoruz. Biz geldiğimizde yerli traktör diye bir şey yoktu. Şimdi yerli traktörümüzü üretiyoruz. Biçerdöverlerimizi üretiyoruz. Bütün bunları artık yapan bir Türkiye var. Bunlar Tarım endüstrisinin atılmış adımları. Ayrıca, 227 damla ve yağmurlama sulama tesisinin kurulumu desteklendi.”
Baybatur, konuşmasını şöyle tamamladı: “IPARD ile Manisa’da toplam 146,8 milyon lira ile 321 adet projeye 69 milyon TL hibe sağladık ve bu hibelerle kurulan tesislerde 3 bin 88 kişiye yeni istihdam oluşturduk. Gençlere 30 bin TL hibe desteği 2016 yılında uygulamaya geçti. Manisa’da 2016-2017 yıllarında 466 genç girişimciye 14 milyon TL hibe sağladık. Hükümetlerimiz döneminde Manisa’ya 14 baraj 10 gölet yaptık. Halen 22 baraj ve 6 göletin inşası sürüyor. İnşa ettiğimiz sulama projeleriyle 162 bin dekar araziyi suya kavuşturduk. Bunun yanında 205 bin dekar araziyi sulayacak projelerin inşası devam ediyor. 2012 yılında hizmete giren Gördes Barajı’ndan alacağımız su ile Akhisar ovasında 148 bin dönüm araziyi sulayacağız. Bu tesisin inşası da hızla devam ediyor. Hem sulama, hem turizm açısından Akhisar için önemli olan Gürdük Barajı’nın inşasında yarıya yaklaşıldı.”
AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur’a, AK Parti Gölmarmara İlçe Başkanı Ahmet Taylan Belediye Başkanı Kamil Öz ve partililerde eşlik etti. İHA

Gündem

13 Haziran 2018 Çarşamba, 19:01:58 | 506 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

TÜRK KİRAZI GÜNEY KORE YOLUNDA
SIYASET
MANİSA'nın Alaşehir ilçesine gelen Güney Kore heyeti, kiraz bahçeleri, işleme, paketleme tesisleri ve soğuk hava depolarında incelemelerde bulundu.
21.5.2019

18

KAZADA OTOMOBİL ORTADAN İKİYE BÖLÜNDÜ
SIYASET
MANİSA'nın Şehzadeler ilçesinde meydana gelen trafik kazasında, otomobil ortadan ikiye bölündü. Kazada 1'i ağır 3 kişi yaralandı.
21.5.2019

31

EGE'NİN PARMAK ISIRTAN LEZZETİ: TURGUTLU KÖFTESİ
SIYASET
MANİSALILARIN en sevdiği lezzetlerden Turgutlu köftesi, kente gelenlerin de gözdesi. Odun kömürü, bakır tava ve tereyağı üçlüsünün olmazsa olmazı olan yemeği tatmak için Türkiye'nin çeşitli illerinden misafirler kente geliyor.
21.5.2019

19

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks