24 Ocak 2019 Perşembe - 05:14:37

SON DAKİKA

BÜYÜKŞEHİR BÜTÇEDE FARKINI KONUŞTURDU

Gündem

13 Şubat 2018 Salı, 21:16:24 | 438 Okunma
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Büyükşehir Belediyesi'nin 2017 yılı gelir gider bütçesinin gerçekleşme oranlarını açıkladı. Başkan Ergün, "Kriterleri değiştirmezlerse birincilik bizim" dedi

Manisa Büyükşehir Belediyesi Şubat Ayı Meclis Toplantısı, Manisa büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Meclis Salonu’nda yapılan toplantıda toplamda 72 madde görüşüldü.
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
Manisa büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Meclis toplantısında Afrin’de gerçekleştirilen Zeytin Dalı harekatı ile ilgili konuştu. Başkan Ergün, “Şubat ayı meclis toplantısı güzelliklere vesile olsun. Alacağımız kararlar Manisa için hayırlar getirsin. Kahraman ordumuzun Suriye’de bölücü örgütleri temizlemek için başlattığı Zeytin Dalı harekatında 3’üncü haftadayız. 31 evladımız şehit oldu. 143 evladımız yaralandı. Aziz şehitlerimize rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Bu harekat 30 yılı aşkın bir süredir kadın erkek, genç yaşlı, çoluk çocuk demeden şehit eden, ülkenin bölünmez bütünlüğüne göz diken kökü dışarıda hainlerin temizlenmesi için önemlidir. Askerimizin duacısı ve destekçisiyiz. Allah ordumuzu muzaffer eylesin. Evlatlarımızın ayağına taş değmesin. Vatan savunmasının muhalefeti olmaz. devletimizin ve ordumuzun yanındayız. Ne mutlu türküm diyene.” ifadelerini kullandı.
BÜTÇEDE BÜYÜKŞEHİR FARKI
Başkan Ergün maddelerin görüşülmesine geçilmeden önce 2017 yılı bütçe gerçekleşmelerini de kamuoyuyla paylaştı. Bütçe gerçekleşmesinde yine hedefin 12’den vurulduğunu ifade eden Başkan Ergün, “2017 gelir gider gerçekleşmeleri geçtiğimiz hafta belli oldu. 2015 yılından beri mali kriterlerde sağladığımız, koyduğumuz hedefleri 12’den vurduğumuz gerçekleşmeleri yakalamıştık. 2017 yılında koyduğumuz 595 milyon hedef bütçeyi 749 milyon 578 bin TL olarak gerçekleştirmişiz. Bu da yüzde 125 gerçekleşme demek. Bu bizim için gurur verici.
2017 yılı gider bütçe gerçekleşmesine baktığımızda 1 milyar 195 milyon 585 bin TL hedeflemişiz. Gerçekleşme oranı 1 milyar 195 milyon 288 bin TL. Yüzde 99, 98 hedef yakalamışız. Ama en önemli faktör mevcut sermaye giderleri. Tamamen yapılan yatırımları gösteren rakamlardır. Sahanın kalemleridir. 2017 yılında 759 milyon 729 bin TL olarak koyduğumuz hedef 709 milyona çıkmış. 2016 yılında 347 milyon TL yatırım yaparken, 2017 yılında 729 milyon TL yatırım yapmışız. Bu ya yatırımlarımızı yüzde 61 arttırdığımızı gösteriyor.
MASKİ’DE DE BAŞARI ÇITASI YÜKSEK
MASKİ’de 2017 yılında 273 milyon hedef koyduk gelir gerçekleşmesi 283 milyon. Yüzde 103,84. Giderde de 398 milyon hedef koyarken, 395 milyon 83 bin TL gider harcaması olmuş. Yatırımlara baktığımızda 2017 yılında 188 milyon 15 TL hedef konmuş, yapılan yatırım harcaması 196 milyon 977 bin TL’ye ulaşmış. MASKİ’de yüzde 104 yatırım gerçekleştirmesi sağlanmış.
KRİTERLER DEĞİŞMEZSE BİRİNCİYİZ
2015’te birinci olduk 30 büyükşehir arasında. 2016 yılında ikinci olmuştuk. 2017 yılının verilerinde 8 kriter 16 kritere çıkmazsa birinciliği başka bir ile bırakmayız. Bugün itibariyle 6 bin 650’ye ulaşan personelimizle bunları başardık. Yüce meclisimizin aldığı karalar doğrultusunda bu hizmetler sağlandı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.
MECLİSTEN 5 İLÇEYE DOĞALGAZ MÜJDESİ
Manisa Büyükşehir Belediyesi Şubat Ayı Meclis Toplantısı’nda 5 ilçenin doğalgaza geçmesi konusu gündeme geldi. Meclisin 30’uncu maddesiyle ilgili konuşan Başkan Ergün, “Doğalgazın 2018 programına alınabilmesi için Saruhanlı, Kırkağaç, Ahmetli, Kula, Alaşehir belediyelerimiz meclis kararını almış. Bu gün de bu kararların değerlendirilmesi talebiyle meclis geldi. EPDK bu 5 ilçeye doğalgazın gelmesi için büyükşehir meclisinden çıkacak kararı bekliyor. Cadde ve sokaklarda yapılacak çalışmalar hem ilçe hem de büyükşehir belediyesine büyük bir külfet getirecektir. Ama vatandaşlarımızın menfaati doğrultusunda üzerimize düşeni yapacağız. Bu ilçelerimizde yaşayanlara hayırlı uğurlu olsun. İnşallah bu 5 ilçemiz bir aksilik olmadığı takdirde bu ay içerisinde ihaleyi yapacak ve inşallah 2018 yılında doğalgaza geçilir.” dedi.
Maddeyle ilgili söz alan MHP’li Mehmet Güzgülü, “5 ilçenin doğalgaza geçebilmesi için belediye desteğinin şart olduğunu ifade etti. İçişleri Bakanlığının görüşü alındı. Vatandaşın lehine olacak bir karar. Hayırlı olsun.” diye konuştu.
MESİR’E AFRİN AYARI
Meclis’in 32’inci maddesinde yer alan Mesir Festivali ile ilgili söz alan Başkan Ergün, festivalin bu sene sade olarak düzenleneceğini dile getirdi. Başkan Ergün, maddeyle ilgili şunları söyledi: “Afrin’de bir savaş içerisindeyiz. Bana aktarılanlar doğrultusunda yurtdışından gelimli ve konser uygulamalarını yapmama düşüncesindeyiz. Sadece mesir saçma törenini yapma düşüncesindeyiz. Diğer aktivite ve eğlencelerin yapılmaması düşüncesindeyiz. Önümüzdeki süreç ne getirir bilinmez ama komitede yer alan ortak görüş bu. Bu görüş doğrultusunda bir ön düşünce vardır. Bunun da bilinmesini istiyorum.”
OSB’YE ŞARJ İSTASYONLARI İÇİN YETKİ VERİLDİ
Manisa’da önümüzdeki aylarda hizmete geçmesi planlanan elektrik otobüslerin şarj edilmesi amacıyla Manisa OSB’ye şarj istasyonlarının yapılması adına Başkan Cengiz Ergün’e yetki verilmesiyle ilgili madde de gündeme geldi. Maddeyle ilgili söz alan Başkan Ergün, “Yeri OSB veriyor, üzerindeki binayı OSB yapıyor. Şahsım adına Sait Türek’e bir kez daha teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı. Meclis, protokol yetkisini oy birliği ile Başkan Ergün’e verdi.
ÖĞRETMENEVİ KAVŞAĞI’NIN YENİ İSMİ DEVLET BAHÇELİ KAVŞAĞI OLDU
Yeni yapılan Öğretmenevi Kavşağı’na Devlet Bahçeli ismi verilmesi için verilen önerge de Meclis’te görüşülerek karara bağlandı. Başta Başkan Ergün olmak üzere bütün MHP grubunun imzasıyla verilen önerge oy çokluğu ile kabul edildi. Maddeyle ilgili bir CHP’li meclis üyesi çekimser kaldı. CHP’li Hikmet Çağan, maddeye çekimser oy kullandı.
Maddelerin görüşülmesinin ardından Meclis oturumu sona erdi. Mart ayı meclisinin 13 Mart Salı günü yapılması kararlaştırıldı.
Gündem

13 Şubat 2018 Salı, 21:16:24 | 438 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

YUNUSEMRE BELEDİYESİ ÇALIŞANLARINA YÜZDE 20 ZAM
GÜNDEM
Yunusemre Belediyesi ve Hizmet-İş Sendikası arasında Toplu İş Sözleşmesi imzalandı.
23.1.2019

81

YAVUZ KURT'TAN GSS BORÇLULARINA ÇAĞRI
GÜNDEM
7159 sayılı yasa ile Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçları 28 Şubat 2019 tarihine kadar uzatıldı.
23.1.2019

66

BAŞKAN ERGÜN 2023 HEDEFİNİ AÇIKLADI
GÜNDEM
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, 2023 hedeflerinin 500 mahallenin altyapısını sağlıklı hale getirmek olduğunu söyledi
23.1.2019

57

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks