17 Aralık 2018 Pazartesi - 12:41:39

SON DAKİKA

CHP ADAY BELİRLEMEK İÇİN 4 YÖNTEM İZLEYECEK

Gündem

14 Mart 2018 Çarşamba, 20:13:46 | 381 Okunma
CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, yerel seçimler için Kırkağaç ve Alaşehir ilçelerinde adaylarının kesinleştiğini belirterek, aday belirlerken 4 yöntemi benimseyeceklerini söyledi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Semih Balaban, parti binasında düzenlediği basın toplantısında kurultay değerlendirmesi yaptı. Toplantıya, İl Başkanı Semih Balaban, Şehzadeler ilçe Başkanı Zerrin İşnel, İl Kadın Kolları Başkanı Zühre Karabulut, Yunusemre ilçe Başkanı Serdar Bozyaka ve partililer katıldı.
CHP’nin 9-10 Mart tarihlerinde gerçekleştirdiği 19. Olağanüstü kurultayında yeni tüzüğün delegelerin onayına sunulduğunu belirten Balaban, demokrasi çerçevesinde güzel tartışmaların yaşandığını ve delegelerin kararıyla yeni tüzüğün resmen yürürlüğe girdiğini söyledi.
Parti içi demokrasiyi kurumsallaştırmış tek partinin CHP olduğunu ifade eden Balaban, “CHP üyelerinin söz ve karar organı olduğu tek partidir. Tüzük kurultayında da bir kez daha tüm Türkiye’de kanıtlanmıştır. Tüzük kurultayında her türlü görüşler alındı ve tüzük kurultayı başarıyla tamamlandı” dedi.
Genel başkan adayı, il başkan adayı ve ilçe başkan adayı olabilmek için yüzde 10 delege imzasının gerektiğini ifade eden Balaban, “Bu yüzde 5’e indirildi. Yine gençlik kotası yeni tüzükle yüzde 20’ye çıkartıldı. Üyelik bölümü aynen kaldı. Cumhurbaşkanlığında Cumhurbaşkanı adayını parti meclisi belirleyecek. Parti meclisinin uygun gördüğü yöntemle Cumhurbaşkanı adayımız da belirlenecek. Yani Cumhurbaşkanı adayını da tek bir kişi belirlemeyecek. Cumhurbaşkanı adayını parti meclisinin aldığı karara göre Kurultay delegeleri belirleyebilir, parti meclisi ve üyeler belirleyebilir. Bu da demokrasi adına önemli bir adım oldu” diye konuştu.
Yeni tüzükte ön seçimin aynen korunduğunun altını çizen Balaban, “ Eski tüzükte olduğu gibi ön seçim koşulları korundu. Bu konuda da demokratik tartışmalar yaşandı ve buda eskiye göre aynen devam edecek şekilde düzenlendi. Yine tüzük kurultayında belediye başkanlığı için seçimler konusunda da ön seçim, kamuoyu araştırması merkez yoklaması gibi değişik yöntemlerle belediye başkanının belirlenmesi kararlaştırıldı. Ve Tüzük kurultayı tüm Türkiye’de parti içi demokrasinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi” ifadelerini kullandı.
İl örgütü olarak hiçbir ilçede aday belirlemediklerini ve aday belirlemeyeceklerini vurgulayan Balaban, “ İlçelerde adayı belirleyecek olan ilçe örgütlerinin kendileridir. Bizler ilçe örgütlerinin bu anlamda destekçisiyiz. İlçelerde esas kararı verecek olan kendileridir. Şu an 2 ilçede Alaşehir ve Kırkağaç’ta adaylarımız belli. Sadece parti meclisinin onayı kaldı. Saruhanlı’da da fiilen bir adayımız var ama resmen belirlenmedi. Orada da değişik şeyler olabilir. Biz il örgütü olarak hiçbir ilçeye belediye başkanlığı için aday belirleyemeyiz. Biz sadece ilçelerin önünü açarız” ifadelerini kullandı.
Balaban, "Üyelerle ön seçim, kamuoyu araştırması, ilçe örgütünün kararı ve il örgütünün kararı dikkate alınacak. Bu 4 yöntemin ardından Genel Merkez değerlendirip, son kararı Parti Meclisi verecek. Büyükşehir Belediye Başkanlığı için de A, B, C planlarımız var. İlçe başkanlarıyla görüşeceğiz, kadın kolları ve gençlik kollarının ve milletvekillerinin görüşü alınacak. Bu isim belirlendikten sonra da Genel Merkezin onayına sunacağız. Büyükşehirde son sözü kesinlikle Genel Merkez söyleyecek" dedi.


Gündem

14 Mart 2018 Çarşamba, 20:13:46 | 381 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

PARA ALAN ŞOFÖR KARTINI OKUTMAZSA KARTI İPTAL OLACAK
GÜNDEM
Manisa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı Toplu Taşıma Şube Müdürü Mustafa Çetin, toplu taşıma araç şoförlerine verdiği eğitimde önemli uyarılarda bulundu.
16.12.2018

74

ELEKTRİKLİ OTOBÜSLER OCAK AYINDA YOLLARDA
SIYASET
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Manisa'ya gelen 10 adet 18 metrelik elektrikli otobüsü, park halinde bulunduğu şarj istasyonunda inceledi
16.12.2018

84

ELEKTRİKLİ OTOBÜSLER İÇİN ASFALT MESAİSİ
SIYASET
Manisa Büyükşehir Belediyesi, mevsim şartları el verdiği ölçüde il genelindeki yollarda yol bakım ve onarım çalışmalarına hızla devam ediyor
16.12.2018

81

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks