24 Ocak 2019 Perşembe - 03:24:00

SON DAKİKA

ÇİFTÇİNİN GİRDİ İSYANI BİTMİYOR!

Gündem

14 Mayıs 2018 Pazartesi, 19:11:45 | 406 Okunma
Manisa Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, oda yönetimi ve çalışanlarıyla birlikte kiraz tarlalarına giderek hem çiftçilerin, hem de çalışanların Dünya Çiftçiler Günü'nü kutladı.

Burhan AKDEMİR
Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle tarlada kiraz toplayan çiftçileri ziyaret eden Manisa Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, çiftçilerin dertlerini yerinde dinledi. Manisa’da Kuzey Yarım Küre’nin ilk kirazını yetiştiren Sancaklıbozköy’de çiftçiler sattıkları ürünün maliyeti karşılamamasından yakındı. Kiraz üreticisi Hamza Semiz, kirazın şu anda 5 ile 10 TL arasında satıldığını ifade ederek, “Zaten 5 TL maliyeti var. En az 5 TL’ye satmamız lazım ki masrafı çıksın. Girdi maliyeti düşmeden çiftçi belini doğrultamaz” diye konuştu.
Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle Manisa Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ Manisalı çiftçiyi tarlada ziyaret etti. Altındağ, yönetimi ve oda çalışanlarıyla birlikte Manisa’nın Şehzadeler ilçesine bağlı Sancaklıbozköy Mahallesi’nde kiraz topyalan çiftçi ve işçilerle bir araya geldi. Altındağ çiftçilere şapka, meyve suyu ve kek ikram etti.
Tarlada bir açıklama yapan Altındağ, “Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle Sancaklıbozköy’de kiraz toplayan çiftçilerimizle bir aradayız. Kiraz mevsimindeyiz. Manisa kiraz dünya çapında üne sahip, ihracat yaptığımız ürünler arasında yer alan önemli bir tarım ürünümüz. Başta Rusya olmak üzere birçok dış pazara ihraç ediyoruz. Çiftçilerin günün çiftçilerle kutlamak için buradayız. Kiraz açısından baktığımızda fiyatlar istenilen seviyede olmasa da en azından doğal afetlerden korunduğu için mahsul kaybı yok. Bu durum çiftçimizi sevindirdi. Dertleri sıkıntıları varsa dinlemek ve yetkililere duyurmak için buradayız. Yaşlısı genci, çiftçilik yapan herkes, hasat zamanı tarlasında. Alın terini toprağa akıtan çiftçimiz için yapılan her şey az kalır. Sıcak soğuk demeden arazide çalışan tüm çiftçilerimizi kutluyorum. Üreticimiz fiyatlardan memnun değil. İlk zamanlarda çıkan üründen para kazanıyorlar ancak mahsul çoğaldıkça geriliyor. İhracatçıların, devletin bu konuda çiftçiyi ezmemesi lazım. Bol olduğu için ucuz almamaları gerekiyor.” dedi.
ÇİFTÇİ DERTLİ
Çiftçi Hamza Semiz de, üreticinin girdi maliyetleri nedeniyle sıkıntılar yaşadığına dikkat çekti. Devlete seslenen Semiz, “Devletten beklentimiz girdi maliyetlerini düşürmesi. Girdi maliyetleri belimizi büküyor. Küçük çiftçi bitti. Bu işler de zenginlere kalıyor. Çok zor. İlk çıktığında 100-150 TL’ye satılan kiraz oldu. Şimdilerde 5 ile 10 TL arasında değişiyor. Zaten 5 TL maliyeti var. En az 5 TL’ye satmamız lazım ki masrafı çıksın. Toplaması ilacı gübresi 5 TL.” şeklinde konuştu.
77 YAŞINDA KİRAZ TOPLUYOR
Öte yandan kiraz toplayanlar arasında bulunan 77 yaşındaki Emine Özkılıç da uzun yıllardır bu işle uğraştığını ifade ederek şöyle konuştu: “77 yaşındayım. 52 yıldır bu işe koşuyorum. Daha fazlası var belki. Günlük 70 TL yevmiye alıyoruz. Eskiden mazot ucuzdu. Şimdi gübre var, mazot var. Çiftçinin işi çok zor. Sabah saat 6’da gelip akşamüstü 3 buçuğa kadar tarladayız.”
Başkan Altındağ, daha sonra çiftçilerle bir süre daha sohbet ederek sıkıntıları dinledi.

Gündem

14 Mayıs 2018 Pazartesi, 19:11:45 | 406 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

YUNUSEMRE BELEDİYESİ ÇALIŞANLARINA YÜZDE 20 ZAM
GÜNDEM
Yunusemre Belediyesi ve Hizmet-İş Sendikası arasında Toplu İş Sözleşmesi imzalandı.
23.1.2019

76

YAVUZ KURT'TAN GSS BORÇLULARINA ÇAĞRI
GÜNDEM
7159 sayılı yasa ile Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçları 28 Şubat 2019 tarihine kadar uzatıldı.
23.1.2019

61

BAŞKAN ERGÜN 2023 HEDEFİNİ AÇIKLADI
GÜNDEM
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, 2023 hedeflerinin 500 mahallenin altyapısını sağlıklı hale getirmek olduğunu söyledi
23.1.2019

52

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks