16 Temmuz 2018 Pazartesi - 15:39:23

SON DAKİKA

EGE'YE 12 YENİ BARAJ YAPILACAK

Gündem

16 Nisan 2018 Pazartesi, 19:07:07 | 206 Okunma
DSİ, bu yıl içerisinde İzmir, Manisa ve Uşak'ta 12 yeni barajın temelini atacak

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün (DSİ) bu yıl içerisinde İzmir, Manisa ve Uşak'ta 12 yeni barajın temelini atacağı bildirildi. DSİ 2. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun talimatıyla Ege tarımını kalkındırmak amacıyla başlatılan Ege Gelişim Projesi ( EGEGEP) kapsamında DSİ'nin 2018 yılı yatırımlarından İzmir, Manisa ve Uşak da nasibini alacak.
DSİ Genel Müdürü Murat Acu, 2018 yılında İzmir, Manisa ve Uşak'ta 12 barajın inşasına başlanacağını belirtti. Bu projelerin en büyüğünün İzmir'in Bergama ilçesinde yer aldığını, buraya yapılacak Musacalı Barajı'nın temelden yüksekliğinin 79,2 metre olacağını aktaran Acu, bu barajda 26 milyon 120 bin metreküp suyun depolanacağını, barajın 22 bin 950 dekar araziye can suyu olacağını kaydetti.
Acu, bu barajla birlikte Bergama Kırcalar Barajı'nın da tamamlanmasıyla ilçede son 15 yılda inşa edilen baraj ve gölet sayısının 9'a yükseleceğine işaret etti. İzmir'de bu yıl ayrıca Bergama Kırcalar, Beydağ Ovacık, Kemalpaşa Akalan ve Ansızca, Menemen Bozalan ve Tire Dereli barajlarının temelinin atılacağını dile getiren Acu, Manisa ve Uşak illerinde yapılacak yatırımlarla ilgili de şu bilgileri paylaştı: "Manisa’da Gördes Kobaklar, Alaşehir Horzum-Alayaka Barajı ve Demirci Kuzuköy barajlarının inşaatına start verilecektir. Uşak'ta ise 2018 yılı içerisinde Merkez Sorkun Gölet'i ve Eşme Ağabey göletlerinin yapımına başlanacaktır. İzmir, Manisa ve Uşak ilinde tamamlanacak 12 yeni barajda toplam 35 milyon 477 bin metreküp su depolanabilirken 37 bin 310 dekar verimli tarım arazisi de kapalı sistem sulama ile tanışacak. 12 barajın bölge ekonomisine katkısı ise yaklaşık 30 milyon lira olması hedeflenmektedir."
ANTİK KANAL PROJESİ BAŞLAYACAK
DSİ Genel Müdürü Murat Acu, bölgede ayrıca turizminin kalkınması için Efes Antik Kanal Projesi'nin ilk kısım inşaatına da bu yıl başlamayı hedeflediklerini bildirdi. Fetrek Çayı Islahı ve Sultanlar Vadisi Projesi'nin de ikinci etabına başlanacağını aktaran Acu, şunları kaydetti:
"Projenin ikinci etabında yapay adaya ulaşım için iki kemerli köprü inşa edilecektir. Ayrıca Spil Dağı'nın zirvesindeki rekreasyon alanına bu yıl içerisinde bir de gölet yapacak. Yayla turizmini canlandırmayı hedefleyen gölette 15 bin metreküp su tutulacaktır."
Acu, İzmir, Manisa ve Uşak'ta taşkın riskini azaltmaya yönelik de yeni projelerin hazırlandığını belirterek, 2018 yılı içerisinde İzmir'de 3, Manisa'da 4, Uşak'ta ise 1 taşkın koruma projesinin daha inşasına başlayacaklarını, bununla birlikte Beydağ Barajı İlave Su temini Projesi ile Büyük Menderes Ovası'na her yıl ortalama 14,5 milyon metreküp daha fazla su verileceğini aktardı. AA

Gündem

16 Nisan 2018 Pazartesi, 19:07:07 | 206 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • Popüler

  • En Son

  • Yorumlar

MİNNETLER YÖRESİ KİRAZ FESTİVALİ'NİN 2.'Sİ YAPILDI
GÜNDEM
Demirci ilçesine bağlı Minnetler Mahallesi'nde ikincisi organize edilen "Minnetler Yöresi Kiraz Festivali"nde 55 kiraz üreticisi ürünlerini sergiledi.
15.7.2018

36

SAĞLIK SEN'DE BAŞKAN DEĞİŞMEDİ
GÜNDEM
Sağlık Sen Manisa Şubesinin 5. Olağan Genel Kurulu'nda, mevcut başkan Mustafa Irgatoğlu'nun tek listesi oylandı
15.7.2018

34

ALDIĞI GİRİŞİMCİLİK BELGESİYLE ECZANE AÇTI
GÜNDEM
MAGİDER Genel Sekreteri ve Kadınlar Kolu Yönetim Kurulu Üyesi Fatma Saygı Şahinol dernekte verilen girişimcilik kursundan aldığı belge ile kardeşi Fatih Saygı ile birlikte eczane açtı.
15.7.2018

37

Content 2

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks