17 Şubat 2019 Pazar - 04:38:41

SON DAKİKA

MANİSA'DA GEDİZ HAVZASI ELE ALINDI

Gündem

17 Temmuz 2018 Salı, 20:21:32 | 264 Okunma
Gediz Nehir Havza Yönetim Planının Hazırlanması Projesi 2'inci Paydaş Katılım Toplantısı ile Gediz Nehir Havza Yönetim Heyeti 2018 yılı 1'inci Toplantısı Manisa'da gerçekleştirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) işbirliğiyle Büyük Saruhan Otel’de Gediz Nehir Havza Yönetim Planının Hazırlanması Projesi 2’inci Paydaş Katılım Toplantısı ile Gediz Nehir Havza Yönetim Heyeti 2018 yılı 1’inci Toplantısı düzenlendi. Toplantıya; Manisa Vali Yardımcısı Ünal Çakıcı, Kütahya Vali Yardımcısı Ali Bezirgan, Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürü Yaşar Coşkun, Su Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Yakup Karaaslan, Devlet Su İşleri (DSİ) 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker, Tarım ve Orman Bakanlığı Meteoroloji 2. Bölge Müdürü Dr. Latif Gültekin, MASKİ Genel Müdür Yardımcıları Mahmut Bilgen, Şehnaz Başaran ve Burak Aslay, Projeler Daire Başkanı Bircan Kaynak, Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ulvi Kaynak ve kurumların temsilcileri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren TÜBİTAK MAM Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Haldun Karan, Gediz havza yönetim planı hazırlanmasında nihai projenin ortaya çıkması için önlemler oluşturma aşamasına gelindiğini söyledi.

Proje, bütüncül bir yapıyla ele alındı
Karan’ın ardından kürsüye davet edilen Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Yakup Karaaslan ise projeye ilişkin detayları paylaştı. Ulusal bütçeden yapılan bu projede yürütücü kurumun TÜBİTAK MAM olduğunu belirten Karaaslan, “Bu projenin oluşturulması esnasında yalnızca fizikokimyasal parametrelerin analizlerini yapmadık. Suyu kullandığımız alanlara ilişkin verileri de değerlendirmeye tabi tuttuk. Sulama ve içme suyunun yanı sıra sucul canlılarla ilgili parametreleri de bütüncül bir yapı içerisinde ele aldık. Bu hususta Gediz Havzası’nın korunması amacıyla birlikte çalışma yürüttüğümüz tüm paydaşlarımıza katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

“Amacımız gelecek nesillere daha temiz bir Manisa miras bırakmaktır”
Toplantının ardından Gediz nehri ve havzasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan MASKİ Genel Müdürü Yaşar Coşkun, MASKİ’nin yürüttüğü çalışmalarla ilgili şunları söyledi: “Gediz Havzası, büyük bir kısmını ilimizin oluşturduğu, tarımsal faaliyetler ve doğası açısından oldukça önem taşıyan bir havzadır. Bu noktada ilimiz genelinde hizmet veren 16 atıksu arıtma tesisimizin buradaki görevi elbette ki yadsınamaz. Evsel nitelikli atıksuların arıtılması ve sağlıklı şekilde deşarjıyla bu kirliliğin önüne geçmek, yeraltı içme suyu kaynaklarımızın beslenmesinde olduğu kadar havzadaki biyolojik çeşitlilik için de büyük önem taşımaktadır. Bu havzanın gerek atıksu kirliliğinden korunması gerekse de sulama ve yeraltı içme suyu anlamında veriminin arttırılması amacıyla sorumluluk bilinciyle MASKİ Genel Müdürlüğü olarak yoğun bir mesai harcıyoruz. Amacımız, gelecek nesillere daha temiz bir Manisa miras bırakmaktır”

Gündem

17 Temmuz 2018 Salı, 20:21:32 | 264 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

SELMAN ALKIŞ İSTİFA ETTİ!
GÜNDEM
AK Parti'de teşkilatlardan sorumlu il başkan yardımcısı olarak görev yapan Selman Alkış, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada partisinden ve görevlerinden istifa ettiğini duyurdu
15.2.2019

188

CUMHUR İTTİFAKI'NIN BAŞKANLARI BULUŞTU
SIYASET
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı'nın Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Cengiz Ergün, Yunusemre Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı'nın Yunusemre Belediyesi Başkan Adayı Mehmet Çerçi'yi makamında ağırladı
15.2.2019

123

KULA'YI AYAĞA KALDIRACAK İSTİHDAMA DESTEK
GÜNDEM
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ve Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, bin 750 kişilik istihdamla Kula'yı ayağa kaldıracak tekstil fabrikasını ve üretim sahasında incelemelerde bulundu.
15.2.2019

122

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks