21 Mart 2019 Perşembe - 19:57:58

SON DAKİKA

MANİSA'DA 'OKULUMUZ KAPATILMASIN' EYLEMİ

Gündem

13 Nisan 2018 Cuma, 19:26:10 | 531 Okunma
Öğrenciler ve veliler ‘Okulumuzu kapatacaklar' diye eylem yaptı… Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ‘Gündemde yok' dedi

Yunusemre ilçesinde, 1990 yılından beri hizmet veren Cumhuriyet Anadolu Lisesi'nin, yeni öğrenci kabul etmeyip, 3 yıl içinde kademeli olarak kapatılacağı, binasının ise tekli eğitime geçilecek olan hemen yanındaki Çağatay Uluçay İlkokulu ve Ortaokulu'na devredileceği söylentileri, veli ve öğrencilerin tepkisine neden oldu. Öğrenciler okul bahçesinde toplanırken, 200 kadar veli de okul kapısı önünde basın açıklaması yapıp, tepkilerini dile getirdi.
CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Özgür Özel ile CHP Yunusemre İlçe Başkanı Serdar Bozyaka, Eğitim-Sen Manisa Şube Başkanı Metin Demirel, Eğitim-İş Şube Başkanı Cem Ok da açıklamaya destek verdi. Veliler adına basın açıklamasını Cumhuriyet Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Nurten Yürdem yaptı. Yürdem'in açıklaması okul bahçesindeki öğrencilerin "Cumhuriyet bizimdir, bizim kalacak", "Cumhuriyet burada dimdik ayakta", "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" sloganlarıyla kesildi.
'ÇOCUKLARIN PSİKOLOJİLERİ BOZULDU'
Okullarının kapatılacağını duyan öğrencilerin psikolojilerinin bozulduğunu belirten Yürdem, "Bayılan öğrencimiz bile oldu. Çocuklarımız artık okula gelmek istemiyorlar. Bu durumu Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bildirdik. Müdürümüz bize 'Benim de çocuğum Akhisar ilçesinde okuyor. Bu işi fazla büyütmeyin' diye karşılık verdi. Biz sadece okulumuzu istiyoruz. Kimseden bir şey talep etmiyoruz. Çocuklarımızı mağdur etmesinler" diye konuştu.
Yürdem, okullarının kapatılmasından vazgeçilmemesi halinde Ankara'ya gideceklerini de vurgulayıp, şunları söyledi:
"1990 yılından beri eğitim öğretim veren okulumuzun kademeli bir şekilde kapatılmasını istemiyoruz. 540 öğrenciyi düşünerek karar versinler. Çünkü bu çocuklarımız gelecekte böyle kararlar alan kişilerin yerlerine oturacaklar. Bu çocuklarımızı devletten soğutmayın. Eğer bu konuda biz bir sonuç alamazsak Beştepe'ye otobüsle gideceğiz. "
'CUMHURİYET ANADOLU LİSESİ İÇİN BİRLİK OLACAĞIZ'
CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel de Cumhuriyet Anadolu Lisesi'nin Manisa'nın köklü okullarından birisi olduğunu belirtip, "Cumhuriyet kurulurken nasıl hep birlikte olduysak, Cumhuriyet Anadolu Lisesi'ni savunurken de hep birlikte olacağız. Öğrencilerimizin sürgün ve okullarından edilmesine, isminin değiştirilmesine, Cumhuriyet'in ve Manisa'nın bir kayba uğramasına izin vermeyeceğiz. Velilerimiz ne derse, öğrencilerimiz ne isterse onlarla birlikte olacağız. Gerek Manisa'da ve gerekse TBMM'de onların sesi olmaya gayret göstereceğiz" dedi.
Açıklamaların ardından velilerden Akın Mercan ise "Eğer eğitime böyle önem veriliyorsa biz de bu okulun önünde gece-gündüz oturur okulumuzu kimseye yedirtmeyiz" diye konuştu.
Açıklamaların ardından veliler olaysız şekilde okulun önünden ayrıldı.
'ŞU AN ALINMIŞ BİR KARAR YOK'
Cumhuriyet Anadolu Lisesi'nin kademeli olarak kapatılacağı söylentileri ile ilgili açıklama yapan Manisa İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin, böyle bir kararın olmadığını ve gündeme gelmediğini söyledi. Hükümetin tekli eğitim sistemine geçilmesi hususunda bir talimatı olduğunu hatırlatan Çetin, "Bu çerçevede ilimizde çeşitli çalışmalar yapılıyor. Ancak bahsi geçen okulumuzla alakalı şu an alınmış bir karar veya yapılan bir çalışma yok. Velilerimiz bu konu hakkında farklı yerlerden söylenti duymuş olabilir. Ama içleri rahat olsun böyle bir karar yok. Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz belki tekli eğitim sistemi adı altında bu okulla ilgili bir ön çalışma yapmış olabilir. Fakat bizim önümüze gelen bir şey yok. Hiçbir velimiz üzüntüye kapılmasın" diye konuştu. DHA

Gündem

13 Nisan 2018 Cuma, 19:26:10 | 531 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

BAKIRLIOĞLU'NDAN TARIM BAKANI'NA ÇAĞRI
GÜNDEM
CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, "Sofralık zeytine pirim verilmesi müjdesini Akhisar'dan verin" dedi
21.3.2019

12

DOWN SENDROMU GÜNÜ'NDE ANLAMLI ETKİNLİK
GÜNDEM
GENÇLİK ve Spor İl Müdürlüğü'ne bağlı Muradiye Kız Yurdu, "21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü" kapsamında anlamlı bir etkinlik düzenledi.
21.3.2019

13

Ankara'nın Sevilen Sanatçısı Murat Sönmez
MAGAZIN
Murat Sönmez'in Youtube Kanalına Abone Olmayı Unutmayın.
21.3.2019

17

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks