19 Aralık 2018 Çarşamba - 19:30:03

SON DAKİKA

MEVSİM ŞARTLARI REKOLTEYİ DÜŞÜRDÜ

Gündem

9 Temmuz 2018 Pazartesi, 18:48:04 | 166 Okunma
Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, hasadı başlayan üzümle ilgili açıklamalarda bulundu

Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, 2018 yılının çiftçi açısından zor geçtiğini söyledi. Başkan Altındağ, dolu yağışlarının Manisa merkez başta olmak üzere Alaşehir, Saruhanlı, Sarıgöl’ de etkili olmasının üzümde rekolteyi düşürdüğünü iddia etti.
Yaş üzüm ihracatıyla ilgili de konuşan Altındağ, “İnşallah tüm çiftçilerimiz için hayırlı bir yıl olmasını diliyoruz. Şu andaki aldığımız bilgilere göre, üzüm fiyatları iyi. Tabi bu her sene oluyor. İlk başta bir folyo çıkıyor, tavan yapıyor. Sonra iniyor. Bu sene böyle bir durumun yaşanmamasını diliyoruz” dedi.
Altındağ, çiftçilere açığa üzüm dökmemeleri konusunda uyarılarda bulunup, “Burada çiftçimize şu düşüyor. Bugün hepsi birden bir anda açığa üzüm dökmesinler. İhtiyaçları olduğu kadar üzüm satarlarsa üzüm fiyatları düşmez. Bir anda çiftçimiz, açığa tüccara yüklenince tüccar da bundan kar elde edip fiyatları düşürmek zorunda kalıyor” diye konuştu.
Üreticinin bu yıl girdi fiyatlarının çok yüksek olduğu maliyetle üretim yaptığımı vurgulayan Altındağ, fiyatların gerilemediği takdirde çiftçinin bu yıl rahat bir nefes alacağını kaydetti. Taban fiyatlarının belirlenmesi noktasına da değinen Altındağ, “Bu sene rekolte yakından açıklanacak. Çalışmalar devam ediyor. Üzüm tüccarın elinde düşmeden bu fiyatlar açıklanmalı. Üzüm, tüccarın eline düştükten sonra taban fiyatını açıklamanın bir anlamı kalmıyor. Yani üzüm kesmeye başlamadan önce müdahale alım fiyatı açıklanacak ki vatandaş ona göre tedbir alacak. Bizim istediğimiz kuru üzüm hasadı başlamadan bu fiyatın açıklanması” diye konuştu.
Son olarak kalıntılı ilaç konusuna da son noktayı koyan Altındağ, ilaçla ilgili bir sorunun kalmadığına dikkati çekerek şöyle dedi: “İlaçla ilgili üzümde dalga yaratmak için ‘ kalıntı vardı’ gibi söylemler atılıyor. Çiftçimiz artık bilinçlendi. Bu tür ilaçlar kullanmıyor. Kalıntı üzümlerimizde yok. Çiftçi, artık organik tarımda da üst seviyede. Bizim Manisa olarak 500 kişilik organik tarım çalışmamız var. Bunların hepsi organik tarım yapıyor. Bizim çiftçimiz de eski çiftçi değil. O yönden herkes rahat olsun.”

Gündem

9 Temmuz 2018 Pazartesi, 18:48:04 | 166 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

MHP DEMİRCİ'DE İDDİALI
SIYASET
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, MHP Demirci İlçe Teşkilatı'nı ziyaret etti
19.12.2018

12

MAHALLELERDE BAŞKAN ERGÜN'E SEVGİ SELİ
SIYASET
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Demirci ilçesine bağlı İmrenler ve Yeşildere Mahallesi'ni ziyaret ederek mahalle sakinleri ile bir araya geldi
19.12.2018

12

SALİHLİ MHP'DE İSTİŞARE TOPLANTISI
SIYASET
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Salihli İlçe Teşkilatı, ilçe binasında istişare toplantısı yaptı.
19.12.2018

10

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks