18 Eylül 2018 Salı - 22:26:43

SON DAKİKA

SARAY HALISIYLA AİLE BÜTÇESİNE KATKI SAĞLIYORLAR

Gündem

7 Ocak 2018 Pazar, 18:38:54 | 612 Okunma
Manisa'nın Demirci ilçesinde tamamı yurt dışındaki prestijli binalar için gelen siparişleri karşılamak üzere el halısı dokuyan kadınlar aile bütçelerine katkıda bulunuyor.


Kulalar Mahallesinde kurulu tezgahlarda çalışan kadınlar, haftanın 5 günü, 4'er saat çalışarak özel sipariş halıları ilmek ilmek dokuyor. Kadınlar, renk ve desenleri belirlenmiş en az 10 metrekare boyutundaki halıları zamanında bitirmek için çalışıyor.

Yarı zamanlı çalışarak aile bütçelerine katkıda bulunan kadınlardan halı tezgah kalfası Emine Uçar, ilçelerinde 30 yıldır el halısı ticareti yapıldığını, birçok kadının evinin geçimini halı dokuyarak sağladığını söyledi.

3 BİN DÜĞÜME 25 TL

İlçede halı dokuyan 500'e yakın kadının bulunduğunu, mahallelerinde ise 10 farklı ölçüde halı tezgahı bulunduğunu aktaran Uçar, günde 4 saat çalışmayla halıya yaklaşık 3 bin düğüm atan bir kadının günlük 25 lira kazanabildiğini anlattı.

ABD’YE GÖNDERİYORLAR

Uçar, halıların serilecek mekana göre farklı desenlerde dokunduğunu belirterek, şunları kaydetti, "Özellikle saray halılarına yoğun talep var. Binanın veya mekanın rengine göre gelen desenleri bayanlarımız burada halıya işliyorlar. Halılarımız tamamlandığında İstanbul'a gönderiliyor orada temizleme işleminin ardından başta ABD olmak üzere birçok Avrupa ülkesine ve Arap ülkelerine gönderiliyor"

Halı dokumacısı Elif Öncü de halı dokumayı çocukluğunda öğrendiğini, büyüdükçe hem kendisine harçlık hem de aile ekonomisine katkı için hafta sonları ve yaz tatillerinde dokumacılık yaptığını anlattı.

Demirci Belediye Başkanı Selami Selçuk ise Demirci'nin Türk el halıcılığının son kalelerinden birisi olduğunu ifade etti. İlçede halen yaklaşık 4 bin el halısı tezgahının bulunduğunu dile getiren Selçuk şöyle konuştu, "Demirci'de dokunan halılar dünyanın dört bir yanındaki prestijli binalara gidiyor. Özellikle saray halıları gibi özel el dokuma halılarda haklı bir üne sahibiz. Kadınlarımız da dokumacılıkla ev ekonomilerine katkı sağlıyor. El halıcılığında Türkiye'nin temsilcisi olan Demircimiz'de bu işi daha ileri noktalara taşımak istiyoruz"

Gündem

7 Ocak 2018 Pazar, 18:38:54 | 612 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

JAPONLAR MANİSA'YI MERCEK ALTINA ALDI
GÜNDEM
Manisa TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz ve yönetimi Japon yatırımcılarla bir araya geldi
18.9.2018

63

SPİL DAĞI MİLLİ PARKI ZİYARETÇİ REKORUNA KOŞUYOR
GÜNDEM
Türkiye'de bulunan 43 milli park arasında önemli bir konuma sahip 6 bin 801 hektar büyüklüğünde, bin 510 metre yüksekliğindeki, yılkı atları ve laleleriyle ünlü Spil Dağı Milli Parkı, ziyaretçi akınına uğradı
18.9.2018

44

SARUHANLI BAYRAKLARLA SÜSLENDİ
GÜNDEM
Manisa Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı, Saruhanlı Muhtarlık İşleri Şube Müdürlüğünün bayrak yenileme talebini geri çevirmedi.
18.9.2018

23

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks