17 Aralık 2018 Pazartesi - 13:31:37

SON DAKİKA

TACİZDEN KAÇAN KARDEŞLER YARDIM BEKLİYOR

Gündem

14 Mart 2018 Çarşamba, 19:55:22 | 337 Okunma
Yıllarca babaları ve amcaları tarafından tacize uğrayan ve şiddet gören iki kız kardeş, gözyaşları içinde yaşadıklarını anlatarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslendi

İzmir’de kas erimesi hastalığı bulunan iki kız kardeş H.D. (19) ile B.D. (17) kendilerini bildi bileli babaları ile amcalarından şiddet gördüklerini öne sürdü. Manisa’nın Kula ilçesinde yaşayan ancak tedavi olmak ve gördükleri şiddetten kurtulmak için yine kas erimesi hastası anneleri A.D. ile birlikte İzmir’e gelen iki kız kardeş, tacizden şiddete görmedikleri kalmadığını belirterek, yaşadıklarını gözyaşları içinde anlattı.
“HER ŞEYİMİZİ ALDILAR BİZDEN, KORKUYORUZ”
Yıllarca gördüğü baskı ve şiddetten dolayı psikolojisinin bozulduğunu anlatan H.D., “Babam şizofren hastası ve anneme çok şiddet gösterdi. Bize sürekli baskı yaptılar. Amcam da öyle, beni kaç defa dövdü, şiddet gösterdi. Yengem de öyle. Baskı altındayız, sürekli argo kelimeler kullanıyorlar. Hastaneye bile götürmüyorlar bizi. Babamın imza yoluyla parasını aldılar. Babam bizim yanımızda çok kötü hareketler yapıyor. Korkuyoruz, gece yatamıyoruz. Bizim yanımızda anneme saldırıyor. Bunları kaç defa amcamlara söyledik. Amcamlara, babaanneme söyledik ‘baban hastadır yapar’ diyorlar, ama biz korkuyoruz. Ben yatarken babam geliyor bana değiyor, ben korkuyorum bir şey olacak diye. Annemi tedavi ettirmek için hastaneye geldim ama tedavimiz de yok. Ben arkadaşlarımın yanına gidemiyorum. Kendime kıyafet alacağım, niye alıyorsun diyorlar. Para bile vermiyorlar, bizim evde hiçbir gelirimiz yok. Her şeyimizi aldılar bizden. Annemin beli içine gidik o beliyle hasta haliyle yaprak topluyor eve bir şey getirmek için. Ama 2 senedir bir şey yapamıyor. Çünkü artık hali kalmadı, yürüyemiyor. İneklerimiz vardı onu satıyoruz. 3 bin mi oldu, bin lirayı bir senede bize harcamaya çalışıyor bize. Ben okula gidiyorum benim yanımda para yok. Arkadaşlarım kendine bir şey alıyor, ben hiçbir şey alamıyorum. Hep onlara bakıyorum, hep öyle geçti” dedi.
“BEN 19 YAŞINDA BU ÇAĞDA BUNLARI HAK ETMİYORUM”
Yaşadıklarını hak etmediğini dile getiren H.D., “Ben bunları hak etmiyorum. Dayak yedim, şiddet gördüm. Bunların hiçbirini hak etmiyorum. Burası Türkiye. Biz bu çağdayız ama neler yapılıyor. Bizim gibi böyle çok insan var. Herkes sesimizi duysun” diye konuştu.
“BİZE TECAVÜZ ETSE YİNE BABA MIDIR DİYECEĞİZ”
H.D.’nin kardeşi B.D. de amcasından gördüğü baskı ve şiddetten dolayı hala geceleri korkarak uyandığını ifade ederek yaşadıklarını şöyle anlattı: “Ben 17 yaşındayım. Bir gün evdeydim. Amcam beni yanına oturtturdu kucağına aldı. Afedersiniz vücudumu ellemeye başladı. Ben korktum ‘neden yapıyorsun’ dedim, ‘ben amcanım’ dedi. Babaanneme söyledim, ‘Amcandır yapar, bir şey olmaz’ dedi. Defalarca babam tacizde bulundu, odada cinsel organını gösterdi. Aferdesiniz ama yarın bir gün babam bize tecavüz etse, o zaman biz ne yaparız o zaman da babamızdır mı diyeceğiz. Biz çok şiddet gördük. Hiç özgürlük yaşayamadık. Babam iyi bir baba olamadı, annem hem baba hem anne oldu. Annem de çok şiddet gördü hem babamdan hem amcamdan. Ama köy yerine kaçamadı. Bizde olunca annem hep sustu. Ben geceleri yatarken lamba yanık yatıyorum, korkuyorum. Kapıyı kilitliyorum, gözümün önüne amcam geliyor direk sıçrıyorum. Artık korkuyorum delireceğim diye çok korkuyorum. Okulda bile dersleri kendime veremiyorum. Direk amcam geliyor. Amcam gelecek, yine dövecek diye çok korkuyoruz. Biz bugüne kadar hep tehdit altında yaşadık. Kimseye anlatamadık ki anlatsak da inanmazlardı. Çünkü amcam yani sonuçta.”
Gördüğü muameleden dolayı savcılığa gittiklerini, şikayetçi olduklarını belirten genç kız, amcalarının şikayetlerini geri aldırdıklarını ileri sürdü.
“BAŞBAKAN YANIMA OTURDU AMA UTANDIM ANLATAMADIM”
Başbakan Binali Yıldırım ile Manisa programında olanları anlatmak için görüşen B.D., “Sayın Başbakanım ile odada oturduk. Yanımda oturdu ve bana ‘bir sorunun var mı’ dedi. Sadece hastalığımızı söyleyebildim, kollarımın kalkmadığını, ailemin tedavi olmasını söyledim. Başka hiçbir şey söylemedim. Aslında söyleyebilmeyi çok istiyordum ama söyleyemedim korktum, utandım. O anda bilmiyorum çok korktum ve utandım bir kız olarak anlatamadım. Sesimi Sayın Cumhurbaşkanımıza duyurmak istiyorum. Onunla görüşmek istiyorum. Aramadığım yer kalmadı herkes duyarsız kaldı. Ama bu halde biz niye yalan söyleyelim ki. Sayın Cumhurbaşkanım lütfen sesimi duysun. O insanların elinden kurtulmak istiyoruz. Adaletin yerini bulmasını istiyoruz. Bizi o insanların elinden kurtarsınlar. İyi bir tedavi ve iyi bir eğitim hayatı istiyoruz” dedi. İHA

Gündem

14 Mart 2018 Çarşamba, 19:55:22 | 337 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

PARA ALAN ŞOFÖR KARTINI OKUTMAZSA KARTI İPTAL OLACAK
GÜNDEM
Manisa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı Toplu Taşıma Şube Müdürü Mustafa Çetin, toplu taşıma araç şoförlerine verdiği eğitimde önemli uyarılarda bulundu.
16.12.2018

76

ELEKTRİKLİ OTOBÜSLER OCAK AYINDA YOLLARDA
SIYASET
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Manisa'ya gelen 10 adet 18 metrelik elektrikli otobüsü, park halinde bulunduğu şarj istasyonunda inceledi
16.12.2018

86

ELEKTRİKLİ OTOBÜSLER İÇİN ASFALT MESAİSİ
SIYASET
Manisa Büyükşehir Belediyesi, mevsim şartları el verdiği ölçüde il genelindeki yollarda yol bakım ve onarım çalışmalarına hızla devam ediyor
16.12.2018

84

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks