21 Ekim 2018 Pazar - 13:08:25

SON DAKİKA

ÜZÜMDE İKİNCİ HASAT HAYALİ GERÇEK OLUYOR

Gündem

21 Eylül 2018 Cuma, 19:18:23 | 318 Okunma
Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen Ar-Ge çalışması kapsamında, bir bağdan yılda 2 kez üzüm hasadı yapmak mümkün olacak

Manisa'da kapalı sistem serada yapılan bağcılık denemesi ilk üzümlerini verdi. Projenin tamamlanmasıyla serada yapılan bağcılık faaliyetlerinde hem mevsimi dışında üzüm yetiştirilecek hem de bağdan yılda iki kez ürün alınacak.
Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün ilin en önemli geçim kaynakları arasında yer alan üzüm yetiştiriciliğini geliştirmek, üreticilere katma değer sağlamak amacıyla bu yıl hayata geçirdiği "Topraksız Tarımda Sofralık Üzüm Yetiştiriciliğinde Farklı Üretim Modellerinin Etkileri" adlı projenin deneme çalışmalarında sona gelindi.
Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Akay Ünal, yaptığı açıklamada, projeyle Türkiye'de ilk defa sera içinde üzüm üretmeye başladıklarını, özel saksılara diktikleri asmaları gübrelerle besleyip suladıklarını ve kısa sürede ciddi verim aldıklarını söyledi.
Deneme amacıyla diktikleri asmalarda ilk üzümlerin olgunlaştığını belirten Ünal, daha sonra asmaları uyutup aynı yöntemle nisan ve mayıs aylarında ikinci hasadı yapacaklarını kaydetti.
Kapalı sistem kurulan drenaj sistemiyle fazla suyu ve gübreyi tanklara alarak arıttıklarını, asmaların su ve besin değerlerini bilgisayar ortamında inceleyip dengelediklerini dile getiren Ünal, bu sayede su ve gübre kullanımında tasarruf sağladıklarını ifade etti.
SEZON DIŞINDA DA ÜZÜM ÜRETİLECEK
Ünal, sistemin üreticiye bir çok avantaj sağladığına dikkati çekerek, su ve gübrede tasarrufun yanında üzümde kasım ve aralık ile nisan ve mayıs aylarında hasat yapmayı hedeflediklerini, yaz mevsimindeki üzüm sezonunun dışında sonbaharda ve ilkbaharda piyasaya üzüm vererek, üreticiye katma değer sağlamayı hedeflediklerini kaydetti.
Ünal, bir dekar üzüm bağında ortalama 5-6 ton civarında üzüm toplandığına işaret ederek, "Tek sezonda 5-6 ton hasadı, iki hasatta 8-9 tona çıkartmak istiyoruz. Yılda iki defa hasat yapmak hem ihracata hem de üreticinin gelirine ciddi katkı sağlayacak. Bağdan meyve alınmadığı dönemlerde farklı çeşitte ürün piyasaya arz etmeyi amaçlıyoruz. Bu sayede hem üreticilerimize kazandırmak hem de ürünün piyasada olmadığı zamanlarda piyasaya ürün arz etmek istiyoruz." dedi.
Ünal, projenin yaygınlaşması durumunda Manisa ve diğer illerde tarımda kullanılmayan arazilerin verimli hale getirilebileceğini sözlerine ekledi.
"SU VE GÜBREDEN TASARRUF"
Proje sorumlusu Gıda Yüksek Mühendisi Ebru Toprak Özcan da projenin üreticiye sağladığı verimin yanında çevreci yönünün olduğunu anlatarak, "Seradaki altyapı ve yazılımla kullanılan gübre ve suyu tanklara alıp arıtıyoruz. Eksik olan besin elementleri kısmını tamamlayıp tekrar aynı suyu kullanıyoruz. Aynı zamanda bu sistemle birlikte su ve gübre tasarrufu da gündeme gelecek." ifadelerini kullandı. AA


Gündem

21 Eylül 2018 Cuma, 19:18:23 | 318 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

DOLMUŞLAR DA ZAMLANDI
SIYASET
S.S. 155 Nolu Şehiriçi Denetimli Manisa Özel Halk Otobüsleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi, akaryakıt zamlarını gerekçe göstererek zam talebinde bulunmuştu
19.10.2018

108

BOZYAKA ÇERÇİ'NİN KOLTUĞUNA MI TALİP?
SIYASET
CHP'nin Manisa'daki 2 yöneticisinin istifa ettiği iddiaları gündeme bomba gibi düştü. İstifa eden iki isimden birinin belediye başkanlığı için aday adaylığını düşündüğü öne sürüldü
19.10.2018

133

SİZİ RAHATSIZ EDEN NE?
GÜNDEM
Eğitim Bir Sen Manisa Şubesi, Danıştay'ın öğrenci andının okullardan kaldırılmasına yönelik hükmü iptal etmesine tepki gösterdi… Ancak kamuoyu öğrenci andının tekrar okutulmasına gösterilen tepkiye anlam veremedi
19.10.2018

108

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks