21 Mayıs 2019 Salı - 14:12:53

SON DAKİKA

VETERİNERLERDEN RAHATLATAN AÇIKLAMA

Gündem

12 Eylül 2018 Çarşamba, 18:24:32 | 391 Okunma
Manisa Veteriner Hekimler Odası Başkanı Merter Yıldız, son günlerde Manisalı vatandaşlarda da endişe yaratan şarbon vakalarıyla ilgili konuştu

Kurban Bayramının hemen sonrasında ülkenin çeşitli yerlerinde görüldüğü iddia edilen şarbon vakaları Manisalıları da endişelendirdi. Manisa Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Merter Yıldız basın açıklaması yaparak hem hastalık konusunda bilgiler verdi hem de Manisa’da herhangi bir şarbon hastalığının bulunmadığını ifade ederek Manisalıları şarbon hastalığı konusunda rahatlatan açıklamalar yaptı.
ŞARBON HASTALIĞI KONUSUNDA İNFİALE GEREK YOK
Açıklamasına hastalıkla ilgili bilgiler vererek başlayan Yıldız, “Son günlerde basında sıkça adından söz edilen ve halk arasında Şarbon hastalığı olarak bilinen Anthrax hastalığı, Bacillus anthracis isimli bakteri tarafından oluşturulan, insanlara da bulaşabilen, memeli hayvanların bir hastalığıdır. Hastalık hayvanlarda genel olarak perakut ve akut seyreder, yani hiçbir semptom göstermeden 1-4 saat içinde ölüm gerçekleşmektedir. Çeşitli ülkelerde yıllar içerisinde her zaman görülebilen bu hastalık ülkemizde de daha önceki yıllarda görülmüş olup Veteriner Hekimlerin aldıkları tedbirler ve karantina önlemleri sonucunda çok kısa sürelerde söndürülmüştür. İlimizde şu an için aktif bir şarbon hastalık mihrakı bulunmamaktadır. Ayrıca bu hastalık hayvanlarda çok kısa sürede ölümlere neden olduğundan dolayı yurtdışından gemilerle bu hastalığın gelme olasılığı mümkün değildir.” dedi.
“MANİSA’DA SIKINTI YOK”
Şarbon vakalarının görülmesi durumunda derhal bölgenin karantinaya alındığını ifade eden Yıldız, “2018 yılında bu tedbirleri gerektirecek vakaya Manisa'mızda şu ana kadar rastlanmamıştır. Anlaşılacağı üzere ülkemizde ve tüm dünyada herhangi bir şarbon hastalığı çıkışında Veteriner hekimler tarafından anında müdahale edilmekte ve herhangi bir insana bulaşmaması için gerekli önlemler alınmaktadır. Her kesimhanede biri sorumlu biri de resmi olmak üzere en az 2 Veteriner Hekim bulunmaktadır. Hatta İlimizde bulunan bir kesimhanede 2 sorumlu 2 adet de resmi Veteriner Hekim görev yapmaktadır. Bu Veteriner Hekimler Kesim öncesinde hayvanlarda antemortem muayene yapmakta. Kesim sonrasında ise etlerde postmortem muayene yapmaktadırlar. Kesim sonrasında uygun görülen sağlıklı etleri Sağlık Mührü ile işaretlemekte ve en az 1 gün soğuk hava deposunda etler olgunlaşıncaya kadar bekletilmektedir. Daha sonra yine Veteriner Hekimlerin kontrolünde kasap ve marketlere soğutucu araçlarla hijyenik bir şekilde ulaştırılmaktadır.” ifadelerini kullandı. Haber Merkezi

Gündem

12 Eylül 2018 Çarşamba, 18:24:32 | 391 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

TÜRK KİRAZI GÜNEY KORE YOLUNDA
SIYASET
MANİSA'nın Alaşehir ilçesine gelen Güney Kore heyeti, kiraz bahçeleri, işleme, paketleme tesisleri ve soğuk hava depolarında incelemelerde bulundu.
21.5.2019

7

KAZADA OTOMOBİL ORTADAN İKİYE BÖLÜNDÜ
SIYASET
MANİSA'nın Şehzadeler ilçesinde meydana gelen trafik kazasında, otomobil ortadan ikiye bölündü. Kazada 1'i ağır 3 kişi yaralandı.
21.5.2019

17

EGE'NİN PARMAK ISIRTAN LEZZETİ: TURGUTLU KÖFTESİ
SIYASET
MANİSALILARIN en sevdiği lezzetlerden Turgutlu köftesi, kente gelenlerin de gözdesi. Odun kömürü, bakır tava ve tereyağı üçlüsünün olmazsa olmazı olan yemeği tatmak için Türkiye'nin çeşitli illerinden misafirler kente geliyor.
21.5.2019

8

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks