17 Aralık 2018 Pazartesi - 12:43:50

SON DAKİKA

"8 MART, EMEK DEMEKTİR"

Siyaset

7 Mart 2018 Çarşamba, 18:23:57 | 514 Okunma
Manisa CHP Kadın Kolları Başkanlığı, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında CHP Yunusemre İlçe Başkanlığı'nda "Dayanışma Kahvaltısı" düzenledi

SARE KURTULAN
Manisa CHP Yunusemre İlçe Başkanlığı’nda, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında, “Dayanışma Kahvaltısı” düzenlendi. Düzenlenen kahvaltı etkinliğinde konuşan Manisa CHP Milletvekili Tur yıldız Biçer, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün bir kutlama değil, anma günü olduğuna dikkat çekerek, 8 Mart’ın “kutlama” günü olması için mücadele verdiklerinin altını çizdi. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün isminden, çoğu zaman “Emekçi” ifadesinin çıkartıldığına vurgu yapan CHP Manisa Kadın Kolları Başkanı Zümre Karabulut ise, “8 Mart 1857 yılında ölen kadınlar da emekçiydi ve emeklerini istedikleri için öldüler. 8 Mart, ‘emek’ demektir” şeklinde konuştu.
“8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, bir kutlama değil, anma günüdür” diyen Manisa CHP Milletvekili Tur Yıldız Biçer, “8 Mart’ın, kutlanacak bir gün olabilmesi için uğraşıyoruz. İsteğimiz, bizden sonraki kuşakların 8 Martlarda bizim bahsettiğimiz şeylerden değil, güzel şeylerden bahsetmeleri ve bunu kutlamaları. Bizler, kadın tacizinden, tecavüzünden ve cinsiyetçi yaklaşımdan bahsedilmemesi adına siyaset yapıyoruz” diye de ekledi. 8 Mart’ta, 1857 yılında kadınların emeklerine sahip çıkarak eşit iş ve eşit ücret talep ederlerken uğradıkları şiddetin yıldönümünün anıldığını vurgulayan Biçer, “Artık Türkiye’de ‘kadınlar’ farklı bir noktaya gelmişlerdir. Siyasette, muhalefette, şiddette, çocuk istismarında, çevre korunmasında her zaman kadınlar bir adım öndedir. Çünkü kadınlar cesurca, işlerini layığıyla yaparlar” şeklinde konuştu. Dayanışma Kahvaltısı’nın, kadınların olduğu yerde birlik, beraberlik, dayanışma, sevgi, saygı ve coşku olduğunun kanıtı niteliğinde gerçekleştiğini vurgulayan Biçer, kadınların yalnızca “eş ve anne” kalıpları içerisinde değil, “birey” olarak görülmesi konusunda mücadele verildiğinin altını çizdi. “Kahvaltımızda çalınan canlı müzik, kulaklarımızın pasını sildi ve bunun için Serpil Başkanımıza ayrıca teşekkür ediyorum” diye konuşan Biçer, her zaman sanatın ve kadınların olduğu günlerde bir araya gelinmesini dilediğini ifade etti.
“KAPİTALİSTLER, 8 MART’TAN ‘EMEK’ İFADESİNİ BİLEREK ÇIKARTIYORLAR”
CHP Manisa Kadın Kolları Başkanı Zümre Karabulut, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün isminden, çoğu zaman “Emekçi” ifadesinin çıkartıldığının altını çizerek, “Kapitalist görüşlü kişiler, ‘emekçi’ kelimesini bu anlamlı günden bilerek çıkartıyorlar. Oysaki bizler emekçiyiz. 8 Mart 1857 yılında ölen kadınlar da emekçiydi ve emeklerini istedikleri için öldüler. 8 Mart, ‘emek’ demektir. Bizler, 8 Mart’ın anlam ve önemini dikkate alarak, mücadelemizi devam ettireceğiz” dedi. 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü’nü, kadınlar ve erkekler eşit hak ve özgürlüklere sahip olduklarında kutlayacaklarını dile getiren Karabulut, kadınların ve çocukların güzellikler içerisinde yaşadığı günler için çalışacağını vurgulayarak, etkinliğe katılanlara teşekkürlerini sundu.
Programda CHP İl Başkanı Semih Balaban, CHP Yunusemre İlçe Başkanı Serdar Bozyaka ve Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan da birer konuşma yaparak kadınların günün kutladı.

Siyaset

7 Mart 2018 Çarşamba, 18:23:57 | 514 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

PARA ALAN ŞOFÖR KARTINI OKUTMAZSA KARTI İPTAL OLACAK
GÜNDEM
Manisa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı Toplu Taşıma Şube Müdürü Mustafa Çetin, toplu taşıma araç şoförlerine verdiği eğitimde önemli uyarılarda bulundu.
16.12.2018

74

ELEKTRİKLİ OTOBÜSLER OCAK AYINDA YOLLARDA
SIYASET
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Manisa'ya gelen 10 adet 18 metrelik elektrikli otobüsü, park halinde bulunduğu şarj istasyonunda inceledi
16.12.2018

84

ELEKTRİKLİ OTOBÜSLER İÇİN ASFALT MESAİSİ
SIYASET
Manisa Büyükşehir Belediyesi, mevsim şartları el verdiği ölçüde il genelindeki yollarda yol bakım ve onarım çalışmalarına hızla devam ediyor
16.12.2018

81

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks