20 Eylül 2018 Perşembe - 21:24:27

SON DAKİKA

"8 MART, EMEK DEMEKTİR"

Siyaset

7 Mart 2018 Çarşamba, 18:23:57 | 413 Okunma
Manisa CHP Kadın Kolları Başkanlığı, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında CHP Yunusemre İlçe Başkanlığı'nda "Dayanışma Kahvaltısı" düzenledi

SARE KURTULAN
Manisa CHP Yunusemre İlçe Başkanlığı’nda, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında, “Dayanışma Kahvaltısı” düzenlendi. Düzenlenen kahvaltı etkinliğinde konuşan Manisa CHP Milletvekili Tur yıldız Biçer, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün bir kutlama değil, anma günü olduğuna dikkat çekerek, 8 Mart’ın “kutlama” günü olması için mücadele verdiklerinin altını çizdi. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün isminden, çoğu zaman “Emekçi” ifadesinin çıkartıldığına vurgu yapan CHP Manisa Kadın Kolları Başkanı Zümre Karabulut ise, “8 Mart 1857 yılında ölen kadınlar da emekçiydi ve emeklerini istedikleri için öldüler. 8 Mart, ‘emek’ demektir” şeklinde konuştu.
“8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, bir kutlama değil, anma günüdür” diyen Manisa CHP Milletvekili Tur Yıldız Biçer, “8 Mart’ın, kutlanacak bir gün olabilmesi için uğraşıyoruz. İsteğimiz, bizden sonraki kuşakların 8 Martlarda bizim bahsettiğimiz şeylerden değil, güzel şeylerden bahsetmeleri ve bunu kutlamaları. Bizler, kadın tacizinden, tecavüzünden ve cinsiyetçi yaklaşımdan bahsedilmemesi adına siyaset yapıyoruz” diye de ekledi. 8 Mart’ta, 1857 yılında kadınların emeklerine sahip çıkarak eşit iş ve eşit ücret talep ederlerken uğradıkları şiddetin yıldönümünün anıldığını vurgulayan Biçer, “Artık Türkiye’de ‘kadınlar’ farklı bir noktaya gelmişlerdir. Siyasette, muhalefette, şiddette, çocuk istismarında, çevre korunmasında her zaman kadınlar bir adım öndedir. Çünkü kadınlar cesurca, işlerini layığıyla yaparlar” şeklinde konuştu. Dayanışma Kahvaltısı’nın, kadınların olduğu yerde birlik, beraberlik, dayanışma, sevgi, saygı ve coşku olduğunun kanıtı niteliğinde gerçekleştiğini vurgulayan Biçer, kadınların yalnızca “eş ve anne” kalıpları içerisinde değil, “birey” olarak görülmesi konusunda mücadele verildiğinin altını çizdi. “Kahvaltımızda çalınan canlı müzik, kulaklarımızın pasını sildi ve bunun için Serpil Başkanımıza ayrıca teşekkür ediyorum” diye konuşan Biçer, her zaman sanatın ve kadınların olduğu günlerde bir araya gelinmesini dilediğini ifade etti.
“KAPİTALİSTLER, 8 MART’TAN ‘EMEK’ İFADESİNİ BİLEREK ÇIKARTIYORLAR”
CHP Manisa Kadın Kolları Başkanı Zümre Karabulut, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün isminden, çoğu zaman “Emekçi” ifadesinin çıkartıldığının altını çizerek, “Kapitalist görüşlü kişiler, ‘emekçi’ kelimesini bu anlamlı günden bilerek çıkartıyorlar. Oysaki bizler emekçiyiz. 8 Mart 1857 yılında ölen kadınlar da emekçiydi ve emeklerini istedikleri için öldüler. 8 Mart, ‘emek’ demektir. Bizler, 8 Mart’ın anlam ve önemini dikkate alarak, mücadelemizi devam ettireceğiz” dedi. 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü’nü, kadınlar ve erkekler eşit hak ve özgürlüklere sahip olduklarında kutlayacaklarını dile getiren Karabulut, kadınların ve çocukların güzellikler içerisinde yaşadığı günler için çalışacağını vurgulayarak, etkinliğe katılanlara teşekkürlerini sundu.
Programda CHP İl Başkanı Semih Balaban, CHP Yunusemre İlçe Başkanı Serdar Bozyaka ve Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan da birer konuşma yaparak kadınların günün kutladı.

Siyaset

7 Mart 2018 Çarşamba, 18:23:57 | 413 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

ZEHNDER'İN MANİSA'DAKİ HEDEFİ BÜYÜK
GÜNDEM
Türkiye'de 2005 yılından bu yana üretim faaliyetini sürdüren havlu radyatör firması Zehnder, Türkiye'deki yatırımlarını genişletiyor
20.9.2018

60

MANİSA TSO'DA GÜVENLİ TİCARET SEMİNERİ
GÜNDEM
Manisa Ticaret ve Sanayi Odası, üyelerine yönelik bilgilendirme seminerlerine hız kesmeden devam ediyor.
20.9.2018

21

KURUTULMUŞ ELMADAN 400 BİN LİRA GELİR
GÜNDEM
Demirci ilçesindeki elma üreticileri kurutulmuş elmadaki fiyat artışının sevincini yaşıyor
20.9.2018

64

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks