22 Mart 2019 Cuma - 17:17:34

SON DAKİKA

AK PARTİ HİZMETE KARŞI!

Siyaset

10 Nisan 2018 Salı, 22:29:14 | 478 Okunma
Büyükşehir'in borçlanma yetkilerine ret oyu veren AK Parti, siyasi kaygılarını yine hizmetin önüne geçirdi

BURHAN AKDEMİR
Manisa Büyükşehir Meclisi Nisan ayı meclisinde tansiyon yine yüksekti. İlk gerginlik denetim raporunda yaşandı. MHP’li meclis üyesi Ziya Elmalı denetim komisyonu raporunun siyasi olarak hazırlandığını ifade ederek, MHP grubu adına raporu kabul etmediklerini ve şerh düştüklerini belirtti. Elmalı, raporun hukuken geçerliliği olmadığını vurguladı. Ancak asıl gerginlik Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e borçlanma yetkisi verilmesiyle ilgili maddelerde yaşandı. AK Parti grubunun borçlanma yetkisinin komisyona gönderme talebini reddetmesi üzerine konuşan Başkan Ergün, “5 gün içerisinde tekrar ara komisyon değerlendirip pazartesi günü ikinci meclisi toplayabiliriz. Neden bir ay sonraya kalıyor? Neden gol atma hesabı yapıyorlar? Bunun izahını ben bulamıyorum. Eğer siz Cengiz Ergün’e hizmet yaptırmama noktasındaysanız bunu açık açık söyleyin. Çalkalamayın, kıvırmayın. Net olun, açık olun. Bu şekilde Manisa’yı yönetemeyiz. Çocuk oyuncağı değil bu işler. Hizmetleri engelleme noktasında sizi Manisa’ya şikayet ederim. 89 mahalle bekliyor.” dedi.
Büyükşehir Belediyesi Nisan ayı meclis toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında Kültür Sitesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, 13 Nisan Miraç kandilini kutladı. Başkan Ergün, 28 Nisan’da MHP lideri Devlet Bahçeli’nin Manisa’ya gelerek Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği ve yapımı devam eden projelerin açılışını yapacağını hatırlatarak, “Tüm vatandaşlarımızı açılışlarımıza bekliyoruz” dedi.
ENCÜMEN SEÇİMLERİ YAPILDI
Açıklamalar sonrası gündem maddelerinin görüşülmesine geçilerek encümen ve komisyon üyeleri seçimleri yapıldı. Encümen üye seçimlerinde AK Parti kendi grubunda bir fire verdi. AK Parti grubu encümen üyeleri için Can Mercül, Aziz Günal, Fahrettin Ayçiçek, İsmail Parmaksız ve Ahmet Palabıyık’ı aday gösterdi. MHP grubu ise listesinde Süleyman Kahramanlı, Yasin Dumlupınar, Murat Biber, Kemal Korkmaz ve CHP’den Cem Yalvaç’ı aday gösterdi.
Encümen seçimlerinde Can Mercül 44, Aziz Günal 44, İsmail Parmaksız 44, Ahmet Palabıyık 44 ve Fahrettin Ayçiçek 43 oy alarak seçildi. Gizli oylamayla yapılan meclis üyesi seçimlerinde AK Parti’den bir meclis üyesi, Fahrettin Ayçiçek’e oy vermedi. Böylece AK Parti encümen üyesi seçimlerinde bir fire vermiş oldu.
CHP KOMİSYONLARDA YOK
Encümen üyelerinin seçimleri ardından komisyon üye seçimleri de tamamlandı. Komisyonların hiç birinde CHP’li bir meclis üyesi yer almadı.
“DENETİM RAPORU SİYASİ HAZIRLANDI”
Komisyon seçimlerinin ardından denetim raporunun okunması ve faaliyet raporunun onaylanmasına geçildi. Denetim Komisyonu raporuyla ilgili açıklama yapan Denetim Komisyonu Başkanı Ahmet Esen, “Denetim komisyonunun yaptığı çalışmalarla Büyükşehir Belediyesi’nin hesaplarını kontrol ettik” dedi. Bunun üzerine konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Yanlış kelimeler kullanmayın. Bizim hesaplarımız her zaman denetim halindedir. Bu raporun neden bu şekilde hazırlandığını herkes biliyor” dedi.
MHP ŞERH DÜŞTÜ
MHP’li meclis üyesi Ziya Elmalı ise denetim komisyonu raporunun siyasi olarak hazırlandığını ifade ederek, MHP grubu adına raporu kabul etmediklerini ve şerh düştüklerini ifade etti. Elmalı, “İlk defa dedikodu şeklinde bir rapor gördüm. Bu raporun siyasi olarak hazırlandığı aşikar. Rapor Mart ayında sunulması gerekirken 5 Nisan’da sunulmuştur. Denetim komisyonu başkanı yasalara uygun davranmamıştır” ifadelerini kullandı.
BAŞKAN ERGÜN KOLTUĞUNU ZÜLFİKAR GÜRCAN’A DEVRETTİ
Denetim komisyonu raporunun oylanmasının ardından faaliyet raporuna geçildi. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün meclisteki koltuğunu AK Parti grubundan Zülfikar Gürcan’a devretti.
AK PARTİ FAALİYET RAPORUNA ÇEKİMSER OY KULLANDI
2017 mali yılı faaliyet raporuna AK Parti çekimser oy kullandı. MHP ve CHP grubu ise faaliyet raporunu kabul etti. Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin 2017 mali yılı faaliyet raporu böylece kabul edilmiş oldu.
BAŞKAN ERGÜN İSYAN ETTİ: “ÇALKALAMAYIN”
Faaliyet raporunun sunulmasının ardından iç ve dış borçlanma yetkisiyle ilgili olan gündem maddeleri görüşüldü. AK Parti grubu, iç ve dış borçlanmayla ilgili verilmesi istenen yetkinin bir ay sonraki Büyükşehir Meclisi’nde görüşülmesini istedi. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ise önergenin ara komisyona sevk edilmesi ve 1 hafta sonra meclisin toplanması gerektiğini söyledi.
Başkan Ergün, “Başkan Ergün şöyle dedi: “Burası ciddi bir müessese. Burası büyükşehir belediye meclisi. Geçen sene büyükşehir bütçe kapsamında ilgili yatırımlarıyla ilgili yapmış veya yapacak olduğu yatırımlarıyla ilgili iç borçlanma kararlarını geçirmiştir. Oy birliğiyle. Ancak bu mevcut borçlanmalar kullanılmadığı zaman İller Bankası nezdinde veya iç özel bankalar nezdinde değerlendirilmediği zaman İller Bankası her sene bu borçlanmanın meclisten geçirilmesi gerektiğini kanunla belirlemiş. Bu nedenle buraya geliyor. İç borçlanmalar yaklaşık 9 aydır geçen sene MASKİ’nin 5’inci ayda yapmış olduğu borçlanma kararı da buradan alınmıştı. 9 Eylül tarihinde İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürünün gece saat 12’de beni arayarak meclisin 200 milyon olarak verdiği borçlanma yetkisini 100 milyon olarak onaylandığı bilgisini verdi. Tam 7 ayı geride bırakmışız. Bu söylenmiş olmasına rağmen şu güne kadar bu izin yazısı hala gönderilmedi. İller Bankasından bu parayı alamazsak dış borçlanma konusunda yetki isteme maddeleridir. Bunun ara komisyona değil de bir ay sonraya atmanın vebali AK Partinin üstüne kalır. Bir saati bile değerlendirmek noktasındayız. 5 gün içerisinde tekrar ara komisyon değerlendirip pazartesi günü ikinci meclisi toplayabiliriz. Neden bir ay sonraya kalıyor? Neden gol atma hesabı yapıyorlar? Bunun izahını ben bulamıyorum. Eğer siz Cengiz Ergün’e hizmet yaptırmama noktasındaysanız bunu açık açık söyleyin. Çalkalamayın, kıvırmayın. Net olun, açık olun. Bu şekilde Manisa’yı yönetemeyiz. Çocuk oyuncağı değil bu işler. Hizmetleri engelleme noktasında sizi Manisa’ya şikayet ederim. 89 mahalle bekliyor. Ümidi kestim İller Bankasından. Ben vatandaşa hizmet etmek için uğraşıyorum.”
Başkan Ergün konuşmasının ardından 89 mahallede yapılması için kredi beklenen projeleri slayt gösterimiyle birlikte meclis üyelerine açıkladı.
AK PARTİ GRUBU KENDİ VEKİLİNİ PROTESTO ETTİ
Başkan Ergün açıklamasının ardından AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ’ın bir televizyon programında yaptığı konuşmayı meclis üyelerine dinletti. Özdağ’ın konuşmasında, “Biz her şeye destek verdik, ne istediniz de vermedik?” görüldü. Bu sırada AK Partili meclis üyeleri, Selçuk Özdağ’ın açıklamalarının meclis gündemiyle alakasının olmadığını ifade ederek, görüntünün meclis toplantısında yayınlanmasını masaya vurarak protesto etti. MHP Grup Başkanvekili Mehmet Güzgülü, hizmetlerin yapılmasının engellenmeye çalışıldığını ifade etti.
HİZMETE AK PARTİ REDDİ
Konuşmaların ardından gündem maddesinin oylanmasına geçildi. İç ve dış borçlanma yetkisinin komisyonda görüşülmesiyle ilgili gündem maddesine AK Parti grubu ret oyu verdi. Bunun üzerine Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Komisyona da mı göndermiyorsunuz?” deyince AK Parti grubu maddeyi ara komisyona göndermek istemediklerini ifade etti. Başkan Ergün gündem maddesinin oylamasının yalnızca komisyon olarak yapıldığını belirterek, “Bunu da biz mi öğreteceğiz?” diye konuştu. Bunun üzerine tekrar oylama yapıldı ancak AK Parti yine ret oyu verdi.
AK Parti grubunun ret oylarıyla borçlanma yetkisi komisyona gitmedi. Bunun üzerine Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün Büyükşehir Meclisi’ne önümüzdeki pazartesi toplanmak üzere ara verdi.

Siyaset

10 Nisan 2018 Salı, 22:29:14 | 478 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

GÖRDES'TE CUMHUR İTTİFAKI BAHARI
SIYASET
Gördesliler, Cumhur İttifakı adaylarına büyük ilgi gösterirken, Şehit Makbule Hanım Meydanı doldu ve taştı.
22.3.2019

23

BAKAN PAKDEMİRLİ'DEN ÜRETİCİLER İÇİN 1 MİLYAR 432 MİLYON TL'LİK ÖDEME AÇIKLAMASI
SIYASET
MANİSA'ya gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bugün saat 18.00'den sonra üreticilere 1 milyar 432 milyon TL tutarında ödeme yapılacağını açıkladı.
22.3.2019

32

ÇELİK "BİZ,  SEÇİM VAR DİYE SOKAĞA ÇIKAN ADAM DEĞİLİZ"
SIYASET
Şehzadeler halkının ‘Gönüllerin Başkanı' olarak andığı Şehzadeler Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Adayı Ömer Faruk Çelik, Sancaklı Yörükler Derneği ziyaretinde çarpıcı açıklamalar yaptı.
22.3.2019

31

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks