18 Haziran 2018 Pazartesi - 20:25:00

SON DAKİKA

AKÇAY'DAN TARİHİ İSTİKLAL MARŞI KONUŞMASI

Siyaset

12 Mart 2018 Pazartesi, 19:29:55 | 142 Okunma
Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay, İstiklal Marşı'nın kabulünün yıldönümünde Meclis'te söz aldı

İstiklal Marşı’nın kabulünün yıldönümü münasebetiyle TBMM’de bir konuşma yapan MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay “Destansı bir mücadelenin umudunu, azmini, kararlılığını, inancını gönüllere taşıyan İstiklal Marşımızı her Türk vatandaşı aynı aşkla söylemeye devam edecek, bu coşku Türk bayrağıyla birlikte semalarda ilelebet yankılanacaktır.” dedi.
Türk milletinin ruh kökünü dile getiren İstiklal Marşı’nın yaklaşık bir asırdır tıpkı o günkü gibi aynı şuurla okunduğunu belirten MHP’li Akçay “İstiklal Marşı’mızın yazılış hikayesini ve yazıldığı dönemi hatırladığımızda marşımızdaki dizelerin niye bizi böylesine coşkun bir duyguya sevk ettiğini çok iyi anlıyoruz.” dedi.
Konuşmasında İstiklal Marşı’nın yazıldığı atmosferden bahseden Akçay “Vatanımızın çok büyük bir kısmı emperyalist devletler tarafından işgal edilmiş, ordusu dağıtılmış, silahları elinden alınmış, ekonomisi çökertilmiş, uzun savaş yıllarında yorgun harap ve bitap düşmüş bir ülke halindeyiz. Emperyalist devletlerin gücünü arkasına alan Yunan kuvvetleri Ankara’ya yürümektedir. Polatlı’dan top sesleri duyulmaktadır. Meclisin Kayseri’ye nakli dahi düşünülmektedir. Düşman yüzlerce yıldır hür ve bağımsız yaşayan vatanımızın bağrını hançerlemektedir. Duyulan ıstırap sonsuzdur, millet kan ağlamaktadır. Bakışlar nerede bir ay yıldızlı al bayrak görse ürpermekte, her al renk Türk milletinde bayrağını, istiklalini hatırlatmaktadır. Her Türk evladının kalbinde beyninde şu vardır: Balkanlarda, Kafkaslarda ve dünkü vatanımızın daha nice bölgelerinde olduğu gibi Anadolu’da da bu mübarek bayrak bir gün sönecek midir? Her Türk evladı adeta şu dizeleri mırıldanmaktadır: Ya Rab, bu uğursuz gecenin yok mu sabahı? Mahşerde mi biçarelerin, yoksa felâhı! İşte memleket böylesine bir ruh hali içindeyken 21 Mart 1921 tarihinde TBMM’de Hamdullah Suphi tarafından okunan, Mehmet Akif tarafından kaleme alınan İstiklal Marşının mısraları Anadolu semalarında duyulur: Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak; Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak... diye başlayıp “Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet; Hakkıdır, Hakk'a tapan, milletimin istiklal!” diye devam eden bu ses, cephede amansızca savaşan Türk ordusunu ve yeisse düşen Türk milletini ayağa kaldırır.” dedi.
Akçay konuşmasına şöyle devam etti: “Milletin ruhunu okuyan vatan şairi, milli mücadele aşkını öylesine çarpıcı, öylesine güzel ifade etmiştir ki, İstiklal Marşı onun kaleminden çıkıp milletimize mal olmuştur. İstiklal Savaşımızın henüz kazanılmadığı günlerde kaleme alınan İstiklal Marşımız, aziz Türk milletinin yokluklar içerisinde gösterdiği büyük kahramanlığın belgesi, harap ve bitap düşmüş bir ülkenin küllerinden doğuşunun muştusu olmuştur. Destansı bir mücadelenin umudunu, azmini, kararlılığını, inancını gönüllere taşıyan İstiklal Marşımızı her Türk vatandaşı aynı aşkla söylemeye devam edecek, bu coşku Türk bayrağıyla birlikte semalarda ilelebet yankılanacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle Türk milletine tercüman olan İstiklal Marşı’mızın kabul edilişinin 97.yıldönümünü kutluyor, başta vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal mücadelemizin başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün kahramanlarımızı minnetle yad ediyor ve Akif’in ifadesiyle, Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın diyorum.” Haber Merkezi

Siyaset

12 Mart 2018 Pazartesi, 19:29:55 | 142 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • Popüler

  • En Son

  • Yorumlar

MANİSALI ÖZEL KOCAELİ'NDE MİTİNG YAPTI
SIYASET
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Kocaeli'nin Gebze ve Derince ilçelerinde vatandaşlarla bir araya geldi.
18.6.2018

25

MHP'Lİ AKÇAY ALAŞEHİR'DE İTTİFAK İÇİN ÇALIŞTI
SIYASET
MHP Manisa milletvekili adayı Erkan Akçay seçim çalışmaları için Alaşehir'deydi.
18.6.2018

27

İNŞAAT MÜHENDİSLERİNDEN YENİ UYGULAMAYA TEPKİ
SIYASET
Son alınan karara göre yapı ruhsatlarında; proje müellifleri ile şantiye şefi mühendis, mimarların ve yapı denetçilerinin imzalarının yer aldığı bölümler kaldırılması, inşaat mühendislerinin tepkisini çekti.
18.6.2018

27

Content 2

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks