26 Mayıs 2018 Cumartesi - 16:41:58

SON DAKİKA

BAYBATUR'DAN ABD'YE SERT SÖZLER

Siyaset

17 Mayıs 2018 Perşembe, 17:51:29 | 65 Okunma
Baybatur, İsrail'in Gazze sınırında kendi vatanını savunan Filistinlileri katletmesini ise sert sözlerle kınadı.

AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, İran’la nükleer anlaşmayı bozan, terör örgütlerine tonlarca silah veren, Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan eden ABD’nin Ortadoğu’da savaş makinesi gibi hareket ettiğini söyledi. ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan ederek büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını kabul edilemez olarak niteleyen Baybatur, İsrail’in Gazze sınırında kendi vatanını savunan Filistinlileri katletmesini ise sert sözlerle kınadı.
ABD’nin her zaman tek taraflı adımlar atabilen bir ülke olduğuna işaret eden AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, BM Güvenlik Konseyi kararına rağmen ABD’nin Irak’ı işgal ettiğini anımsatarak “ABD eskiden beri İsrail yanlısıydı, bu yeni bir şey değil. Bugün neden böyle fütursuz adımlar atıyor? Buna bakmak gerekir” ifadelerini kullandı. Filistin’e dışarıdan desteğin önünü kesmek için Amerikan yönetiminin uluslar arası sistemin dinamikleriyle hareket ettiğine dikkat çeken Baybatur, Arap ve İslam dünyasını paramparça hale getir, kendine muhtaç et, sonra Kudüs kararı gibi planladığın adımları tek tek at stratejisini uyguladığını söyledi. Bugün yaşananlarda Trump’ın Arabistan ziyareti sırasında kürenin etrafında birleşmiş aktörlerin eş güdümlü politikalarını görmenin mümkün olduğunu da kaydeden Baybatur, “Arap dünyasındaki sessizlik ürkütücü. İslam dünyası için birlik ve dirlik bir beka meselesidir” şeklinde konuştu.
İran’la nükleer anlaşmayı bozan, terör örgütlerine tonlarca silah veren, Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan eden ABD’nin Ortadoğu’da savaş makinesi gibi hareket ettiğini belirten Baybatur, Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan ederek büyükelçiliğini Kudüs’e taşımakla Amerika’nın Ortadoğu’da ateşin üzerine benzin döktüğünü söyledi. İsrail’e destek mahiyetindeki eylemin uluslararası hukuka ve BM kararlarına aykırı olduğunun altını çizen Baybatur, “ABD’nin bu tasarrufu bizim için yok hükmündedir” diye konuştu.
ABD elçiliğinin Kudüs’teki açılışı sırasında İsrail’in Gazze sınırında kendi vatanını savunan Filistinlileri katledişini ise sert sözlerle kınayan Baybatur, “Tüm dünyanın gözleri önünde elinde bayrağıyla yaşananları protesto eden Filistinlilere karşı katil İsrail devleti orantısız güç kullanmakla kalmayıp, savaş suçu işleyecek noktaya gelmiştir. Vicdanların kanadığı, adalet, hak ve insanlığın kıyıma uğradığı, İsrail için utanç ve yüz karası katliamı şiddetle kınıyorum” dedi.

Siyaset

17 Mayıs 2018 Perşembe, 17:51:29 | 65 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • Popüler

  • En Son

  • Yorumlar

ALAŞEHİR VE SARIGÖL'DE ÜZÜM BAĞLARINI DOLU VURDU
GÜNDEM
Manisa'nın Sarıgöl ve Alaşehir ilçelerinde gece saatlerinde başlayan dolu, üzüm bağlarında önemli zarara neden oldu.
25.5.2018

132

KADINLAR KONSEYİ'NDEN 300 YARDIM KOLİSİ
GÜNDEM
TÜRK Kadınlar Konseyi Manisa Şubesi, ramazan ayı sebebiyle 300 ihtiyaç sahibi aileye ramazan yardım paketi dağıttı.
25.5.2018

73

HALI DOKUMANIN BİR FAYDASI DAHA ÇIKTI
GÜNDEM
Manisa'nın Salihli ilçesinde, zihinsel ve bedensel engellilerin gelişimlerine katkı sağlanması amacıyla 'Dokumada ben de varım' projesi hayata geçirildi.
25.5.2018

60

Content 2

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks