17 Şubat 2019 Pazar - 04:38:51

SON DAKİKA

BUNUN ADI HIRSIZLIK!

Siyaset

5 Şubat 2018 Pazartesi, 20:41:36 | 519 Okunma
Sosyal Güvenlik Kurumu Kayıtdışı İstihdamla Mücadele Daire Başkanı Yakup Süngü: "Sigortasız işçi çalıştırmakla işçinin cebindeki parayı çalmak aynı şey"

Sosyal Güvenlik Kurumu Kayıtdışı İstihdamla Mücadele Daire Başkanı Yakup Süngü, Manisa'da kayıtdışı istihdama karşı din görevlilerini bilgilendirdi. Din görevlilerinin toplumda kanaat önderi olduğunu kaydeden Süngü, kayıtdışı işçi çalıştırmanın kul hakkına girdiğini belirterek, "İşçinin cebinden 600 lirasını çalmakla sigortasız çalıştırmak aynı şeydir" dedi.
SOSYAL Güvenlik Kurumu Başkanlığı'nın başlattığı 'Kayıtlı İstihdamın Desteklenmesi Projesi' kapsamında Manisa'da, din görevlilerine bilgilendirme yapıldı. Manisa Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen konferansa; Kayıtdışı İstihdamla Mücadele Daire Başkanı Yakup Süngü, Manisa SGK İl Müdürü Yavuz Kurt ve din görevlileri katıldı. SGK İl Müdürü Yavuz Kurt, din görevlilerinin halkı bilgilendirerek destek olmalarını söyledi.
Konferansta konuşan Kayıtdışı İstihdamla Mücadele Daire Başkanı Yakup Süngü ise ülke genelinde 9 milyon kişinin sigortasız çalıştığını belirterek, sorunun çözümü için toplumun birçok kesimiyle işbirliği yaptıklarını söyledi. Süngü, "Sigortasız işçi çalıştırmak haksız rekabete, devletin mali kaybına ve sigortasız çalışan kişinin haklarını alamamasına neden olur. Toplumun en ince kılcal damarlarına kadar işlememiz gerekiyor. Sosyal güvenlik, kul hakkının gereğidir. Toplumumuz başı sıkıştığında din önderlerine, imamlara danışıyor. İnsanlarla bir araya geliyorsunuz. İnsanlarımızda yanlış bir algı var. 'Ben devletten daha mı zenginim, bu parayı ödemesem bir şey olmaz' anlayışı hakim. Bu anlayış olduğu için bu haramdır, kul hakkıdır, insan hakkını ihlaldir diye düşünemiyoruz. Bir işçinin cebinden 600 lira para çalmak nasıl günahsa, caiz değilse, dinimize göre uygun değilse; bir işçiyi bir ay sigortasız çalıştırmanın bundan hiçbir farkı yoktur" dedi.
Türkiye'de sigortasız çalışma oranının yüzde 33'lerde olduğunu açıklayan Süngü, "İşçiyi sigortasız çalıştırmakla önlüğündeki 500 lirayı 600 lirayı çalmakla aynı şey olduğunu biz anlatırsak, birçok işveren buna tenezzül etmez. Devlet olarak işverenlerinin yükünü azaltmak için birçok proje geliştiriyoruz. Din görevlilerimiz, toplumun kanayan yaralarına hutbelerde, sohbetlerde çare oluyorsunuz. Sosyal güvenlik hakkı ve yükümlülükleri toplumun kanayan yarası olmaya devam ediyor" diye konuştu.
Süngü, Manisa, Afyonkarahisar, Uşak ve Kütahya bölgesinde kayıtdışı istihdam oranının yüzde 39'lar ile ülke ortalamasının üstünde olduğuna dikkat çekti. Süngü'nün konuşmasının ardından Erzincan Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hadi Sağlam, din görevlilerine İslam ve sosyal güvenlik hakkı konusunda bilgilendirme yaptı. DHA

Siyaset

5 Şubat 2018 Pazartesi, 20:41:36 | 519 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

SELMAN ALKIŞ İSTİFA ETTİ!
GÜNDEM
AK Parti'de teşkilatlardan sorumlu il başkan yardımcısı olarak görev yapan Selman Alkış, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada partisinden ve görevlerinden istifa ettiğini duyurdu
15.2.2019

188

CUMHUR İTTİFAKI'NIN BAŞKANLARI BULUŞTU
SIYASET
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı'nın Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Cengiz Ergün, Yunusemre Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı'nın Yunusemre Belediyesi Başkan Adayı Mehmet Çerçi'yi makamında ağırladı
15.2.2019

123

KULA'YI AYAĞA KALDIRACAK İSTİHDAMA DESTEK
GÜNDEM
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ve Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, bin 750 kişilik istihdamla Kula'yı ayağa kaldıracak tekstil fabrikasını ve üretim sahasında incelemelerde bulundu.
15.2.2019

122

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks