26 Mayıs 2019 Pazar - 02:44:18

SON DAKİKA

BÜYÜKŞEHİR 2019'DA HİÇBİR ŞEYE ZAM YAPMAYACAK!

Siyaset

19 Kasım 2018 Pazartesi, 21:20:38 | 369 Okunma
Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel kurulunun ikinci oturumunda Manisa'ya müjdeli bir haber geldi. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, "2019 yılında hiçbir şeye zam yapmıyoruz." dedi

BURHAN AKDEMİR
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, 2019 yılında Manisa’da su da dahil olmak üzere Büyükşehir kanalıyla hiçbir şeye zam yapılmayacağını duyurdu. MASKİ Genel Kurulu ikinci oturumunda AK Parti grubunun verdiği su sayaçlarında 3 TL’lik bakım ücretinin kaldırılması yönündeki önergesini ‘Siyasi şov’ olarak niteleyen Başkan Ergün, “Madem siz şov yapmak istiyorsunuz ben sizin şovunuza katılıyorum. Ne TEFE, ne TÜFE ne suya zam, yeteri kadar bu vatandaşın zaten sırtına bindiniz, bu kadar zammı yüklendiniz. Bir de biz buradan darbe vurmayacağız. 2019 yılında hiçbir şeye zam yapmıyoruz. Size bu şovu yedirmeyeceğim.” dedi. Genel kurulun son maddesi olan ‘MASKİ Genel Müdürlüğü 2019 yılı ücret tarifesi ile ilgili raporu, Cengiz Ergün’ün ‘2019 yılında hiçbir şeye zam yapmıyoruz’ sözlerinin ardından oy birliği ile kabul edildi.
MASKİ Genel Kurulu ikinci oturumu, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda geçtiğimiz toplantıdan kalan maddeler görüşülerek karara bağlandı.
BAŞKAN ERGÜN ÖNERDİ MECLİS KABUL ETTİ
Toplantıda ilk olarak MASKİ genel kurullarına katılan meclis üyelerinin alacağı ücret konuşuldu. Maddeyle ilgili sözlü teklif yapan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Ben burada şahsım ve Milliyetçi Hareket Partisi grubum adına bir teklifte bulunmak istiyorum. Madem içinde bulunduğumuz şu andaki şartlarda ekonomik sıkıntılar var. Ben bu ücretlerin sembolik olarak 1 TL karşılığında yapılmasını teklif ediyorum. Eğer sizler için de uygunsa MASKİ genel kurullarında meclis üyeleri sembolik olarak 1 TL alacak. Vefakarlıksa herkes üzerine düşeni yapması lazım diye böyle bir teklifte bulunduk.” dedi.
Üç parti de teklife olumlu yanıt verdi. Madde oy birliği ile kabul edilirken, meclis üyeleri ve denetçileri MASKİ genel kurullarına katılım için 1 TL sembolik ücret alacak.
SON ÜÇ MADDEDE TANSİYON YÜKSELDİ
Genel kurulun 17,18 ve 19’uncu maddelerinde tansiyon zaman zaman yükseldi. İlk olarak AK Parti grubu tarafından verilen su abonelerinden alınan 3 TL’lik bakım bedelinin alınmaması önergersi konuşuldu.
CHP Grubu adına konuşan Zeki Bilgin, “Biz daha önce 3 TL’ye destek verdik. Ancak KDV alınmasın, bakım yapılmadığı zaman 3 TL alınmasın demiştik. O şekilde olursa kabul ederiz.” dedi.
MHP ŞERH KOYDU, GÜZGÜLÜ ŞERHİ OKUDU
Önergeye MHP grubu olarak şerh koyduklarını ifade eden MHP’li Mehmet Güzgülü ise şerhi okudu. Güzgülü şöyle dedi: “AK Parti Grubu önergenin ardındaydı. Biz şerh koyduk.
2017 yılında Manisa’da oy birliği ile suya zam yapılmadı. 2018’de gruplarla yapılan görüşmelerde suya zam yapılmamasına, fakat 18 büyükşehirde alınan hat bakım ücretinin Manisa’da da alınmasına ve 3 TL olarak uygulanmasına bu meclis karar verdi. Manisa’da suyun genellikle sondajla çıkarıldığı düşünülürse maliyetteki en önemli unsur elektriktir. Elektriğe 2018’de bugüne kadar yüzde 74 zam gelmiştir. Maliyet arttıran diğer zamlardan bahsetmesek de bu zamlar bile MASKİ’nin belini bükmekte ve Manisa’ya ya yapılacak yatırımların önünü kesmektedir. MHP grubu olarak bu ücrete göre bütçe ve performans planları yapıldığı ve bu planların oy birliği ile Meclis’ten geçtiği düşünülürse bu önerinin bütçe denkliğini bozacağı da bilinmelidir. Meclis bütçeyi onayladıktan sonra gelir azaltıcı kararlar alıp bütçe denkliğini bozamaz. Mahalli İdareler Kanunu’nun 62’nci maddesi çerçevesinde doğacak zarardan ilgili meclis üyeleri sorumludur. Kısaca MHP Meclis grubu üyeleri olarak biz başta İstanbul Ankara Bursa gibi 18 büyükşehirde farklı fiyatlardan uygulanan hat bakım ücretlerinin kalkması hakkındaki önerinin AKP’nin siyasi şov yapmak amacıyla teklif ettiğini ve uygulanamaz olduğunu düşünüyor ve reddediyoruz.”
AK Parti adına konuşan Kamil Öz ise önergelerinin arkasında olduklarını ve 3 TL’nin kaldırılmasından yana olduklarını bildirdi.
BAŞKAN ERGÜN KALEM KALEM AÇIKLADI
Son olarak söz alan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ise, “Açıklayacaklarım sadece bu maddeyi değil bundan sonraki kartlı sayaç uygulaması ile ilgili ve son madde olan 2019 yeni ücret tarifeleri ile ilgili genel kapsamı alacaktır” sözleriyle konuşmasına başladı.
Başkan Ergün şöyle devam etti: “
Satır başlarıyla neyin ne olduğunu vatandaşımızla paylaşma ihtiyacı içerisindeyim. Sizlerin siyasi olarak, siyasi parti olarak fikirlerinize saygı duyuyoruz. Tabi ki meclisteki çoğunluk kararına dayanan sonuçlardır. Sonuçta burada alınacak karara da herkes ben dahil saygı duyması lazım. Sonuçta neyin ne olduğunu net bir şekilde vatandaşın da bilmesi gerektiğine inanıyorum. Kararı vatandaş verecektir.
2017 yılı MASKİ Genel Kurulu toplantılarında Manisa’da kullanılan suya herhangi bir ücret zammı uygulanmamıştır. 2 yıl öncesi. 2018 yılı kararına geldiğimizde yine su tarifesinde herhangi bir zam uygulanmamıştır. Sadece şu anda gündem maddesi olan 3 TL hat bakım bedeli ücreti geçen sene oy çokluğuyla kararı alınarak 2018 yılının başından beri uygulamaya başlanmıştır.
2016 yılına döndüğümüzde bu meclis kartlı sayaç kullanımını teşvik etmek amacıyla mevcut su tarifesinden yüzde 10 daha düşük faydalansın diye karar çıkardı. Kartlı sayaç abonelerimiz 2016 yılından bu güne kadar indirimden faydalanmıştır ve faydalanmaya devam etmektedir. Alınan 3 TL’lik bedel bugün Türkiye’de yıllardan beri 18 büyükşehirde uygulanmaktadır. Ankara’da 5 TL, İstanbul’da 7 TL 31 kuruş, Trabzon’da 2.35, Adana’da 4.09 TL. Bu liste uzar gider.
Kartlı sayaçta şunu herkes iyi bilsin, depozito bedeli alınmıyor. Şu anda mekanik sayaç bağlatmak isteyen abonemiz MASKİ Genel Müdürlüğü’ne müracaat ettiği zaman 120 TL depozito, 50 TL sayaç bedeli, sökme takma bağlama ücreti 30 TL olmak üzere toplam 200 artı KDV ödüyor. Yani kartlı sayaç istemiyorum derse, bugünkü fiyat tarifesi bu.”
“KARTLI SAYAÇ UYGULAMASI 6 AY ÖNCE BİTTİ”
Kartlı sayaç konusuna da açıklık getiren Başkan Ergün, “Biz kartlı sayaç takımını yaklaşık 6 ay önce kaldırdık. 6 aydır kartlı sayaç takmıyor MASKİ Genel Müdürlüğü. Zaten elinde sayaç da yok. Yeni sayaç uygulaması yapabilmesi için ilgili yönetim kurulu karar alır ihaleye çıkar. İhale gerçekleştikten sonra kartlı sayaç takma işi söz konusu olur. İki defa 100 bin ihaleye çıktık. İlkinde 195 TL civarında, ikincisinde 221 TL gibi bir bedele taktı. Şunu herkes iyi bilsin, ihale bedelinin üzerine bir lira dahi kar koymadan bu iş yapıldı. 18 ay vade ile aldı, halka 18 ay vade ile taktı. Diyorlar ya trilyonları kaldırdılar, buradan hodri meydan. 6 aydır gelen zamlardan dolayı yeni sayaç fiyatı 450 TL’ye geldi. Hadi gel vatandaşa 450 TL’ye sayaç ver. Ben getirmedim o sayacı o fiyata. Şu anda Manisa’da 250 bin karlı sayaç abonemiz var. 15-20 bini büyükşehir olmadan önce Ahmetli, Kırkağaç gibi belediyelerin taktığı sayaçlar. Onlar takınca suç olmuyor, biz takında suç oluyor.” ifadelerini kullandı.
GELİRLERİ, GİDERLERİ TEK TEK SIRALADI
Başkan Ergün, MASKİ’nin giderlerin gelen zamlarla alakalı da yine örneklerle konuştu. Başkan Ergün şöyle dedi:
“Sayaç ve suyun 2016 yılından bu yana gelen durumu bu. Peki gelen zamlar nelerdir? Bir de onları konuşalım. MASKİ’nin giderleri nerelerde çoğalmıştır? Bir de terazinin bu tarafına bakalım.
Enerji giderleri. 2018 yılında, yılbaşından beri elektriğe bugün itibariyle yüzde 73,53 zam gelmiş. MASKİ’nin yıllık 45 milyon TL olan elektrik gideri aylık 4 milyon TL iken bu rakam son iki-üç aydır 7.5 milyon TL’ye çıktı. 45 milyon TL’lik gider 2019’da hiç zam gelmezse 75 milyon TL.
Akaryakıt gideri. MASKİ’nin 456 tane aracı var hepsi içinde. Aylık 500-600 bin TL akaryakıt gideri var. Yıllık 7.5 milyon gibi bir rakamdı. 2019’da 11.5 milyon TL gibi bir gider hesaplanmış.
Personel giderleri. Yıllık 89 milyon TL personel gideri harcaması var MASKİ’nin 2017 sonuçlarına göre. Önümüzdeki ay asgari ücret belirlenecek. Acaba yüzde kaç zam verilecek? Yıllık artışa göre arkadaşların değerlendirmesi 105 milyon TL’ye yükselmesi bekleniyor. Bu giderleri saymaya devam edebiliriz. 2019’da ne zam geleceğini bilemiyoruz.
İstanbul’da Ankara’da suya indirim şovu yapılıyor. İnsanımız kandırmayın. Ankara’da 10 metreküp üzerinden fiyat vereyim, 90 lira 10 kuruş. Her ay da TÜFE’ye göre zam alıyor. Sonra yüzde 10 indirdik diyorlar. İstanbul’da bu rakam 74 lira 14 kuruş. Bu belediyeler, bugün burada ret vermeyi düşünen siyasi şova çevirmek isteyen siyasi gruplar bunları da iyi bilsin. Manisa’da mekanik sayaçta 10 metreküpün karşılığı 47 lira 46 kuruş. Kartlı sayaçta ise kartlı sayaçta ise bu rakam 43 lira 35 kuruş. Çoğu büyükşehirde su büyük barajlardan gönderiliyor. Biz sondajlarla pompalıyoruz. 2 bine yakın sondajımız var. İnşallah Akhisar’daki barajdan 55 kilometre Manisa’ya isale hattı çekildiğinde cazibe ile su gelmesi söz konusu olacak.
13 atıksu artıma tesisi vardı Büyükşehir olmadan. Bu tesisler 2014 öncesi çalışıyor muydu? Herkes dönüp baksın. Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, Valilik, İl Özel İdare bunları o süreçte neden çalıştırmıyordu veya kontrol etmiyordu? Neden Gediz’i kirletiyorduk? Arıtma yapılmış gider borusu yok. Hepsi işletme maliyetinin yüksek olmasından dolayı kapalı vaziyetteydi. Peki MASKİ Genel Müdürlüğü 20 milyonun üzerinde yatırım yaptı. Bu 13 tesisin tamamı çalışıyor 3 senedir. Ne için çalışıyor? Geleceğimiz, sağlığımız, çocuklarımız, insanlık ve halk için.
Geçen yıl 46 milyonluk yatırımla açtığımız Turgutlu AAT. Geçen hafta suyunu kabul etmeye başladığımız yaklaşık 68 milyon TL yatırımla Manisa AAT bitti, Alaşehir devam ediyor. Soma bitti, Gördes bitti. Diğer ilçelerimizdekiler planlamada. Bunlar her şeyden önemli yatırımlar. Bu tesislerin yıllık maliyetleri 25 milyon TL’lik bir rakama tekabül ediyor. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü yıllardır kontrol etmediği tesisleri şimdi her ay kontrol ediyor, ‘Acaba bir açık yakalar mıyız? Ceza keser miyiz?’ diye. Kontrol tabi ki olsun, ama bu şekilde siyasi oluyor.
2017’de zam vermeyeceksin, 2018’de de vermeyeceksin, 2019’da da mevcudu kaldıracaksın. 2019 için de hiç vermeyeceksin, buradan arttıracaksın da bu anlattığım şartları yaratıp hizmet yapacaksın. Merkez Bankası değil burası, para basmıyor. Ayağını yorganına göre uzatıyorsun. Yeni yatırım planlayamıyorsun. Son geçtiğimiz iki sene içerisinde MASKİ Genel Müdürlüğü 254 mahallenin 180’inin altyapısını üstyapısını sıfırdan yeniledi. 250 milyon TL’lik bir borca girdi. Helal hoş olsun.”
“2019’DA HİÇBİR ŞEYE ZAM YAPMIYORUZ”
AK Parti grubunun verdiği önerge ile şov yaptığını vurgulayan Başkan Ergün, Manisalılara müjdeli bir haber verdi. Başkan Ergün, “Hesap işi böyle. Sonra da siyasi şov yapmaya kalkacaksın. Hadi canım! Gülerler insana. Bu halk güler. Madem siz şov yapmak istiyorsunuz ben sizin şovunuza katılıyorum. Ne TEFE, ne TÜFE ne suya zam, yeteri kadar bu vatandaşın zaten sırtına bindiniz, bu kadar zammı yüklendiniz. Bir de biz buradan darbe vurmayacağız. 2019 yılında hiçbir şeye zam yapmıyoruz. Mevcuttan devam ediyoruz. Size bu şovu yedirmeyeceğim. Siz önce yapılan zamların açıklamasını vatandaşa bir izah edin ondan sonra burada bu anlattıklarıma da bir cevap verin, konuşabileceğiniz bir kelime varsa. Takdir milletin, vatandaş bunun kararını en iyi şekilde verecektir.” dedi.
“AK PARTİ KANUNSUZLUK YAPIYOR”
Konuşmaların ardından maddeler oylandı. İlk olarak 3 TL’lik hat bakımının kaldırılması oylandı. Madde AK Parti’nin kaldırılması yönünde oy kullanması ile kabul edildi. MHP hayır oyu verirken CHP Grubu ise çekimser kaldı.
MHP’li Güzgülü ise AK Parti grubunun kuralsızlık yaptığını ifade ederek sorumlu olduklarını ifade etti. Güzgülü, “Bu bana çok komik geliyor, çok zavallı geliyor” diye konuştu.
2019 yılı ücret tarifeleri de Başkan Ergün’ün açıkladığı şekliyle oy birliği ile kabul edildi.

Siyaset

19 Kasım 2018 Pazartesi, 21:20:38 | 369 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

MANİSA'YA YAŞAM TÜNELİ!
SIYASET
Manisa Valisi Ahmet Deniz, Trafik Güvenliği Bilgilendirme toplantısında önemli bilgiler verdi. Vali Deniz, ‘Yaşam Tünellerinin' Manisa'da da hayata geçeceğini ve ilk olarak Turgutlu yolundan başlanacağını söyledi
24.5.2019

322

İTFAİYE HER AN GÖREVE HAZIR
SIYASET
Manisa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Ergün Aksoy yaz sezonunda yangınlara karşı vatandaşları uyardı
24.5.2019

317

DERSLER DIŞARIDA İŞLENDİ
SIYASET
'Okul Dışarıda Günü' etkinlikleri kapsamında Yunusemre Cumhuriyet İlkokulu öğrencileri derslerini okul çevresindeki parklarda yaptı.
24.5.2019

327

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks