23 Mayıs 2019 Perşembe - 14:11:36

SON DAKİKA

BÜYÜKŞEHİR'İN YATIRIMLARI MANİSALI BAKANLARA EMANET

Siyaset

10 Temmuz 2018 Salı, 20:46:52 | 369 Okunma
Manisa Büyükşehir Belediyesi Temmuz ayı Meclis toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Manisa'dan 3 bakanın kabinede yer almasının kentin yatırımları için büyük önem taşıdığına vurgu yaptı

Burhan AKDEMİR-Emre Halil ESENKAYA
Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi, Temmuz ayı oturumu 63 madde ve eklenen önergelerle toplandı. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, toplantıda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 24 Haziran seçimleri ve sonrasındaki kabinenin açıklanmasına değinen Başkan Ergün, “Halkın büyük çoğunluğunun desteğini alarak yeniden seçilen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik ediyor, başarı ve sağlıklar diliyorum. Manisa’mızdan seçilen milletvekillerimize de çalışmalarında başarılar temenni ediyorum. Kabinede 3 Manisalı bakanımızın olması bizleri ayrıca mutlu etti. Manisa’mıza gelecek yatırım ve hizmetlerin hızlandırılması, takibi açısından bakanlarımız ile milletvekillerimizin şehrimize katkısının büyük olacağından şüphem yoktur.” dedi.
Manisa Büyükşehir Belediyesi Temmuz ayı Meclis toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında gerçekleştirildi. Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi Lale Salonu’nda yapılan toplantıda açılış ve yoklamanın ardından söz alan Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, CHP’li Meclis Üyesi Ömer Zeren’in istifa ettiğini yerine Alaşehir İlçe Seçim Kurulu Başkanlığının yazısı ile Mustafa Öztürk’ün meclis üyesi olarak görevlendirildiğini ifade etti.
3 BAKAN BÜYÜK ŞANS
Başkan Ergün daha sonra gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 24 Haziran seçimlerine ve pazartesi gecesi açıklanan kabineye değinen Başkan Ergün şöyle dedi: “24 Haziran’da Türkiye Cumhuriyeti tarihi için önemli bir demokrasi sınavı verdik. Vatandaşlarımızın büyük ilgi gösterdiği cumhurbaşkanlığı ve 27’nci dön em milletvekili seçimlerinde öncelikle sandıktan çıkan sonucun milletimize, ülkemize ve şehrimize hayırlar getirmesini diliyorum. Halkın büyük çoğunluğunun desteğini alarak yeniden seçilen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik ediyor, başarı ve sağlıklar diliyorum. Manisa’mızdan seçilen milletvekillerimize de çalışmalarında başarılar temenni ediyorum. Cumhurbaşkanımız yeni kabine açıkladı. Açıklanan kabinede 3 Manisalı bakanımızın olması bizleri ayrıca mutlu etti. Manisa’mıza gelecek yatırım ve hizmetlerin hızlandırılması, takibi açısından bakanlarımız ile milletvekillerimizin şehrimize katkısının büyük olacağından şüphem yoktur. Kara Kuvvetleri Komutanlığına atanan Manisa’nın evladı Ümit Dündar’ı da ayrıca tebrik ediyorum.”
15 TEMMUZ’U UNUTMADI
Temmuz ayı içerisinde 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıldönümünün de bulunduğunu hatırlatan Başkan Ergün, “15 Temmuz Pazar günü FETÖ terör örgütünün hain darbe girişiminin yıldönümü dolayısıyla aziz şehitlerimizi anacağız. Devletimizin ve milletimizin bütünlüğüne kast eden hain girişim, milletimizin gösterdiği birlik ve beraberlikle hedefine ulaşamamış, hain planlar ihanet şebekesinin deyim yerindeyse eline yüzüne bulaşmıştır. Aziz vatanımızın bölünmez bütünlüğü için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, kahraman gazilerimize Allah’tan sağlık ve uzun ömürler diliyorum.” ifadelerini kullandı.
MANİSA’YA HİZMET İÇİN BÜTÇEYE KATKI SAĞLANACAK
Gündemde ise öne çıkan madde Manisa Prime ile ilgili olan maddeydi. Madde üzerine söz alan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, meclis üyelerine bilgilendirme yapan Başkan Ergün, “Saruhan Otel önünde yapmakta olduğumuz projede aşağıdaki 4 kat tamamlandı. İçinde bulunduğumuz, son iki aydır piyasa şartları, faizlerin 1.20, 1.30 oranlarından bugün 2’lere, 2.20’lere, hatta bugün (dün) aldığımız bir rakamı söyleyeyim 2.44’lere çıktı. Yani bunun yıllık faizinin yüzde 30’lara dayandığı bir faiz geçişinden bahsediyoruz. Bu mevcut Manisa Prime projemiz Manisa için prestijli proje. Eleştiriler olsa da, belediyeciliğin AVM, otel ya da ofis yapmak olmadığı ifade edilse de biz burayı bir ticari anlayışla ticari zihniyetle hareket ediyoruz. Koymuş olduğumuz hedefler doğrultusunda ama 400 olur ama 500 milyon olur, böylesine bir yatırım karşılığında beklediğimiz nakit rakamlardır. Erken söylenmiş olabilir. Sonuçta bununla ilgili yurtdışında aylardan beri yapmış olduğumuz büyük fonların en az 5-6 tane yurtdışı fonlarıyla görüşmelerimiz var. Görüşmeler ışığında ekonomik şartların getirdikleri, faizlerin yükselmiş olması, döviz kurlarının yüzde 30 civarında yükselmiş olması ister istemez yurtdışındaki fonların frene basmasına sebebiyet verdi. Biz planlamamızı mevcut 2017 şartlarının aynı oranında 2018’in de aynı şekilde devam edeceğini öngörerek gerekli borçlanmalarımızın finansal planlamasını yapmıştık. Ancak bu iki sebepten, faizlerin yükselmiş olması ve bankaların kaynak aktarmada bugünlerde tamamen nazlı davranması nedeniyle biz yine ayağımızı yorganımıza göre uzatarak dersimize çalışmaya devam ediyoruz. Mevcut projeden beklentimiz az önce de söylediğim rakamlar ışığındadır. Geçtiğimiz hafta içerisinde bu yerin değer oranlarının hesaplanması anlamında startını verdik. Mevcut Manisa Prime’ın, ama toplu ya tamamının yahut da gerçekleşmediği takdirde de otel ayrı AVM ayrı şekilde planlaması yapılmıştır. Ayrı ayrı da satılabilir ama amacımız büyük bir kaynak girişini Manisa Büyükşehir Belediyesi bütçesine sokarak sahada çok daha büyük hizmetler üretilmesi. Diğer hizmetlerimizi de ivedi olarak hızlandırmak. Maddenin özü bu. Bu yerin satış çalışmalarının onayıdır.” dedi.
Aynı durumun Turgut Özal Mahallesi’ndeki konut projesi alanında da geçerli olduğunu dile getiren Başkan Ergün şöyle dedi: “Aynı şekilde 42’nci madde de aynı işlemler yapılıyor. Turgut Özal Mahallesi’nde ekim-kasım aylarında açılması planlanan şehir hastanesi var. O hastanenin önündeki 18 bin 800 metrekarelik arazimiz var. Biz oradaki mevcut avam proje ve kesin projelerin de hazırlama noktasına geldik. Oradaki konut, mağaza, iş ofisleri gibi projelerimiz var bir yıldan beri. Bizzat 3 kez benim katıldığım toplantı hatırlıyorum. Nihai noktaya geldik. Ama kat karşılığı, ama satın şartlara göre değerlendirilmesi söz konusu. İşin kısacası Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu hizmetlerle ilgili büyük projeler ve sahada yapacağı 100 milyonun üzerinde asfalt çalışmaları, 230 milyon Prime yatırımı, Eski garaj 320 milyon, fiyat artışlarıyla 400’ü geçecek. Bu işler tabi ki bir yıllık işler değil. Mali yönden hizmetlerin ivedi olarak yapılması amaçlanmaktadır.”
Madde daha sonra oy birliği ile ara komisyona sevk edildi.
Diğer maddelerin görüşülmesinin ardından Meclis oturumuna ara verildi. Meclis’in ikinci oturumunun önümüzdeki pazartesi günü saat 18.00’da yapılması kararlaştırıldı.

Siyaset

10 Temmuz 2018 Salı, 20:46:52 | 369 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

MANİSA PROTOKOLÜ MOSB'NİN İFTARINDA BULUŞTU
SIYASET
Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nin geleneksel hale getirdiği iftar programı bu yıl da devam etti
22.5.2019

240

MANİSALILAR AKUPUNKTUR İLE ZAYIFLAYACAK
YAŞAM
Merkezefendi Devlet Hastanesinde 'Geleneksel Tıp Polikliniği' açıldı
22.5.2019

248

KABLO HIRSIZLIĞINA 4 GÖZALTI
GÜNDEM
MANİSA'nın Yunusemre ilçesinde, 300 metre kabloyu çalarak hurdacıya sattığı belirlenen 4 kişi, jandarma ekipleri tarafından yakalandı.
22.5.2019

258

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks