23 Şubat 2019 Cumartesi - 15:48:05

SON DAKİKA

DİYANET KURBAN BEDELİNİ BELİRLEDİ

Siyaset

12 Temmuz 2018 Perşembe, 19:22:27 | 301 Okunma
Diyanet İşleri Başkanlığı, 2018 yılı kurban bedellerini yurtiçi kesim bedeli 850 lira, yurtdışı kesim bedeli ise 625 lira olarak belirledi. İl Müftüsü Sinan Cihan, kurbanın manevi huzuruna değindi

NESLİHAN AKÖZGÜR
Kurban bayramına bir buçuk aydan az bir süre kala Diyanet İşleri Başkanlığı, 2018 yılı kurban bedelini açıkladı. Açıklamaya göre yurtiçi kesim bedeli 850 lira olarak açıklanırken yurtdışı kesim bedeli ise 625 lira olarak belirlendi.
Konu hakkında açıklamalarda bulunan Manisa İl Müftüsü Sinan Cihan, her kurban bayramında olduğu gibi bu yıl da Diyanet İşler Başkanlığı’nın vekaletle kurban kestiğini ifade etti. Müftü Cihan, “Tabi çok meşakkatli yoğun çalışmayı gerektiren bir alan. Hem yurt dışında hem yurt içinde kurban fiyatlarını öngöreceksiniz, tespitler yapacaksınız. Ve çok geç olmadan da halkımıza bu duyuruyu yapacaksınız. Böyle bir hizmet sunuyoruz diyeceksiniz.” diye konuştu.
Cihan, müracaatların bayramın birinci günü öğlene kadar alınacağını duyurdu. Kurban kesmenin şartlarına da değinen Cihan, “Müslüman, varlıklı olanlar, buluğ çağına ermiş olanlar ve bir yerde oturuyor olanlar kurban kesebilirler. Seferi hükmünde olanlar kurban kesmekle mükellef değildir. Onlar kesebilirler ama mecburi değildirler. Bu şartları taşıyanları kurban kesebilir” dedi.
Kurban kesmenin birçok önemli unsuru barındırdığını kaydeden Cihan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kurban keseceksiniz görevinizi yerine getirmenin huzurunu bulacaksınız. Birileri kurban kesmek istediği halde kurban kesemeyecek. Sizin kestiğiniz kurbandan pay alacak. Böylece aranızdaki sıcaklık ve ilişki güçlenecek. Birileri yıl boyunca kurbanlık yetiştirecek pek çok imkânını oraya tahsis edecek, Kurban Bayramı’nda sizin kurban almanızla oda sevinecek. Kurban Bayramından sevinmeyen kimse yok. Birileri diyebilir ki kurbanlıklar üzülecek. Aslında, onlarda böyle sevince sebep oldukları için sevinecekler. İbadete aracı oluyorsunuz kaldı ki cenabı hak sistemi böyle kurmuş. Dolayısıyla Kurban Bayramı’nda herkes sevinecek. Kurban Bayramı’nın, kurban yetiştirmiş olmanın, kurban alacak olmanın, kurban ibadetini yerine getirecek bir mükellef olmanın heyecanını hep beraber yaşıyoruz. Dileğimiz, hayırla, huzurla, bereketle bu mevsimi başlatalım, bayramımızı neşe içerisinde idrak edelim.”
Son olarak kurbanların nasıl taksim edilmesi konusuna da değin Cihan, sözlerini şöyle tamamladı: “Kitaplarımızda şöyle bir taksimat yapılır. Kurbanlığın 3’te biri hane halkına ayrılır. 3’te biri eş, dost, akrabalarla yemek için ayrılır. Diğer 3’te biri Kurban kesememiş kimselere ulaştırmak için ayrılır. Kitaplarımız da böyle bir taksimat yapılır. Ancak günümüz şartlarında benim önerim şu. Normal zamanlarda da belli aralıklarla et alıp tüketebiliyorsak, biz kurbandan çok fazla kendimize hisse ayırmadan ikramda bulunmalıyız. Onu kurban hissesi olarak kendimiz de istifade edelim o bereketi o hazzı yaşayalım. Ama böyle derin dondurucularla falan çok uzun zaman çözülmeyecek hale getirmeyelim. Diğer zamanlarda da makul ölçülerde alabiliyorsak o zaman biz çoğunluğunu dağıtmamız daha güzeldir diye hatırlatmış olalım.”

Siyaset

12 Temmuz 2018 Perşembe, 19:22:27 | 301 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

TİCARET BAKANI MANİSA'YA GELİYOR
GÜNDEM
Manisalı Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bugün babaocağı Demirci'de olacak… Bakan Pekcan daha sonra Manisa'da Anemon Otel'de geniş katılımlı bir toplantıda iş dünyası ile bir araya gelecek
22.2.2019

85

"AFFETMEM!"
GÜNDEM
Eski Başbakan Yardımcısı ve TBMM Eski Başkanı Bülent Arınç, AK Parti'den kopan isimlerin yeni parti kuracağı iddialarıyla ilgili konuştu, net mesajlar verdi
22.2.2019

211

MANİSALI ŞOFÖR FATMA DESTEK BEKLİYOR
GÜNDEM
Manisa'nın tek kadın şoförü olan Özel Halk Otobüsü şoförü Fatma Güngör, Kaptanlar Kulübü Ayın Kaptan Şoförü Ödülleri Şehiriçi kategorisinde tek kadın şoför olarak yarışıyor.
22.2.2019

52

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks