24 Ocak 2019 Perşembe - 03:08:06

SON DAKİKA

DİYANET'TEN RAMAZAN AYI AÇIKLAMASI

Siyaset

14 Mayıs 2018 Pazartesi, 18:50:19 | 342 Okunma
Manisa İl Müftü Vekili Osman Canpolat, 15 Mayıs Salı akşamı kılınacak olan teravih namazıyla başlayacak olan rahmet, bereket ve mağfiret iklimi olan Ramazan ayına erişmenin huzur ve mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.

NESLİHAN AKÖZGÜR
Manisa İl Müftü Vekili Osman Canpolat, 15 Mayıs Salı akşamı kılınacak olan teravih namazıyla başlayacak olan rahmet, bereket ve mağfiret iklimi olan Ramazan ayına erişmenin huzur ve mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti. Konuyla ilgili gazetecilere açıklamada bulunan 15 Mayıs Salı günü kılacağımız ilk teravih namazının ardından 16 Mayıs Çarşamba günü tutacağımız ilk oruç ile bu mübarek aya girmiş olacağız” dedi.
Bu yılın temasının israf olarak belirlendiğini dile getiren Canpolat, şöyle devam etti: “Başkanlığımız her yıl Ramazan ayında bireysel ve toplumsal hayatımıza ışık tutan önemli bir değeri kamuoyunun gündemine taşımaktadır. Bu bağlamda, bu yılın Ramazan teması “İsraf” olarak belirlenmiştir. Yemede, içmede; giyim kuşamda, zamanın ve kaynakların kullanımında ülkemizde ve dünyada çokça israf yapılmaktadır. Yüce Allah, insanla birlikte yeryüzü ve çevresinde, bütün canlılara yetebilecek ölçüde rızık ve nimet de yaratmıştır. Kâinattaki her canlının rızkı, Yaratan tarafından lütfedilmiştir. Ayrıca insanlar, Allah’ın kendileri için yarattığı rızık ve nimetleri, meşru yollarla elde etmek suretiyle yararlanabilirler. Ramazan ayında israfın bireysel ve toplumsal olarak zararlarına dikkat çekmek, yerel ve global anlamda farkındalık oluşturmak amacıyla “İsraf!” teması çerçevesinde bir dizi kampanya yürütülmektedir. Bu bağlamda Başkanlığımız afiş tasarımı, kamu spotu ve kısa film, konuyla ilgili 40 ayet ve 40 hadis kartelası hazırlamış olup ayrıca Diyanet Aylık Dergisinin Haziran sayısının konusu “İsraf” olarak belirlenmiştir. Hazırlanacak olan Ramazan Ayı Vaaz ve İrşat Programında, “Tüketim Ahlakı ve İsraf!” konusu kapsamlı bir şekilde işlenecektir. Vaazlar ezanla bitirilecektir”
Canpolat sözlerini şöyle tamamladı: “Ramazan ayı öncesinde tüm camiler ile müştemilatların genel temizliği, bahçe ve çevre düzenlemesi, onarımı ve bakımı yapılarak, ibadetin huzur ve huşu içinde yapılabilmesi için her türlü tedbir alınacaktır. Ramazan ayında kadınların Camilerde rahatça ibadet edeceği mekânlar uygun hale getirilmiştir. Cami minarelerindeki kandiller Ramazan ayı boyunca iftar vaktinde yakılacak, imsak vaktinde söndürülecektir. Gerekli güvenlik tedbirleri alınmak suretiyle ilimiz ilçelerinde en az birer cami kadınlar ve erkekler için Kadir Gecesi’nde sabah namazına kadar açık bulundurulacaktır. Namazlarda ta’dil-i erkâna riayet edilecek ve teravih namazları, “iki ya da dört rekâtta bir selam vermek suretiyle” kıldırılacaktır. Sabah ezanları Diyanet takvimine göre her camide aynı anda imsak vaktinde okunacaktır. İlimiz merkez ilçelerde 6 camide sabah, 4 camide Teravih namazları hatimle kıldırılacaktır. İlimizdeki tüm camilerde hafız öğrenciler ya da görevliler tarafından biri sabah namazından önce olmak üzere bütün camilerimizde iki vakit mukabele okunacaktır. Başkanlığımız tarafından hazırlanan “İsraf” temalı Ramazan ayına özel Web sitesi (ramazan.diyanet.gov.tr) adresinden görülebilecektir. Sadaka-i Fıtır miktarı bu yıl Başkanlıkça asgari 19 TL olarak belirlenmiştir.”

Siyaset

14 Mayıs 2018 Pazartesi, 18:50:19 | 342 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

YUNUSEMRE BELEDİYESİ ÇALIŞANLARINA YÜZDE 20 ZAM
GÜNDEM
Yunusemre Belediyesi ve Hizmet-İş Sendikası arasında Toplu İş Sözleşmesi imzalandı.
23.1.2019

74

YAVUZ KURT'TAN GSS BORÇLULARINA ÇAĞRI
GÜNDEM
7159 sayılı yasa ile Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçları 28 Şubat 2019 tarihine kadar uzatıldı.
23.1.2019

59

BAŞKAN ERGÜN 2023 HEDEFİNİ AÇIKLADI
GÜNDEM
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, 2023 hedeflerinin 500 mahallenin altyapısını sağlıklı hale getirmek olduğunu söyledi
23.1.2019

50

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks