22 Mart 2019 Cuma - 17:40:31

SON DAKİKA

ESKİ GARAJ YENİ PROJENİN TEMELİNİ MHP LİDERİ BAHÇELİ ATACAK

Siyaset

8 Nisan 2018 Pazar, 18:02:01 | 415 Okunma
MANİSA Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Yılmaz Gençoğlu, artık dedikoduya dönüşen Eski Garaj Yeni Proje çalışmalarıyla ilgili söylentilere noktayı koydu.

MANİSA Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Yılmaz Gençoğlu, artık dedikoduya dönüşen Eski Garaj Yeni Proje çalışmalarıyla ilgili söylentilere noktayı koydu. Zemin çalışmaları ile ilgili bilgi veren Gençoğlu, “Biz projemizin ihalesini yaptık ve ardından yer teslimini yaptık. Yer teslimini yaptıktan sonra yüklenici firma, zemin etütlerinin yeniden tetkik edilmesi konusunda bir dilekçe verdi. Biz de bu zemin etüt çalışmalarını ve zemin iyileştirme çalışmalarını üniversite hocaları nezdinde profesörlere giderek incelemesini yaptırdık. Ufak tefek değişiklik önerileri oldu ve onun üzerinde bir mutabakata vardık. Öyle kamuoyunda bahsedildiği gibi müteahhide 30 milyon lira verilecek gibi bir durum söz konusu değil. Yani öyle ilave verilecek gibi sözler tamamıyla kulaktan dolma bilgilerdir” dedi.

KANUN NEZDİNDE ANAHTAR TESLİM GÖTÜRÜ BEDEL İHALE

Projenin 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamında anahtar teslim götürü bedel şeklinde ihale edildiğini de sözlerine ekleyen Gençoğlu, “Projede ne gerekiyorsa yüklenici firma bunları yapmak zorundadır. Bu yasayla birlikte projede öngörülmeyen hususlar için yüzde 10 keşif artışı maddesi vardır. Bu tabi zemin iyileştirme için değil. Değişik hususlar için ileride imalatlarda, projede değişiklikler olabilir, bunlarla ilgili yasada bir madde var. Bunu kullanırsınız kullanmazsınız, bu inşaatın devamı esnasında ortaya çıkacaktır. Ama şunu net bir şekilde ifade edeyim, zeminle ilgili bir para ödeneceği, 30-35 milyon gibi bir rakam söz konusu değil. Biz öncelikle projemizin doğruluğunu tespit ettik, doğruluğunu onaylattık. Ufak tefek değişiklikler yapıldı ama bunlar rakam boyutunda artışı gerektirecek bir boyutta değil” diye konuştu.

TEMELİ DEVLET BAHÇELİ ATACAK

Zemin konusundaki söylentilerin siyasi malzeme olarak kullanıldığına da dikkat çeken Gençoğlu, “İnşaatımızın asıl başlamama nedeni zemin değil. Yani bu kulaktan dolma bilgilerle bu bilgiler alınmış ve bunu siyasi olarak kullanıyorlar. Zemin iyileştirme çalışmaları bütün olarak başlamak zorunda. Bu bütün başlangıcı gerçekleştirebilmeniz için pazaryerinin olduğu bölgenin de boşaltılması gerekiyor. Yani bizim pazaryerini bahane ediyormuşuz gibi yaklaşımlar son derece yanlış. Mesela orada inşaat devam ederken pazaryerinin orada olması çok büyük bir sıkıntı ve tehlikeli bir husustu. Ocak ayında da Pazarcılar Odası’nın kongresi vardı. O kongreye kadar bekleyelim dedik. Ondan sonra da yer tespit çalışmaları uzadı ve sonunda UKOME kararıyla bu yer tespit edildi. Şimdi orada sökülme ve çevreleme devam ediyor. Ay sonunda da Liderimiz Devlet Bahçeli’nin katılımıyla temeli atılacak. Temele hazır hale getirmek için inşaat çalışmaları hemen başlayacak. Şantiyenin kurulmasıyla birlikte çalışmalar en kısa sürede başlayacak” ifadelerini kullandı.

“MANİSALILAR MÜSTERİH OLSUN”

Herhangi bir ilave ödeme olmadığı konusunda Manisalıların rahat olmasını isteyen Gençoğlu, projenin gözde bir proje olduğunu ve Manisa’nın prestijini arttıracak önemde bir proje olduğunu söyledi. Gençoğlu, şöyle konuştu: “Eğer bizde zeminle ilgili bir problem olsaydı. Biz pazaryerinin yeni yerinin belli olmasıyla birlikte çalışmalara hemen başlayamazdık. Başladığımıza göre hiçbir sıkıntımız yok. Bunu kamuoyuyla paylaşmak isterim. Tabi çok büyük bir proje. Manisa’nın prestijini arttıracak ve vizyonunu değiştirecek bir proje. Herkesin de gözünün bu projede olduğunu da biliyoruz. O yüzden Manisalılar müsterih olsunlar. Belediyemizin ve devletimizin 1 kuruşunu heba etmeyecek şekilde çalışmaların titiz bir şekilde yürütülmesi için elimizden gelen bütün çabayı ve gayreti sarf edeceğiz. Orada büyük ve güzel bir eseri ortaya çıkaracağız. Biz yaptığımız her çalışmayı kanun, nizam ve yönetmelikler ışığında yapıyoruz. Zaman zaman inşaat süreciyle ilgili Manisa halkını da bilgilendireceğiz. Manisalılar müsterih olsun. Ne fazla, ne de ilave bir ödeme söz konusu değildir.” Basın servisi

Siyaset

8 Nisan 2018 Pazar, 18:02:01 | 415 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

GÖRDES'TE CUMHUR İTTİFAKI BAHARI
SIYASET
Gördesliler, Cumhur İttifakı adaylarına büyük ilgi gösterirken, Şehit Makbule Hanım Meydanı doldu ve taştı.
22.3.2019

26

BAKAN PAKDEMİRLİ'DEN ÜRETİCİLER İÇİN 1 MİLYAR 432 MİLYON TL'LİK ÖDEME AÇIKLAMASI
SIYASET
MANİSA'ya gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bugün saat 18.00'den sonra üreticilere 1 milyar 432 milyon TL tutarında ödeme yapılacağını açıkladı.
22.3.2019

34

ÇELİK "BİZ,  SEÇİM VAR DİYE SOKAĞA ÇIKAN ADAM DEĞİLİZ"
SIYASET
Şehzadeler halkının ‘Gönüllerin Başkanı' olarak andığı Şehzadeler Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Adayı Ömer Faruk Çelik, Sancaklı Yörükler Derneği ziyaretinde çarpıcı açıklamalar yaptı.
22.3.2019

34

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks