24 Ocak 2019 Perşembe - 03:09:45

SON DAKİKA

GÖÇTEN VAZGEÇİP HAYVANCILIĞA BAŞLADILAR

Siyaset

6 Haziran 2018 Çarşamba, 18:36:06 | 327 Okunma
Manisa'daki orman köylülerinin bazıları şehir merkezine göç etmekten vazgeçti, bazıları da göç ettikten sonra köyüne geri dönerek hayvancılığa başladı.


Orman köylüsünü kalkındırmak amacıyla yürütülen Orman ve Köy İlişkileri (Anadolu yakası escort) Genel Müdürlüğü projeleri kapsamında süt koyunları ve süt sığırları desteği alan Manisa’daki orman köylülerinin bazıları şehir merkezine göç etmekten vazgeçti, bazıları da göç ettikten sonra köyüne geri dönerek hayvancılığa başladı.
Orman köylüsünü kalkındırmak amacıyla yürütülen ORKÖY projeleri kapsamında, İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Akhisar Orman İşletme Müdürlüğü, Manisa’daki orman köylülerine süt koyunları ve süt sığırları desteğinde bulundu. Özellikle tütüncülüğün hakim olduğu Gölmarmara ilçesine bağlı Taşkuyucak ve Çamköy’deki köylülerin bazıları şehir merkezine göç etmekten vazgeçti, bazıları da göç ettikten sonra köyüne geri dönerek hayvancılığa başladı. Köylülerin yeni hayali, hayvanlarını çoğaltarak üretime geçmek.
"HAYALLERİMİZ GERÇEK OLDU"
İki buçuk yıldır evli olan Halil Esen, ORKÖY ile özellikle gençlerin göçten vazgeçtiğini ve üretim yapmaya başladıklarını söyledi. Esen, “Biz de genelde tarla işiyle uğraşıyorduk. Şimdi süt sığırcılığına başladık. Gençlerin göç etmemesi için bu tip desteklerin verilmesi çok iyi oldu" dedi.
İbrahim Akyüz de göçten vazgeçen köylülerin arasında yer alıyor. Tütüncülüğü bırakıp Manisa’nın Salihli ilçesine göç etmeye karar veren üç çocuk sahibi Akyüz, gelen destekle köyünde kalarak süt koyunculuğuna başladı. Akyüz, "Şehre taşınacaktık ama ORKÖY desteği ile 30 koyun 1 koç aldık ve köyümüzde kalmaya, hayvancılıkla uğraşmaya karar verdik. Desteği alınca çok sevindik. Şehre göç edince zorlanacağımızı biliyorduk. Bu iş olunca çok sevindik. Hayallerimiz gerçek oldu" şeklinde konuştu.
TALEP ÇOK
Proje hakkında bilgi veren Orman Mühendisi Remzi Çelebi, şunları kaydetti:
"Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak orman köylülerine ORKÖY kapsamında çeşitli krediler veriliyor. Yöremizde de gelir seviyesi düşük köylülerimizin talepleri çok oluyor. Her yıl kırsalda yaşayan köylüleri destekleyip hem ülke hayvancılığını geliştirmek, hem de köylülerin ekonomik durumunu iyileştirmek amaçlanıyor. Bu şekilde köyden kente göç de azalıyor. Göçten vazgeçen köylülerimiz, şehirdeki gelirlerinden daha fazla gelire sahip oluyor." İHA

Siyaset

6 Haziran 2018 Çarşamba, 18:36:06 | 327 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

YUNUSEMRE BELEDİYESİ ÇALIŞANLARINA YÜZDE 20 ZAM
GÜNDEM
Yunusemre Belediyesi ve Hizmet-İş Sendikası arasında Toplu İş Sözleşmesi imzalandı.
23.1.2019

74

YAVUZ KURT'TAN GSS BORÇLULARINA ÇAĞRI
GÜNDEM
7159 sayılı yasa ile Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçları 28 Şubat 2019 tarihine kadar uzatıldı.
23.1.2019

59

BAŞKAN ERGÜN 2023 HEDEFİNİ AÇIKLADI
GÜNDEM
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, 2023 hedeflerinin 500 mahallenin altyapısını sağlıklı hale getirmek olduğunu söyledi
23.1.2019

50

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks