20 Temmuz 2018 Cuma - 15:36:57

SON DAKİKA

GÖÇTEN VAZGEÇİP HAYVANCILIĞA BAŞLADILAR

Siyaset

6 Haziran 2018 Çarşamba, 18:36:06 | 204 Okunma
Manisa'daki orman köylülerinin bazıları şehir merkezine göç etmekten vazgeçti, bazıları da göç ettikten sonra köyüne geri dönerek hayvancılığa başladı.


Orman köylüsünü kalkındırmak amacıyla yürütülen Orman ve Köy İlişkileri (Anadolu yakası escort) Genel Müdürlüğü projeleri kapsamında süt koyunları ve süt sığırları desteği alan Manisa’daki orman köylülerinin bazıları şehir merkezine göç etmekten vazgeçti, bazıları da göç ettikten sonra köyüne geri dönerek hayvancılığa başladı.
Orman köylüsünü kalkındırmak amacıyla yürütülen ORKÖY projeleri kapsamında, İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Akhisar Orman İşletme Müdürlüğü, Manisa’daki orman köylülerine süt koyunları ve süt sığırları desteğinde bulundu. Özellikle tütüncülüğün hakim olduğu Gölmarmara ilçesine bağlı Taşkuyucak ve Çamköy’deki köylülerin bazıları şehir merkezine göç etmekten vazgeçti, bazıları da göç ettikten sonra köyüne geri dönerek hayvancılığa başladı. Köylülerin yeni hayali, hayvanlarını çoğaltarak üretime geçmek.
"HAYALLERİMİZ GERÇEK OLDU"
İki buçuk yıldır evli olan Halil Esen, ORKÖY ile özellikle gençlerin göçten vazgeçtiğini ve üretim yapmaya başladıklarını söyledi. Esen, “Biz de genelde tarla işiyle uğraşıyorduk. Şimdi süt sığırcılığına başladık. Gençlerin göç etmemesi için bu tip desteklerin verilmesi çok iyi oldu" dedi.
İbrahim Akyüz de göçten vazgeçen köylülerin arasında yer alıyor. Tütüncülüğü bırakıp Manisa’nın Salihli ilçesine göç etmeye karar veren üç çocuk sahibi Akyüz, gelen destekle köyünde kalarak süt koyunculuğuna başladı. Akyüz, "Şehre taşınacaktık ama ORKÖY desteği ile 30 koyun 1 koç aldık ve köyümüzde kalmaya, hayvancılıkla uğraşmaya karar verdik. Desteği alınca çok sevindik. Şehre göç edince zorlanacağımızı biliyorduk. Bu iş olunca çok sevindik. Hayallerimiz gerçek oldu" şeklinde konuştu.
TALEP ÇOK
Proje hakkında bilgi veren Orman Mühendisi Remzi Çelebi, şunları kaydetti:
"Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak orman köylülerine ORKÖY kapsamında çeşitli krediler veriliyor. Yöremizde de gelir seviyesi düşük köylülerimizin talepleri çok oluyor. Her yıl kırsalda yaşayan köylüleri destekleyip hem ülke hayvancılığını geliştirmek, hem de köylülerin ekonomik durumunu iyileştirmek amaçlanıyor. Bu şekilde köyden kente göç de azalıyor. Göçten vazgeçen köylülerimiz, şehirdeki gelirlerinden daha fazla gelire sahip oluyor." İHA

Siyaset

6 Haziran 2018 Çarşamba, 18:36:06 | 204 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • Popüler

  • En Son

  • Yorumlar

MANİSALILAR DENİZCİLİĞE MERAK SALDI
SIYASET
Manisa'da son dönemde artan tekne merakı, Amatör Denizci Belgesi'ne (ADB) sahip olmak isteyen kişi sayısını artırdı
19.7.2018

28

HAVALANDIRMA GÜRÜLTÜSÜ MAHALLEYİ SOKAĞA DÖKTÜ
SIYASET
Merkez Efendi Devlet Hastanesi'nin yeni yapılan binasının havalandırmasından çıkan gürültüden dolayı evlerinde oturamaz hale gelen mahalleli basın açıklaması düzenledi
19.7.2018

61

BÜYÜKŞEHİR'İN ÇEVRECİ PROJESİNE  ZEKA'DAN 1 MİLYON 5 BİN 995 LİRA HİBE
SIYASET
Proje kapsamında 1 milyon 5 bin 995 lira hibe desteği alacak olan Manisa Büyükşehir Belediyesi ile Zafer Kalkınma Ajansı arasında sözleşme Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Genç'in katılımıyla imzalandı.
19.7.2018

60

Content 2

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks