24 Ocak 2019 Perşembe - 16:23:14

SON DAKİKA

GÖLMARMARA GÖLÜ CAN ÇEKİŞİYOR

Siyaset

16 Ekim 2018 Salı, 19:01:48 | 399 Okunma
Gölmarmara Kaymakamı Hüseyin Karameşe, Gölmarmara Gölü'yle ilgili düzenlene çalıştayda acı gerçeği gün yüzüne çıkardı

NESLİHAN AKÖZGÜR
Gölmarmara Gölü Sulak Alanının korunması için 3 günlük Sulak Alanı Yönetim Planı (2019-2023) Çalıştayı başladı. Holiday İnn Hotel’de düzenlenen çalıştaya tüm paydaşlar katıldı. Gölmarmara Kaymakamı Hüseyin Karameşe, burada bütün tarafların bir arada olmasının önemli olduğunu kaydederek, herkesin söylemek istediği ne varsa söylemesini istedi.
Gölmarmara Gölü için 2019-2023 yılları arası 5 yıllık eylem planının hazırlandığını kaydeden Karameşe, bu alanın yaşatılması için tarafların iyice düşünmesi gerektiğini belirtti. Karameşe, “Bu sulak alan yaşamazsa bu eylem planın hiçbir faydası olmayacak. Gördüğüm kadarıyla da göl can çekişiyor. 300 milyon metreküp kapasiteli gölümüz şuan 30 milyon metreküpe düştü. Yıllık 30 milyon metreküp girişi var yıllık çıkışı 120 milyon metreküp. Bu sene eğer gölü beslemezsek veya iyi bir plan yapmazsak seneye göl diye bir şey yok. Temel birinci gayemiz bu gölün yaşaması. Bu gölün yaşaması için gerekli önlemlerin alınması. Eğer aynı verilerle devam ederse göl diye bir şey diye bir şey kalmayacak. Nasıl planlayacaksak planlayalım bu gölü yaşatmalıyız. Gölün çevresinde 70 bin dönümlük sulanabilir bir arazi var. Bu su nereye gitsin, kim yararlanıyorsa yararlansın önemli değil ama bunun sürekli hale gelmesi lazım. Sürekli hale gelmesi içinde bu gölün yaşaması lazım. Bu girdi çıktı dengesinin korunması lazım. Önemli meselemiz bu. Eğer bu meseleyi halledemiyorsak diğer meseleleri konuşmanın anlamı yok. ” dedi.
Suyun yarım metreye kadar düştüğünü dikkat çeken Karameşe, suyun bel altına, bele kadar düştüğünü belirterek, oksijen oranın azalmasıyla birlikte balık ölümlerinin yavaş yavaş başladığını söyledi. Balıkların kuma, çamura gömülmeye başladığını ifade eden Karameşe, “Allah’tan sulama bitti. Eğer sulama sezonu 1 ay daha devam etseydi su kalmayacaktı, balık ölümleri artacaktı. Balık yaşam alanı sıfırlanacaktı. Burası aynı zamanda kuşların geçiş noktası. Göçmen kuşlar burada dinleniyor. Buranın hem yerli kuşları var, hem de bitkileri var. Tarım arazileri buradan sulanıyor. Bu çok tehlikeli. Bu hazfa korunması lazım. Eğer bu havza korunmazsa plan yapmanın anlamı yok. üçüncü problemde bu. Bunun için bütün taraflar görüşlerini burada bildirsinler. Samimi olalım, gerçekçi olalım. Çocuklarımıza bu mirası bırakacağız. Bu güzel gölü yok etmeyelim” diye konuştu.
Doğa Koruma ve Milli Parklar 4. Bölge Müdürü Kerim Gençoğlu, Gölmarmara Gölü’nün ülkemizdeki 46 ulusal sulak alanlardan biri olduğunu vurguladı. Gençoğlu, “Sulak alanlarımızda tarımsal faaliyetler yapan insanlarımız, balıkçılıkla uğraşan insanlarımız var. Biz bu sulak alanlarımızı bu insanlarla beraber hem yöneteceğiz de koruyacağız, hem de gelecek nesillere aktaracağız. O yüzden bu çalışmaları çok önemsiyoruz. Bu gölü nasıl koruyacağımıza yöre halkımızla birlikte karar vereceğiz. Hem bitki ve hem de canlı tür açısından zengin bir gölümüzdür. ” diye konuştu.
Doğa Koruma ve Milli Parklar Manisa Şube Müdürü Uğur Bayil, tarım alanları için sulama imkanı, balıkçılık için su kaynağı, yaban hayatı için beslenme, üreme ve konaklama alanı, tüm Manisa için dinlenme sağlayan gölümüzün Ulusal Öneme Haiz Sulak Alanı özelliği kazanmasıyla önemi bir kat daha artmıştır. Bu sebeple gölümüzün korunması ve kullanımını bir plan dahilinde gerçekleştirmek gereği doğmuştur. Bu gereklilik doğrultusunda bakanlığımız ve il müdürlüğümüzce 17 Nisan 2018 tarihinde gerçekleştirilen ihale ile planı çalışmaları başlamıştır” dedi.
Çalıştayın ikinci gününde Marmara Gölü ve çevresinde saha çalışması yapılacak. Üçüncü gün ise sınırların belirlenmesi ve eylem planının oluşturulmasına yönelik ortak kararlar alınacak.

Siyaset

16 Ekim 2018 Salı, 19:01:48 | 399 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

YUNUSEMRE BELEDİYESİ ÇALIŞANLARINA YÜZDE 20 ZAM
GÜNDEM
Yunusemre Belediyesi ve Hizmet-İş Sendikası arasında Toplu İş Sözleşmesi imzalandı.
23.1.2019

115

YAVUZ KURT'TAN GSS BORÇLULARINA ÇAĞRI
GÜNDEM
7159 sayılı yasa ile Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçları 28 Şubat 2019 tarihine kadar uzatıldı.
23.1.2019

90

BAŞKAN ERGÜN 2023 HEDEFİNİ AÇIKLADI
GÜNDEM
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, 2023 hedeflerinin 500 mahallenin altyapısını sağlıklı hale getirmek olduğunu söyledi
23.1.2019

76

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks