11 Aralık 2018 Salı - 14:18:26

SON DAKİKA

HAVALANDIRMA GÜRÜLTÜSÜ MAHALLEYİ SOKAĞA DÖKTÜ

Siyaset

19 Temmuz 2018 Perşembe, 20:36:22 | 337 Okunma
Merkez Efendi Devlet Hastanesi'nin yeni yapılan binasının havalandırmasından çıkan gürültüden dolayı evlerinde oturamaz hale gelen mahalleli basın açıklaması düzenledi

Emre Halil ESENKAYA
Merkez Efendi Devlet Hastanesi’nin yeni havalandırması halka uyutmuyor. Yeni yapılan binaların havalandırma sisteminden çıkan aşırı gürültüden bunalan halk çareyi basın açıklaması düzenleyerek bulmaya çalıştı. 12 gündür çok yüksek bir ses çıkardığı için evlerinde duramadıklarını ifade eden Merkez Efendi Mahallesi sakinleri, ulaşabildikleri tüm kurumlara şikayetlerini iletti. Toplamda 4 adet olan havalandırma sisteminin şu an sadece biri çalışıyor. Mahalleli, “Bu havalandırma sisteminin 4’ü aynı anda çalışırsa ne yaparız” diye düşünüyor. Basın açıklaması esnasında kapalı vaziyette bulunan havalandırmaların, mahalleli tarafından “Basın geldiği için kapatıyorlar” yorumlarına yol açtı.
Merkez Efendi Mahallesi’nin sakinleri günlerdir büyük bir gürültüyle yaşamak zorunda kaldı. Merkez Efendi Devlet Hastanesi’nin yeni yapılan binasında bulunan havalandırma sisteminin çıkardığı sesten rahatsız olan mahalleli, müracaat edebileceği tüm kurumlara şikayetlerini iletmelerine rağmen gürültü kesilmedi. Çarşamba akşamı saat 22:00’da basın açıklaması düzenleyen mahalle sakinleri sorunlarının bir an evvel çözüme kavuşmasını istiyor.
WHATSAPP’TE GRUP OLUŞTURDULAR
Havalandırmanın gürültüsünden rahatsız olan mahalleli kendi aralarında WhatsApp grubu oluşturdular. Oluşturdukları gruba “merkez efendi gürültü” adını veren mahalleli, yaptıkları şikayetleri bu gruptan paylaştı. Şikayetler konusunda ortak hareket eden mahalleli bu yöntemle geçici olarak da olsa gürültüyü kesmeyi başardılar.
“MAHALLENİNİN HAYATINI ZİNDANA ÇEVİRDİ”
Merkez Efendi Mahallesi sakinleri adına açıklamayı yapan Muhtar Hikmet Bozkurt tüm kurumlara şikayetlerini iletmelerine rağmen çözüm üretilmediğini söyledi. Hastanenin havalandırma sistemi önünde toplanan yaklaşık 150 kadar mahalleli adına konuşan Muhtar Bozkurt: “Mahallemize böylesine büyük bir sağlık merkezinin inşa edilmesi bizi çok memnun etmiş ve bundan gurur duymuştuk. Ancak büyük yatırımlarla yapılan ve her an hizmete açılması beklenen hastane inşaatında anlaşılamayacak bir nedenle havalandırma sistemi yerleşim yerlerinin 10 metre yakınına konulmuştur. Mahalle sakinleri ile birlikte Çevre İl Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü dahil olmak üzere tüm resmi kurumlara şikayetler olsa da hala bir çözüm üretilmedi. Havalandırma sistemi bir hafta önce faaliyete alınmış ve faaliyete geçmesiyle birlikte inanılmaz bir gürültü ile tüm mahallelinin hayatını adeta zindana çevirmiştir” ifadelerini kullandı.
HAVALANDIRMA SİSTEMİ SAAT 15.00’TE GEÇİCİ OLARAK DURDURULMUŞ
Mahallelinin her kuruma yaptığı şikayetler, açıklamanın yapılacağı gün saat 15.00’te havalandırma sisteminin geçici olarak kapatılmasını sağladı. Fakat bu geçici kapatmanın uzun süreli olmayacağını düşünen mahalleli kalıcı bir çözüm üretilmesini istedi. Yetkililerin yalıtım duvarı çözümü ürettiğini söyleyen Muhtar Bozkurt: “Mahalle sakinlerimizin yoğun şikayetleri ve girişimlerimiz neticesinde bugün saat 15.00’te havalandırma sistemi geçici olarak durdurulmuş ve yetkililer tarafından 15 gün içerisinde yalıtım duvarları oluşturulacağını, havalandırma sisteminin de bu duvarlar içine alınarak gürültünün azaltılacağı belirtilmiştir. Havalandırma sistemi, hastanenin çatısı ya da hastanenin batı kısmındaki boş alana konulması gerekirken yerleşim yerlerinin hemen yakınına yapılması anlaşılması güç bir hata olarak görülmektedir. Ayrıca hastanenin jeneratörlerinden de büyük bir sıkıntı çıkacağını düşünüyoruz. Sadece bir kere çalışmasına rağmen sanki mahallede deprem oldu” diye konuştu.
“HASTANEMİZ ŞİFA DAĞITMADAN HASTALIK DAĞITMAYA BAŞLAMIŞTIR”
Mahalle sakinleri düşünülmeden böyle bir çalışma yapıldığını iddia eden Muhtar Bozkurt: “İnsanları hastalıktan korumanın hastalığı tedavi etmekten daha etkin ve devlet politikası olarak görüldüğü ülkemizde hastanemiz şifa dağıtmadan hastalık dağıtmaya başlamıştır. Sayın yetkililerden duvar, yalıtım, kabin gibi geçici çözümler üretmek yerine havalandırma sisteminin yerinin değiştirilmesi gibi kalıcı çözümler bekliyoruz. Bir insanın hayatının para ile ölçülemeyeceği göz önüne alınarak mahalle sakinlerimizin sağlıklarının düşünülmesi havalandırma sisteminin batı kısmına taşınması ve sonrasında hastanenin faaliyete geçmesi gerekmektedir” dedi.
PROJE 7 YIL ÖNCE OLUŞTURULMUŞ
Merkez Efendi Devlet Hastanesi’ne yapılan yeni binaların projesi bundan 7 yıl önce oluşturulmuş. Proje oluşturulurken havalandırmanın gürültüsünün hesaba katılmadığını ifade eden Muhtar Bozkurt: “Bu hastanenin projesi bundan 7 yıl önce hazırlanmış. O zaman bu havalandırma sisteminin bu kadar gürültü çıkaracağı ve mahalleliyi rahatsız edeceği hesaba katılmamış. Bunları çok iyi uygulayan ülkeler var. Malzemeyi kalitesiz kullandıkları için bu kadar yüksek bir gürültü ortaya çıkıyor. Daha kaliteli malzeme kullansalar böyle bir gürültü ortaya çıkmaz” diye konuştu.
İL SAĞLIK MÜDÜRÜ NE DEMİŞTİ?
Çaramba günü yapılan İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda konuşan İl Sağlık Müdürü Dr. Necip Yemenici Cuma günü hastaneyi yerinde incelemek için Sağlık Bakanlığı’ndan bir heyetin geleceğini söylemişti. Olayın basına yansımasının ardından toplantıda söz alan Manisa İl Sağlık Müdürü Dr. Necip Yemenici mahallelinin rahatsız olduğu gürültü sorunuyla ilgilendiklerini söyledi. Manisa İl Sağlık Müdürü Dr. Necip Yemenici: “Şu anda bildiğiniz gibi biten hastanemiz Merkez Efendi Devlet Hastanesi. Fakat hastanenin havalandırmasından çıkan gürültüden dolayı mahalleliden birçok şikayet aldık. Bu konuda çalışmalarımız var sesi kesmek ile ilgili. Bakanlıkla görüştük Cuma günü bir heyet gönderecekler. Heyet hastaneyi inceledikten sonra karar verilecek. Boruların taşınması ya da izolasyonla ilgili bir çalışma var” ifadelerini kullanırken bu açıklamalar mahalleliyi tatmin etmedi. Yalıtımın kalıcı bir çözüm olmadığını düşünen mahalleli havalandırma sisteminin hastanenin batı tarafına taşınmasını istiyor.

Siyaset

19 Temmuz 2018 Perşembe, 20:36:22 | 337 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

KAVAKLIDERE'YE DE ARITMA TESİSİ YAPILIYOR
GÜNDEM
MASKİ Genel Müdürlüğü'nün, Alaşehir'in Kavaklıdere Mahallesi'nde 4 milyon 100 bin TL yatırım bedeli ile inşa edeceği atıksu arıtma tesisinin yer teslimi yüklenici firmaya yapıldı
10.12.2018

74

SOMA FACİASI TİYATROSUNA KAYMAKAMLIK ENGELİ
GÜNDEM
Soma'da, maden işçileri ve öğrenciler tarafından kurulan Soma Mekansızlar Tiyatrosu'nun maden şehitlerinden esinlenerek senaryoya döktüğü ‘Para ile satılmaz' oyunu, daha önce birçok kez sahnelenmesine rağmen yasaklandı
10.12.2018

61

AKHİSAR ESKİ İHTİŞAMINA KAVUŞACAK
GÜNDEM
Manisa'nın Akhisar ilçe merkezinde bulunan Thyateria Antik Kenti'ndeki Roma dönemine tarihlenen sütunlu yolun sütun ve üst yapı elemanlarını ayağa kaldırma çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
10.12.2018

85

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks