20 Mayıs 2018 Pazar - 20:29:21

SON DAKİKA

İDARE MAHKEMESİNDEN ‘SENDİKAL FAALİYET ENGELLENEMEZ' KARARI

Siyaset

27 Aralık 2017 Çarşamba, 19:17:48 | 228 Okunma
Manisa İdare Mahkemesinde 12 Ocak 2017 tarihinde açtığı davada karar 31 Ekim 2017 tarihinde verildi.

Genel Sağlık İş Sendikasının, Manisa'nın Salihli ilçesindeki devlet hastanesinde geçtiğimiz yıl aralık ayında sağlık çalışanlarına sendika takvimlerinin dağıtılmasının engellenmesi nedeni ile Manisa İdare Mahkemesinde 12 Ocak 2017 tarihinde açtığı davada karar 31 Ekim 2017 tarihinde verildi. Sendikaya iki gün önce ulaşan kararda mahkeme heyeti engellemenin, 'Sendika hakkının kullanılmasına müdahale niteliğinde olduğundan, hukuka uygun olmadığı'na hükmetti.
Yargılama sonucunda Mahkeme tarafından şu karar verildi:
“Sendikaların kurum personeli içinde üyesi bulunmasa dahi, sendikal faaliyetlerin geliştirilmesine yönelik yayınlarda bulunma yetkisine sahip olan davacı sendikaya ait takvimlerin dağıtımında, anayasada belirtilen cumhuriyetin niteliklerine ve demokratik esaslara aykırı olmamak şartıyla bir sınırlamaya gidilemeyeceği, sendika temsilcisinin talebinin reddedilmesi ile kurum bünyesinde gerçekleşecek sendikal faaliyetlerin sınırlandırıldığı, yapılan bu müdahalenin sendikal faaliyetlere müdahale niteliğinde olduğu, bu müdahalenin hukuksal bir dayanağının bulunmadığı görülmektedir. Bu durumda, dava konusu işlemin, sendika hakkının kullanılmasına müdahale niteliğinde olduğundan, hukuka uygun olmadığı sonucuna varılmıştır."
"HUKUK TANIMAZLIĞA KARŞI MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK"
Sendikal haklarının kullanımına engel olan başhekimin cezalandırılması için Anayasa Mahkemesinden hukuk devletinin gereklerine uygun bir karar beklediklerini ifade eden Genel Sağlık İş Sendikası Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, “Hukuksuzluk nereden ve kimden gelirse gelsin, kendini hukuktan üstün görenlere, kendini kanun zannedenlere ve hukuk tanımazlığa karşı mücadelemiz devam edecektir. Bu vesileyle sendikamız hukuk müşavirleri Av. Abdullah Hızal ve Av. Mehmet Öğet’e sendikal mücadelemize katkıları ve özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu. İHA

Siyaset

27 Aralık 2017 Çarşamba, 19:17:48 | 228 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • Popüler

  • En Son

  • Yorumlar

TARZAN'DA KONGRE TARİHİ BELLİ OLDU
GÜNDEM
Grandmedical Manisaspor'da kongre tarihi belli oldu. Siyah beyazlı yönetim resmi sitesinden yaptığı açıklamada kongrenin 3 Haziranda yapılacağını duyurdu.
20.5.2018

72

ŞEHRİM 2023' OTOBÜSÜ MANİSA'DA
GÜNDEM
"Şehrim 2023" projesi kapsamında yola çıkan ve gittiği kentlerde vatandaşların yaşadıkları şehir ile ilgili görüş ve önerilerini alan "Şehrim 2023" otobüsü Manisa'ya geldi.
20.5.2018

62

PARTİLERİN YERİ BELİRLENDİ
GÜNDEM
Yüksek Seçim Kurulu'nda partilerin seçim pusulalarında yerlerinin tespit edilmesi için kura çekimi yapıldı
20.5.2018

65

Content 2

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks