22 Ocak 2018 Pazartesi - 05:21:40

SON DAKİKA

İDARE MAHKEMESİNDEN ‘SENDİKAL FAALİYET ENGELLENEMEZ' KARARI

Siyaset

27 Aralık 2017 Çarşamba, 19:17:48 | 96 Okunma
Manisa İdare Mahkemesinde 12 Ocak 2017 tarihinde açtığı davada karar 31 Ekim 2017 tarihinde verildi.

Genel Sağlık İş Sendikasının, Manisa'nın Salihli ilçesindeki devlet hastanesinde geçtiğimiz yıl aralık ayında sağlık çalışanlarına sendika takvimlerinin dağıtılmasının engellenmesi nedeni ile Manisa İdare Mahkemesinde 12 Ocak 2017 tarihinde açtığı davada karar 31 Ekim 2017 tarihinde verildi. Sendikaya iki gün önce ulaşan kararda mahkeme heyeti engellemenin, 'Sendika hakkının kullanılmasına müdahale niteliğinde olduğundan, hukuka uygun olmadığı'na hükmetti.
Yargılama sonucunda Mahkeme tarafından şu karar verildi:
“Sendikaların kurum personeli içinde üyesi bulunmasa dahi, sendikal faaliyetlerin geliştirilmesine yönelik yayınlarda bulunma yetkisine sahip olan davacı sendikaya ait takvimlerin dağıtımında, anayasada belirtilen cumhuriyetin niteliklerine ve demokratik esaslara aykırı olmamak şartıyla bir sınırlamaya gidilemeyeceği, sendika temsilcisinin talebinin reddedilmesi ile kurum bünyesinde gerçekleşecek sendikal faaliyetlerin sınırlandırıldığı, yapılan bu müdahalenin sendikal faaliyetlere müdahale niteliğinde olduğu, bu müdahalenin hukuksal bir dayanağının bulunmadığı görülmektedir. Bu durumda, dava konusu işlemin, sendika hakkının kullanılmasına müdahale niteliğinde olduğundan, hukuka uygun olmadığı sonucuna varılmıştır."
"HUKUK TANIMAZLIĞA KARŞI MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK"
Sendikal haklarının kullanımına engel olan başhekimin cezalandırılması için Anayasa Mahkemesinden hukuk devletinin gereklerine uygun bir karar beklediklerini ifade eden Genel Sağlık İş Sendikası Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, “Hukuksuzluk nereden ve kimden gelirse gelsin, kendini hukuktan üstün görenlere, kendini kanun zannedenlere ve hukuk tanımazlığa karşı mücadelemiz devam edecektir. Bu vesileyle sendikamız hukuk müşavirleri Av. Abdullah Hızal ve Av. Mehmet Öğet’e sendikal mücadelemize katkıları ve özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu. İHA

Siyaset

27 Aralık 2017 Çarşamba, 19:17:48 | 96 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • Popüler

  • En Son

  • Yorumlar

ŞEHİT MADENCİLERE YAKILAN AĞITLAR KİTAP OLDU
GÜNDEM
TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, Soma faciası sonrasında şehit olan maden işçilerinin yakınları tarafından yazılan mektupların 'Yeryüzünden mektuplar' ismiyle kitap haline getirildiğini söyledi
21.1.2018

39

AK PARTİ'DE MÜRACAATLAR BAŞLADI
GÜNDEM
AK Parti Manisa İl Başkanı Berk Mersinli 10 Şubat tarihinde yapılacak olan AK Parti Manisa İl Başkanlığı kongresinde görev almak isteyen yönetici adayları için müracaatların alınmaya başlandığını açıkladı.
21.1.2018

102

BAŞKAN ÇELİK, ÖZTEN VE YÖNETİMİNİ ZİYARET ETTİ
GÜNDEM
Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Milliyetçi Hareket Partisi Şehzadeler İlçe Başkanı Şener Özten ve yönetimini ziyaret etti.
21.1.2018

38

Content 2

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks