24 Ocak 2019 Perşembe - 03:08:58

SON DAKİKA

KILIÇDAROĞLU ÜRETİME DİKKAT ÇEKTİ

Siyaset

8 Haziran 2018 Cuma, 19:46:27 | 370 Okunma
Seçim çalışmaları kapsamında Manisa'ya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası'nda (MTSO) sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve iş adamlarıyla bir araya geldi

24 Haziran seçim çalışmaları kapsamında Manisa’ya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nda (MTSO) sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve iş adamlarıyla bir araya geldi. Partililer ve Manisa TSO yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılanan Kılıçdaroğlu, düzenlenen toplantıda ülke gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.
Sanayicinin kendini aşmış, ekonominin kamu görevlisi konumunda, kendinden fazla ülkesini düşünen yapıda olduğuna dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Esnaf arkadaşlarımızın temel özelliği onlar devlete yük olmazlar tam tersine devletin yükünü azaltırlar. Esnaf kardeşlerimin de sanayici kardeşlerim gibi sorunları var. Sorunu olmayan hiç kimse yoktur. Bütün mesele şudur, sorunları nasıl çözeceğiz? Akılcı politikalarla, ortak aklı egemen kıldığımızda Türkiye çözülmeyecek sorunu yoktur. Biz bunların tamamını gerçekleştirebiliriz. Geleceği nasıl kazanırız, üzerinde düşünmemiz gereken konu bu.
Yargı bağımsızlığı, güçler ayrılığı, medya özgürlüğü, bilimsel özgürlük bu açıdan çok önemlidir. Bu bağlamda cumhurbaşkanı adayımıza sunu söyledik. ‘Siz göğsünüzdeki CHP rozetini çıkartın. Siz 81 milyon kişinin Cumhurbaşkanı adayı olacaksınız.' Cumhurbaşkanı makamı sıradan bir makam değildir. Cumhurbaşkanlığı makamının özelliği, bir ülkenin sigortası demektir. Siyasi partiler var olur ve olacak. Bunlar tartışırlar, ülkenin öyle sorunları olur bir hakemin başkanlığında sorunların çözülmesi gerekir. Tarafsız bir hakemin yani Cumhurbaşkanlığı tarafından çözülmesi gerekiyor. Cumhurbaşkanı mahkemeye hakim tayin edecek. Bir partinin genel başkanı mahkemeye hakim tayin ederse, ona ne siz güvenirseniz ne de ben güvenirim. Tarafsızlığın özelliği budur.” ifadelerini kullandı.
“ESKİ SİSTEMİ EN ÇOK ELEŞTİREN BİZİZ”
Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle ilgili konuşan Kılıçdaroğlu, "Biz demokratik parlamenter sistemi inşa etmek zorundayız. Ben bunu söylediğim zaman şu eleştiri geliyor, ‘Siz eski sisteme mi dönmek istiyorsunuz?’ Hayır. Eski sistemi en çok eleştiren biziz. Eski sisteme dönmek istemiyoruz. Demokratik parlamenter sistemi güçlendirmek, dünyada demokrasisi gelişmiş bir ülke haline gelmek istiyoruz. Güçler ayrılığının 4 temel ayağı vardır. Yargı, yasama, yürütme ve medya. 4’ü bağımsızdır ama 4’ü birbirini denetler.” diye konuştu.
"KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜNLER ÜRETMEK ZORUNDAYIZ”
Ekonomik göstergelerle ilgili de konuşan Kılıçdaroğlu, "Üretirseniz güçlü olursunuz. Sanayide nanoteknoloji konusunda çip üretemiyorsanız, başkalarını ekranlarını alıp burada montaj yaparsınız. Katma değeri yüksek ürünler üretmek zorundayız. Hepimiz cep telefonu kullanıyoruz. Katma değeri yüksek ürünler bunlar. 6 kamyon geleneksel ürün ihraç edin, o bir çanta cep telefonuyla gelir ve sizden daha fazla kazanır. Katma değeri yüksek ürünü nasıl üreteceğiz? Üniversite bilgi üretecek. Biz onlardan sadece bilgi üretmelerini bekleyeceğiz. O bilgiyi sanayici alacak, elle tutulur metaya dönüştürecek. Sadece 2013 yılında Güney Kore’nin Samsung markasının ürettiği patent sayısı Cumhuriyet tarihi boyunca Türkiye’nin ürettiği patent sayısının tam 15 katı. Ve Türkiye Güney Kore’den önce otomobil üreten ülkedir. Nasıl oldu da son 30 yılda Güney Kore şaha kalktı da biz böyle kaplumbağa adımları ile yürüyoruz. Onlar bilgiye önem verdiler. Katma değeri yüksek ürünler ürettiler. Yarışa başladığımız ülkelere göre çok gerilerdeyiz ve yakalamak zorundayız dijital çağı. Dijital çağı yakalayamazsak gerilere düşmüş oluruz. Biz bunu yakalamak zorundayız. Aklı en iyi çalışan, dünyayı en iyi gözleyen insanlardan oluşan bir bilgi politikaları kurumu oluşturacağız" şeklinde konuştu.
“DÜNYAYA MEYDAN OKUYARAK EKONOMİK BÜYÜME OLMAZ”
Güçlü bir sosyal devlet inşa edilmesi gerektiğini belirten CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, konuşmasının devamında şunları kaydetti: "Aç ve açıkta milyonların olduğu bir ülkede huzur ve barışı sağlayamazsınız. Üretim ekonomisine önem vermemizin temel nedeni, herkesin işi ve aşı olsun. Sanayicileri en çok şikayet ettikleri konu nitelikli ara elaman. Onu da yapacağız. Bütün organize sanayilerde teknoloji liseleri kuracağız. 6 yıl olacak. 3 yıl okuyacak öğrenci 3 yıl sonunda hangi bölümde okuyorsa fabrikaya gidecek çalışacak, staj yapacak. Biz ara elaman sorunlarını çözeceğiz. Tarımda da teknoloji liseleri kuracağız. Tarım teknoloji liselerini kuracağız. Tarım teknoloji ile tanışmazsa gereken verimi alamayız. Konya’dan küçük Hollanda 180 milyar doların üzerinde tarım ihraç ediyor. Devasa Türkiye’nin ihraç ettiği tarım ürünü 17-18 milyar dolar. Bu ayıba ben tahammül edemiyorum."
“EĞİTİME ÖNEM VERMEYEN BİR ÜLKENİN GELECEĞİ YOKTUR”
Eğitimin öneminden söz eden Kılıçdaroğlu, "Sürekli eğitim, nitelikli eğitim. Şu sorunun cevabını ben henüz almış değilim. 16. yılın sonunda çocuklarımızın yüzde 90 niçin niteliksiz okullara gidiyor? İş dünyasının, esnaf kardeşimin düşünmesi lazım. Bizim çocuklarımız hangi gerekçe ile niteliksiz okullara gidiyor? Eğitime önem vermeyen bir ülkenin geleceği yoktur, büyüme, gelişme şansı yoktur. Eğitime önem vermeyen bir ülke başkalarının entrikalarını uygulayan, başkalarının ürettiği malları tüketen bir ülke haline sür'atle dönüşür. Bir ülkeyi geri bıraktırmak için yapacağınız tek şey vardır, eğitim sistemini bozmak. O kadar. Başka bir şey yapmanıza gerek yok” dedi.
“DIŞ GÜÇLERİN OYUNU DENİYOR”
Son 16 yılda dışarıya 151 milyar 34 milyon dolar faiz ödendiğini aktaran Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti: "Bir avuç insan bunlar. Londra’da oturuyorlar. Bir avuç faiz lobicisi. 151 milyar 34 milyon dolar faiz ödedik. Şimdi faizleri yeniden arttırdık. Dış güçlerin oyunu deniyor. Ne dış güçleri oyunu. Parayı isteyen sensin, gidip yalvarıp yakaran sensin, Londra’ya giden sensin, yetmedi bakanı gönderen sensin, Merkez Bankası Başkanını gönderen sensin. Borç isteyen sensin, ‘Efendim dış güçlerin oyunu.' Türkiye’yi neden bu kadar borç batağı içine soktun?”
“TÜRKİYE DOLARA BOĞULACAK”
İktidar olduklarında ilk yapacakları işin Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatını kurmak olduğunu ifaden Kılıçdaroğlu, "Bu teşkilatın kurucuları 4 ülke olacak. Türkiye, İran, Irak ve Suriye. Sayın Muharrem İnce 4 ülkenin devlet başkanını ziyaret edecek. Nedir bu orta doğuda olan, niye beraber olmuyoruz? Ortak tarihimiz var, ortak kültürümüz var. Akrabalıklarımız da var. Niye kavga ediyoruz? Neden Müslüman kanı akıyor. 4 ülke bir araya gelecek. Terörü de bitireceğiz. Bizim sanayicimiz oralarda da fabrika kuracak. Orta Doğu Barış ve İşbirliği Teşkilatını hayata geçireceğiz ve onu izleyen yılda Türkiye dolara boğulacak. " dedi.
Konuşmaların ardından Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yılmaz, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na hat sanatı eseri hediye etti.

Siyaset

8 Haziran 2018 Cuma, 19:46:27 | 370 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

YUNUSEMRE BELEDİYESİ ÇALIŞANLARINA YÜZDE 20 ZAM
GÜNDEM
Yunusemre Belediyesi ve Hizmet-İş Sendikası arasında Toplu İş Sözleşmesi imzalandı.
23.1.2019

74

YAVUZ KURT'TAN GSS BORÇLULARINA ÇAĞRI
GÜNDEM
7159 sayılı yasa ile Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçları 28 Şubat 2019 tarihine kadar uzatıldı.
23.1.2019

59

BAŞKAN ERGÜN 2023 HEDEFİNİ AÇIKLADI
GÜNDEM
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, 2023 hedeflerinin 500 mahallenin altyapısını sağlıklı hale getirmek olduğunu söyledi
23.1.2019

50

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks