16 Ağustos 2018 Perşembe - 16:50:03

SON DAKİKA

MANİSA İSRAİL'E KARŞI TEK YÜREK

Siyaset

15 Mayıs 2018 Salı, 20:31:54 | 247 Okunma
Manisa'da, Gazze sınırında İsrail askerlerinin ateş açması sonucu şehit olan Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kılındı. AK Parti Manisa Teşkilatı tarafından da basın açıklaması düzenlendi

Burhan AKDEMİR
Ortadoğu’da yaşanan olaylar Müslüman dünyasının tepkisi çekmeye devam ediyor. ABD’nin İsrail Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıması sonrasında çıkan olaylarda İsrail askerinin Filistinli Müslümanları öldürmesi üzerine Türkiye genelinde İsrail ve ABD’ye tepki amaçlı eylemler düzenlendi. AK Parti Genel Merkezi’nin talimatıyla da 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması yapıldı. Basın açıklaması öncesinde de Manisa İl Müftülüğü tarafından gıyabi cenaze namazı kılındı.
ABD'nin İsrail'in başkentini Kudüs olarak tanıması ve elçiliğini Kudüs'e taşıması sonrasında Filistinlilerin düzenlediği tepki eylemlerine İsrail askerlerinin ateş açması ve çok sayıda Filistinli sivilin şehit olması nedeniyle Manisa İl Müftülüğü tarafından gıyabi cenaze namazı kılındı. Öğle namazını müteakiben Hatuniye Camii'nde kılınan cenaze namazında eller Filistinliler için semaya açıldı. Müftü Vekili Osman Canpolat tarafından kılınan gıyabi cenaze namazının arından Filistin halkı için dua edildi.
AK Parti Manisa İl Başkanlığı tarafından da Kudüs için basın açıklaması düzenlendi. 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’ndaki basın açıklamasına, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı, AK Parti Manisa İl Başkanı Berk Mersinli, MHP Manisa İl Başkanı Erkan Öztürk, siyasi parti temsilcileri ve STK temsilcileri katıldı.
Basın açıklamasında konuşan AK Parti Manisa İl Başkanı Berk Mersinli, "Kudüs'ün gerek Birleşmiş Milletler kararıyla gerekse uluslararası anlaşmalarla garanti altına alınmış statüsünü değiştirecek her türlü adımdan şiddetle kaçınılması şarttır. Birleşmiş Milletler genel kurulunun ve İslam Birliği Teşkilatının Kudüs konusundaki son kararları ortadayken ABD'nin hayata geçirdiği sorumsuz ve hukuksuz girişim Ortadoğu'da kanı ve gözyaşını artırmakta, kaosu derinleştirmekten başka bir amaca hizmet etmeyecektir. İsrail'in şu ana kadar 55 Filistinli kardeşimizin şehadeti ve binlerce masum kardeşimizin yaralanmasıyla sonuçlanan eylemlerini şiddetle kınıyoruz" dedi.
Kudüs'te yaşanan olayların daha büyük sorunları tetikleme potansiyeli olduğuna dikkat çeken Mersinli, "ABD ve İsrail'in coğrafyamızın göz bebeği ve barışın sembolü olan Kudüs'ü kana bulamasını uluslararası hukuku vahşice çiğnemesini en güçlü şekilde lanetliyoruz. İsrail'e böyle devam etmesi halinde eninde sonunda akıttığı masum kanlarında boğulacağını bir kez daha Manisa semalarından hatırlatıyoruz. Uluslararası kuralların ve vicdanın bu derece hoyratça çiğnenmesi hiç kimsenin kendini güvende hissetmediği bir dünyaya doğru gidildiğinin göstergesidir. Müslümanların, Hıristiyanların ve Musevilerin kendi dinini ve tarihini hafızalarını muhafaza ettiği Kudüs'te bu dengenin bozulması çok daha büyük sorunları tetikleme potansiyeline sahiptir. Türkiye bu hukuksuzluğa karşı dönem başkanı olduğu İslam Birliği ve Birleşmiş Milletler gibi uluslararası platformlarda ve ikili temaslar vesilesiyle mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir. Müslümanlar olarak Kudüs'ün namusunu korumak tarihin bize yüklediği mukaddes bir sorumluluktur. Unutulmamalıdır ki bölgenin huzur ve istikrarı ancak Kudüs'ün çok dinli, çok dilli, çok kültürlü çoğulcu yapısı korunduğu ve Kudüs'ün barışa kavuştuğu zaman sağlanabilir. ABD'nin içerisine düştüğü bu akıl tutulması ve izansız yaklaşım ABD'yi dünya kamuoyunda ve devletler arasında yalnızlığa mahkum ederken terör ve işgal devleti İsrail'in zulmüne ve işlediği suçlara ortak etmiştir. Binlerce Filistinlinin şehit edilmesinden İsrail kadar ABD'nin de sorumluluğu vardır" ifadelerini kullandı.
Grup daha sonra tekbir getirdikten sonra İstiklal Marşı'nı okudu.

Siyaset

15 Mayıs 2018 Salı, 20:31:54 | 247 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

"YAKMAYIN BOZDURUN"
GÜNDEM
MAGİDER Başkanı Ayberk Aloğlu, ABD'nin yaptırım kararıyla ilgili açıklamalarda bulundu, dolar yakanlara seslendi
15.8.2018

78

VESTEL DAHA ÇOK ÇALIŞACAK
GÜNDEM
Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, Başkan Erdoğan'ın yaptığı iPhone boykotu açıklamasında halkı Vestel'e yönlendirmesinden gurur duyduklarını söyledi.
15.8.2018

67

KRİZ SİMSARLARINA İZİN YOK!
GÜNDEM
Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (Manisa TSO) ekonomik savaşı fırsata çevirmeye çalışan yerli malı üreticilerine karşı mücadele kararı aldı
15.8.2018

100

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks