22 Ocak 2018 Pazartesi - 05:08:09

SON DAKİKA

SAĞLIK PERSONELİNE OTİZM EĞİTİMİ

Siyaset

20 Aralık 2017 Çarşamba, 19:30:51 | 116 Okunma
‘Otizm Spektrum Bozukluğu Tarama ve Takip Programı' kapsamında Manisa'da aile hekimleri ve aile sağlığı elemanlarına yönelik verilen Otizm farkındalık eğitimlerinin sonuncusu Halk Sağlığı Müdürlüğü'nde gerçekleştirildi.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Ve Ergen Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hasan Kandemir tarafından verilen eğitimler, Manisa genelinde yaklaşık 700 kişiye ulaştı. Kandemir, Halk Sağlığı Müdürlüğü binasında, 2 grup halinde düzenlenen eğitimde otizm hastalığı ile ilgili Halk Sağlığı Müdürlüğü personelini bilgilendirdi.
OTİZMİN GÖRÜLME SIKLIĞI YÜZDE 1
Türkiye genelinde verilen eğitimlerin Manisa sorumlusu olan Kandemir, otizm hastalığının toplumda eskiye göre daha fazla bilinen bir hastalık olduğunu ifade ederek, “Otizmin ana belirtilerinden birisi sosyal iletişimle ilgili problemlerdir. Bunun içerisinde konuşma, karşısındakinin ifade ettiklerini anlama gibi empati becerileri girebildiği gibi bir de tekrarlayıcı hareketlerin ve davranışların da eşlik ettiği bir rahatsızlık’ diye tarif edebiliriz otizmi. Görülme sıklığıyla ilgili son zamanlarda yapılan çalışmalar nerdeyse yüzde 1’den bile daha sık olduğunu ifade ediyor. Yüzde 1 ise çok ciddi bir rakam” dedi.
“2 OTİSTİK ÇOCUĞU BİRBİRİNE BENZETMEK MÜMKÜN DEĞİL”
Kandemir, yelpaze bozukluğu olduğu için otizmli bireylerin birbirinden çok farklı olduğuna dikkat çekerek, “Bazen aileler, ‘Şu çocuk otistikse bizimki değildir’ gibi düşünebiliyor. 2 tane otistik çocuğu birbirine benzetmek neredeyse mümkün değil. ‘Yelpaze bozukluğu’ olarak tarif ediyoruz bu durumu. En iyi tarafında olan bireyle en kötü tarafında olan bireyi karşılaştırdığınız zaman arada dağlar kadar fark varmış gibi gelebiliyor” ifadelerini kullandı.
“TOPLUMU BİLİNÇLENDİRMEYİ ARTIRMAK İÇİN EĞİTİM DÜZENLEDİK”
Otizmle ilgili toplumda bilgilendirme ve bilinçlendirmenin artması için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’yla beraber otizme yönelik bilgileri ve deneyimleri artırmak amacıyla bir eğitim programı düzenlediklerini belirten Kandemir, “Bu eğitim programında Manisa merkez, ilçeler ve köylerindeki bütün aile hekimleri ve aile sağlığı elemanlarına en fazla 30’ar kişilik gruplar olmak üzere eğitim gerçekleştirdik. Eğitimlerde hem bu işin toyluk boyutunu anlatarak yani ‘Rahatsızlık nedir, belirtileri nelerdir, nasıl görülür, ne zaman şüphe çekmelidir’ gibi konuları anlattık hem de yarım saatlik bir süre içerisinde hem sağlıklı çocukların videolarını gösterip hem de birbirinden farklı 3-4 tane otistik çocuğun videolarını göstererek, oradaki belirtiler nelerdir, hangi davranışları gösteriyorlar gibi noktaların üzerinde durarak çok ciddi bir eğitim yapmış olduk. Türkiye’nin birçok yerinde bu eğitimler bitirilmedi ama biz Manisa’da bütün aile sağlığı elemanlarına ve aile hekimlerinin hepsine ulaşarak bu eğitimi yaptık” dedi.

Siyaset

20 Aralık 2017 Çarşamba, 19:30:51 | 116 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • Popüler

  • En Son

  • Yorumlar

ŞEHİT MADENCİLERE YAKILAN AĞITLAR KİTAP OLDU
GÜNDEM
TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, Soma faciası sonrasında şehit olan maden işçilerinin yakınları tarafından yazılan mektupların 'Yeryüzünden mektuplar' ismiyle kitap haline getirildiğini söyledi
21.1.2018

39

AK PARTİ'DE MÜRACAATLAR BAŞLADI
GÜNDEM
AK Parti Manisa İl Başkanı Berk Mersinli 10 Şubat tarihinde yapılacak olan AK Parti Manisa İl Başkanlığı kongresinde görev almak isteyen yönetici adayları için müracaatların alınmaya başlandığını açıkladı.
21.1.2018

102

BAŞKAN ÇELİK, ÖZTEN VE YÖNETİMİNİ ZİYARET ETTİ
GÜNDEM
Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Milliyetçi Hareket Partisi Şehzadeler İlçe Başkanı Şener Özten ve yönetimini ziyaret etti.
21.1.2018

38

Content 2

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks