16 Eylül 2019 Pazartesi - 14:36:08

SON DAKİKA

SARIGÖL'DE BAĞ YAPRAĞI PİYASASI CANLANDI

Siyaset

23 Mayıs 2019 Perşembe, 15:26:42 | 808 Okunma
Manisa'nın Sarıgöl ilçesi ve çevresinde taze bağ yaprağı alımları hız kazandı.

Manisa'nın Sarıgöl ilçesi ve çevresinde taze bağ yaprağı alımları hız kazandı. Üreticiler, Sarıgöl’ün dünyaca ünlü çekirdeksiz sofralık Sultaniye üzüm bağlarından sabahın erken saatlerinde toplamaya başladığı taze bağ yapraklarını öğle saatlerinde yaprak alım merkezlerine götürerek kilosunu 3,5 liradan peşin olarak satıyor.
Sarıgöl ve çevresinde üzüm bağlarında başlayan yaprak toplama işi hızlandı. Sabah erken saatlerde toplanmaya başlayan yapraklar öğle saatlerinde kilosu 3,5 liradan yaprak alım merkezlerine teslim ediliyor. Bir kişinin günde 35-40 kilo yaprak topladığı öğrenilirken toplanan yaprakların önümüzdeki günlerde ihracatına başlanacağı bildirildi.
Yaprak alım yerlerinde toplanan taze yapraklar ilk önce elektronik tartıda çekildikten sonra kilosu belirleniyor ve yine kadınlar tarafından kasalara döşeniyor. Peşin parayla alınan yapraklar daha sonrae salamura yapılmak üzere işletmelere gönderiliyor.
Sarıgöl’de yaprak alımların hızlanmasıyla birlikte ilçe ekonomisinin hareketlendiği ve sıcak para akışının da başladığı kaydedildi. Bağlardan ortalama bir kadının 35-40 kilogram yaprak topladığını ifade eden Mehmet Ceylan, "Toplanan taze bağ yaprakları taze olarak yada salamura olarak değerlendirmekteyiz. Günde 35-40 ton taze bağ yaprağı peşin olarak alınıyor. Kadınlar topladıkları taze yapraklarıyla aile ekonomilerine katkı sağlıyor. Taze bağ yaprağının bugünkü alımı kilosu 3.50 TL'dir." dedi.
Toplanan taze bağ yapraklarının taze olarak ve salamura olarak yurt içerisinde tüketildiğini kaydeden Ceylan, ilerleyen günlerde yurt dışına gönderileceğini de sözlerine ekledi. İHA

Siyaset

23 Mayıs 2019 Perşembe, 15:26:42 | 808 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks