21 Nisan 2019 Pazar - 17:14:52

SON DAKİKA

ÜRETİCİ ÜRETMEKTEN VAZGEÇİYOR!

Siyaset

16 Ekim 2018 Salı, 18:59:13 | 393 Okunma
Ziraat Mühendisleri Odası Manisa Şube Başkanı Müjgan Şenay, ağustos ayından bu yana kendini iyiden iyiye hissettiren ekonomik krizin en başta çiftçiyi vuracağını söyledi.

BURHAN AKDEMİR
TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Manisa Şube Başkanı Müjgan Şenay, açıklama yaptı. Ülke tarımına dair korkutucu açıklamalar yaptı. Yaklaşık 3 aydır ekonomide yaşanan hareketliliğin en başta üreticiyi etkilediğini vurgulayan Şenay, tarımla uğraşan çiftçilerin bu şartlar altında yakın bir gelecekte üretim yapmaktan vazgeçmek zorunda kalacağını aktardı. Artan döviz fiyatlarıyla beraber çiftçinin gübre, mazot, tohum ve zirai ilaçta oluşan yüksek fiyat artışlarını karşılayamayacak duruma geldiğini dile getiren Şenay, “ Böyle giderse üretici üretimden vazgeçecektir. Bu durum da ülkemizi önümüzdeki süreçte ciddi anlamda gıda tedariki sorunuyla karşı karşıya getirecektir.” dedi.
TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Manisa Şube Başkanı Müjgan Şenay, 16 Ekim Dünya Gıda Günü dolaysıyla bir açıklama yaptı. Başkan Şenay, Dünya Bankası’nın temel gıda fiyatlarının son üç yılda yüzde 83 oranında yükseldiğini açıkladığını hatırlattı.
“DÜNYADA HER 9 KİŞİDEN BİRİ AÇ”
Şenay, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım örgütü FAO 830 milyondan fazla insanın yani her dokuz kişiden birinin yatağa aç girdiğini belirtmektedir. Yapılmış olunan bütün bilimsel araştırmalar ise dünyada yaşanan açlığın ve yetersiz beslenmenin nedeninin, üretim yetmezliği değil, üretim ve tüketimin adaletli bir şekilde sağlanamadığını göstermektedir” dedi.
“BÖYLE GİDERSE ÜRETİCİ ÜRETMEYECEK”
Gıdayla ilgili ülkemizi de bazı sorunların beklediğini aktaran Şenay, bunun en büyük nedeninin de yaşanan ekonomik kriz olduğunu söyledi. Şenay sözlerini şöyle sürdürdü: “Ağustos ayından bu yana kendini daha çok hissettiren ekonomik kriz geçtiğimiz ay itibariyle tüketici enflasyonunu yüzde 25’lere, üretici enflasyonunu yüzde 50’lere taşıdı. Ekonomik seyrin bu şekilde devam etmesi durumunda çiftçimiz ve üreticilerimiz artan döviz fiyatlarıyla beraber gübre, mazot, tohum ve zirai ilaçta oluşan yüksek fiyat artışlarını üretici karşılayamayacak ve üretimden vazgeçecek. Bu durum da ülkemizi önümüzdeki süreçte ciddi anlamda gıda tedariki sorunuyla karşı karşıya getirecek. Biz meslek örgütü sorumluluğuyla ülkemizde ve tüm dünyada uygulanan neoliberal politikaların insanları mutlu etmediğini ve bir avuç topluluğun gıda üzerinden hegemonya yaratıp, tüm dünyayı sömürdüğünü dün söylemiştik bugün de söylüyoruz.”
“TÜRKİYE’NİN YÜZDE 22’Sİ YETERLİ GIDAYA ULAŞAMIYOR”
Türkiye’de yaşayan vatandaşların yüzde 22’sinin yeterli gıdaya ulaşamadığını söyleyen Şenay, yüzde 9‘luk bir bölümün ise açlık sınırında yaşadığına dikkat çekti. Şenay, bunun sebebini ise şöyle açıkladı:
“Bu yaşanan açlık ve yoksulluğun temelinde gıda ve tarımda yaşanılan dışa bağımlılık geliyor. Özellikle son dönemde tarım ve gıdada da yoğun bir ithalatın yaşanması sonunda ülkemiz üretemez duruma geldi ve gıda güvencesi de ortadan kalktı. Ekonomik büyümenin anahtarı uzun yıllar yoksulluğun sebebi olarak görülen kırsal bölgelerde küçük aile çiftçiliğinin desteklenmesidir. Kırsal bölgelerin, gıda üretimi ile ilgili sabitlenmiş ekonomik büyüme için geniş bir potansiyel bulunmaktadır. Çoğu zaman ihmal edilen bu potansiyelin ortaya çıkarılması için geçimlik tarımda düşük verimlilik, birçok yerde sınırlı endüstrileşme, hızlı nüfus artışı ve şehirleşmeden oluşan oldukça zorlu bu bileşimin üstesinden gelinmesi gerekmektedir. Ancak bu şekildeki bir anlayış sonucu ülkelerin kendini besleme ve yurttaşlarını istihdam etme konularında başarı elde edilebilir.” diye konuştu.

Siyaset

16 Ekim 2018 Salı, 18:59:13 | 393 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ İÇİN BİR İŞBİRLİĞİ DAHA
GÜNDEM
Manisa Ticaret ve Sanayi Odası ile Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörlüğü arasında öğrencilerin uygulamalı olarak öğrenmelerini sağlayacak bir protokol imzalandı
19.4.2019

87

İŞSİZLİKTE KORKUTAN RAKAMLAR
GÜNDEM
Manisa'da Ocak ayından mart ayına kadar kayıtlı işsiz sayısı 13 bin 547 kişi arttı
19.4.2019

96

SALİHLİ'DE TOPLUMSAL FARKINDALIK OLUŞTURMA ETKİNLİĞİ
GÜNDEM
Salihli Mesleki Teknik Anadolu Lisesi'nin ortaklaşa düzenlediği ruh sağlığı hastalarına yönelik damgalama ve toplumsal farkındalık oluşturma konulu etkinlik yoğun ilgi gördü.
19.4.2019

92

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks