21 Kasım 2018 Çarşamba - 11:49:42

SON DAKİKA

VALİ GÜVENÇER'E BRİFİNG

Siyaset

15 Aralık 2017 Cuma, 18:43:05 | 380 Okunma
Fırsat buldukça kurumları ziyaret ederek müdürlerden bilgi alan Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer'un son durağı İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü oldu

Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, kurum ziyaretleri kapsamında Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nü ziyaret ederek brifing aldı. Vali Yardımcısı Volkan Köksal’ın eşlik ettiği Vali Güvençer’i Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne gelişinde İl Müdür Vekili İsmail Kaya ve ekibi karşıladı. İl Müdürlüğü Toplantı Salonunda Vali Güvençer’e İl Müdürü, Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürlerinin de katılımlarıyla bir brifing verildi.
Brifing öncesinde Müdürlük çalışanlarına, çalışmalarında kolaylıklar dileyen Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer; “Sizlerin çalışma düzeninizi, gücünüzü, kapasitenizi, handikaplarınızı, sizden beklenilenleri, tam anlamıyla niçin karşılayamadığınızı ve bunların sebeplerini, karşılaştığınız sorunları çok iyi biliyorum. Ama bütün bu handikaplara rağmen daha iyisini aramak, zorlamak durumundayız. Sizlerden çok daha fazla performans bekliyoruz. Bir kamu kurumunun kendisi ve görevi en büyük projedir. Kamu kurumunun kapasitesi tam olarak kullanılabilir, kuruluş maksadına uygun işleri iyi yürütebilirse ondan daha ala bir proje olamaz. Ama rutine boğulur isek özel neticeler alamamak gibi olumsuz sonuçlar yaratabilir. O yüzden adı proje olmasa bile, çalıştığınız İle mahsus özellikleri dikkate alarak, odaklanarak mesafeler almalıyız” dedi.
İl Müdür Vekili Kaya, Vali Güvençer’e ziyaretleri nedeniyle teşekkür ederek; “İlimizde, 2017 yılında nadir olarak yaşanan dolu, don, aşırı yağış gibi afet olaylarının dışında herhangi bir hastalık ve zararlı ile karşılaşmadık. Lokal bazda gerçekleşen afetlerde, afete maruz kalan üreticilerimizin borç ertelemeleri yapılmaktadır. Başta üzüm, zeytin ve kiraz gibi pek çok ürünümüzde rekolte sonuçları iyi gelmiş, fiyatlar üreticilerimizin yüzünü güldürmüştür. Manisa’da, tarihte ilk defa Sayın Bakanımız tarafından üzümde rekolte açıklaması yapılmıştır. Bu açıklama hem Manisa üzümümüz, hem de üreticilerimiz açısından çok olumlu olmuştur. TMO tarafından kuru üzüm alınacağının açıklanması üreticilerimizin ekonomik açıdan mağduriyet yaşamamasını sağlamıştır. 2015–2016 yıllarına ait kuru üzüm ihracatımız 202 bin ton iken, 2016–2017 yılı üretim dönemi kuru üzüm ihracatımız 270 bin ton olarak gerçekleşmiştir. Bu rakam 2008–2009 üretim yılında elde etmiş olduğumuz 274 bin ton olan ihracat miktarımızdan sonraki en büyük ihracat rakamımız olarak tarihe geçmiştir. Zeytinde rekolte çok iyi gerçekleşmiş, fiyatlar da üreticilerimizi sevindirecek düzeyde oluşmuştur. Akhisar İlçemizde Zeytin İhtisas Bölgesi kurulması ve yatırımların buraya gelmesi rekabeti artırmıştır. Tütünde Denizli’den sonra Ülke genelinde 2. sırada, domates üretiminde ise 3. sırada bulunmaktayız. Pamukta canlanma görmekteyiz. Verilen teşviklerin bu konuda rolü oldukça büyüktür. Pamukta münavebeyi özendirmeliyiz. Kiraz üretiminde rekoltenin iyi olması ve fiyatların 8-12 TL arasında gerçekleşmesi üreticilerimizi sevindirmiştir. Aşılama programlarımızı sorunsuz ve yüzde 90–95 gibi oldukça yüksek oranlarda gerçekleştirdik. Kuzu-oğlak ölümlerine karşı ağıllarımız dezenfekte edilmiş, buzağı ölümlerine karşı hem personelimize hem de üreticilerimize Akhisar ve Salihli İlçelerimizde eğitimler verilmiştir. Buzağı ölüm oranımız binde 88’dir. Bu konuda Ülke ortalamasının çok altındayız. Büyükbaş hayvancılığı ve süt üretiminde Ülke genelinde 5. sıradayız” dedi.
Gıda denetimleri, Alo Gıda 174 çalışmaları, organik tarım, lisanslı depoculuk, kanatlı hayvancılığı, hayvancılık projeleri, genç çiftçi projesi, kadın çiftçilere yönelik gerçekleştirilen projeler, desteklemeler, eğitim faaliyetleri, 2017 yılında gerçekleştirilen Müdürlük çalışmalarına yönelik aktarımın ardından brifing sona erdi.
Brifing sonrası değerlendirme yapan Vali Güvençer “Organik tarım ve jeotermal seracılığa daha çok odaklanmalıyız, ciddi bir projeksiyon içerisine girmemiz gerekiyor. Hep birlikte elimizden gelenin daha iyisini yapma çabasında olursak, gayretlerimiz sonuçsuz kalmayacaktır” dedi.
“2018 Projeksiyonu” ve “Organik Tarım” konulu iki toplantı daha yapmak arzusunda olduğunu belirten Vali Güvençer, İl Müdürü ve ekibine çalışmalarında başarılar diledi. Basın servisi

Siyaset

15 Aralık 2017 Cuma, 18:43:05 | 380 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

TURGUTLU'NUN YOLLARI YENİ YILA HAZIR OLACAK
SIYASET
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Turgutlu programı kapsamında Manisa Büyükşehir Belediyesinin ilçede yaptığı çalışmaları yerinde inceledi
20.11.2018

66

ÇOCUKLAR HAKLARINI ÖĞRENDİ
SIYASET
20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Manisa Büyükşehir Belediyesi Çocuk Kültür ve Sanat Merkezleri'nde, bir dizi etkinlik düzenlendi
20.11.2018

60

İŞTE BÜYÜKŞEHİRLERDE SU FİYATLARI
SIYASET
MASKİ Genel Kurulu'nda konuşan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, 30 büyükşehirin birçoğunda suyun satış fiyatını açıklayıp Manisa'yla kıyasladı.
20.11.2018

68

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks