19 Mart 2019 Salı - 22:13:08

SON DAKİKA

VATANDAŞI APTAL YERİNE KOYMAYIN!

Siyaset

12 Haziran 2018 Salı, 21:49:01 | 487 Okunma
Önceki akşam görkemli bir törenle açılışı gerçekleştirilen Sabuncubeli Tüneli'nin, aslında açılmadığı ortaya çıktı. Tünelden geçiş umuduyla dün sabah İzmir'e giden Manisalılar, yine virajları dolanmaya mecbur kaldı.

BURHAN AKDEMİR
Manisa ile İzmir arasındaki kanayan yara Sabuncubeli rampaları açılacak olan Sabuncubeli Tüneli ile sona erecekti. Bu amaçla adım atıldı ve 2011 yılında yapımına başlandı. 2 yıl içerisinde biteceği söylenen tünel firmanın iflas etmesiyle yarım kaldı. Daha sonda devlet eliyle ancak 2018 yılında tamamlanabildi. Pazartesi akşamı da Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla tünelin açılışı yapıldı. Ancak işin aslı sürücüler tüneli kullanmak isteyince ortaya çıktı ve tünelin aslında trafiğe açılmadığı görüldü. Gün boyu kapalı olan ve akşam saatlerinde bir kez daha trafiğe açılan tünelin bir kez daha kapanıp kapanmayacağı bilinmiyor. Vatandaş duruma tepki gösterirken, CHP Yunusemre İlçe Başkanı Serdar Bozyaka da yaptığı açıklamada iktidara ateş püskürdü. Bozyaka, “Açılışın sadece seçim çalışması kapsamında yapıldığı belli. Vatandaşın gözünün içine bakıp aptal yerine koyarak seçim çalışması yapılmaz. Manisa-İzmir yoluna giden vatandaşlarımız bu iktidarın büyük bir yalanın içerisinde kaybolduğunu gözleriyle görecek” dedi.
Sabuncu beli Tüneli yine açılamadı. 2011 yılında ihaleye çıktığında 2 yılda biteceği söylenen, ancak 7 yıl sonra, geçtiğimiz eylül ayında ‘Işık gördü’ töreni yapılarak iki ucu birbirine bağlanan tünel için pazartesi akşamı resmi açılış yapıldı.
10 bin kişilik iftar sofrası kuruldu, Başbakan Binali Yıldırım ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan tüneli araçla geçti. Manisa ve İzmir protokolü törene katıldı, kurdele kesildi, hatta Başbakan tünel içerisinde canlı yayın konuğu oldu. Ancak tünelin aslında açılmadığı dün sabah sürücüler tarafından fark edildi. Tünelden İzmir’e gitmek isteyen sürücüler, tünelin açılmadığını öğrendi, hatta bazıları eylül ayında açılacağı yönünde kendilerine bilgi verildiğini iddia etti.
Konu sosyal medyada da kısa sürede gündem konusu oldu. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yunusemre ilçe Başkanı Serdar Bozyaka da konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. İlçe Başkanlığı binasında konuşan Bozyaka, hükümeti topa tuttu. Manisa- İzmir yolu arasında yapılan Sabuncubeli Tüneli’nin sadece sözde açıldığın söyleyen Bozyaka, “ Sabuncubeli’nde yapılan sözde açılış töreninde sadece açılış yapıldı ancak tünel trafiğe açılmamış. Vatandaşlarla alay etmekten başka bir şey değil bu. Yalnızca seçim çalışması olduğu belli. Vatandaşları kandırarak, gözlerinin içine bakarak aptal yerine koyarak seçim çalışması yapılmaz” dedi.
Sabuncubeli Tüneli’nin vatandaş için değil, rantiye sınıfını zengin etmek için yapıldığını ileri süren Bozyaka, ücretsiz olarak açılışı yapılan tünelin, seçim sonrasında ücretli hale getirileceğine dikkati çekti. Bozyaka ayrıca, seçim dolayısıyla tünelin ücretsiz olarak açıldığını belirtti.
350 MİLYON TL NEREYE GİTTİ?
CHP olarak Sabuncubeli Tüneli’ne karşı olmadıklarını belirten Bozyaka, usulsüzlüğe, yolsuzluğa, haksızlığa ve beceriksizliğe karşı olduklarını söyledi. Sabuncubeli Tüneli’yle ilgili jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nin gönderdiği raporu paylaşan Bozyaka, “Sabuncubeli Tüneli Projesi 3 yıl olarak belirlendi. Ancak 8 yılda bitirilebildi. Proje keşif bedeli maliyeti 150 milyon lira olarak öngörüldü. 2018 yılı itibariyle gerçekleşen maliyeti ise 500 milyon lira. Proje, kamu kaynaklarıyla öngörülen maliyetlerin yaklaşık 3,5 katına mal oldu. Vatandaşın 350 milyon lirası bu projeyle birlikte heba edildi. Peki, neden? Böyle olması bazı kişilerin işine geldi” dedi.
Tünel güzergâhına yönelik yeterli mühendislik proje etütlerinin yapılmadan işe başlandığını ifade eden Bozyaka, “ Eksik yapılan araştırmalar, yanış tünel güzergâhı seçilmesine neden olmuş ve sorunlu bir proje ortaya çıkmıştır. Yeterli jeolojik inceleme yapılmamasından dolayı tünelin Manisa’ya çıkışı eski heyelan bölgesine denk gelmiştir. Bu sebeple yapılan hazırlık kazıları sırasında kaymalar meydana gelmiştir. Tünel kazı destekleme çalışmaları sırasında karşılaşılan yer altı suyu taşıyan kum, çakıl mercekleri tünel kazı maliyetlerinin artmasına imalat süresinin de uzamasına neden olmuştur. Yüklenici hızı artırıp maliyeti düşürmek için imalat kalitesinden taviz vermiştir. Bu yüzden de tünelde bazı deformasyonlar ortaya çıkmıştır. Deformasyonların durdurulması için de ciddi zaman ve para harcanmak zorunda kalınmıştır” dedi.
“4 YILLIK KAYIP”
Bozyaka, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaklaşık 4 yıllık bir zaman kaybıyla ciddi ek maliyetlerle projeye başlanılabilmiştir. Yap, işlet, devret modeliyle ihale edilen işin hele bir başlayalım mantığıyla yetersiz projeler sonucu bu işin yüklenicisi de iflas etmiş ve işi tamamlayamamıştır. Yeni bir yükleniciyle kamu kaynaklarıyla iş ancak 2018 yılında bitirilebilmiştir.”
“İBRET OLSUN DİYE KORUYACAĞIZ”
Türkiye’nin mevcut ekonomik koşulları göz önüne alındığında, bilimden uzak popilist politikalarla hazırlanmış projelerin ülkeye getirdiği yüklerin ortada olduğunu söyleyen Bozyaka son olarak şunları söyledi: “Başbakan diyor ki; AK Parti ne yaptıysa CHP yıkacakmış. Yalan. CHP maliyetinin 3-5 katına yapılan Sabuncu Beli Tüneli’ni gelecek nesillere ibret olsun diye yüzyıllarca koruyacak. Gösterecek, burada 3,5 katı maliyetle böyle bir yol yapıldı diye.”

Siyaset

12 Haziran 2018 Salı, 21:49:01 | 487 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

BÜYÜKŞEHİR ÖRENCİKLİ ÜRETİCİLERİN YANINDA
GÜNDEM
Kırsal kalkınmanın sağlanması ve üreticilerin gelirlerinin artması için çalışmalarını aralıksız sürdüren Manisa Büyükşehir Belediyesi, hayvan içme suyu göletlerinde temizlik çalışmalarına devam ediyor.
19.3.2019

41

DEV SPOR KOMPLEKSİ MANİSALILARI BEKLİYOR
GÜNDEM
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün'ün girişimleriyle uzun yıllardır atıl durumda bulunan Sümerbank arazisi üzerinde projelendirilen Sümerpark Bülent Yelkenci Spor Kompleksi, Manisalı konuklarını ağırlamaya hazırlanıyor
19.3.2019

43

SARUHANLI DOĞALGAZA KAVUŞTU
GÜNDEM
Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde Aksa Doğalgaz tarafından döşenen doğalgaz dağıtım hatlarının temeli düzenlenen törenle atıldı.
19.3.2019

41

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks