23 Mayıs 2019 Perşembe - 13:53:02

SON DAKİKA

YENİ KABİNEDE MANİSALI 3 BAKAN

Siyaset

10 Temmuz 2018 Salı, 19:32:19 | 417 Okunma
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı yeni kabinede Manisalı 3 bakan görev yapacak

EMRE HALİL ESENKAYA
Türkiye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mazbata ve yemin töreni sonrası ‘resmen’ Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçti. Erdoğan, mazbata ve yemin töreninin akşamında Beştepe’de kabineyi açıkladı. Yeni kabinede sürpriz isimlere yer verilirken, Manisalı isimler dikkat çekti. Bekir Pakdemirli Tarım Bakanlığı’na, Mehmet Muharrem Kasapoğlu Gençlik ve Spor Bakanlığı’na, Ruhsar Pekcan ise Ticaret Bakanlığı’na getirildi. Yeni kabinede Manisalı üç ismin bakan olması heyecan yarattı.
Manisalı eski bakan Ekrem Pakdemirli’nin oğlu Bekir Pakdemirli Tarım Bakanlığı, Spor Toto Teşkilatı Başkanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu Gençlik ve Spor Bakanlığı, Ruhsar Pekcan ise Ticaret Bakanlığı görevini üstlenecek. Açıklanan yeni kabinede Manisalı 3 bakanın bulunması dikkat çekti.
KARDEŞİ FETÖ’DEN TUTUKLU KENDİSİ KABİNEDE
Açıklanan yeni kabine listesiyle büyük bir tartışma konusu doğdu. Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli Manisa Celal Bayar Üniversitesi eski rektörü Mehmet Pakdemirli’nin kardeşidir. Eski rektör Mehmet Pakdemirli bilindiği üzere FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanmıştı ve şu an tutukluk hali devam ediyor.
PAKDEMİRLİ DOKTORASINI MCBÜ’DE TAMAMLADI
Anavatan Partisi döneminde Ulaştırma, Maliye ve Gümrük, DevletBakanlığıve Başbakan Yardımcılığı görevlerinde bulunan merhum Türk siyasetçi Ekrem Pakdemirli’nin oğlu Tarım Bakanı Mehmet Pakdemirli, Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra, Başkent Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisansı, Manisa Celal Bayar Üniversitesi İktisat Bölümü’nde doktora çalışmalarını yürüttü.
MİLLETVEKİLİ ADAYI OLAMADI BAKAN OLDU
Bekir Pakdemirli 24 Haziran seçimlerinde İzmir’den 27. Dönem AK Parti milletvekili aday adayı olmuş fakat listeye girememişti. Açıklanan yeni kabinede bakan olduğunu öğrenen Pakdemirli: “Biraz şaşırdım. Reisi Cumhur’umuza bu görevi bana verdiği için teşekkür ediyorum. Benim de kabine açıklanmadan bir gün önce haberim oldu. Böyle bir beklenti içerisinde değildim. Hem kendisine hizmet hem de millete hizmet imkanı doğdu. Canla başla bölgemize, İzmir’imize ve Türkiye’mize hizmet için çalışacağız” ifadelerini kullandı.
İLK TEPKİ CHP’Lİ ÖZEL’DEN
Bekir Pakdemirli’nin Tarım Bakanı olarak açıklanmasının ardından CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden tepki gösterdi. CHP’li Özel attığı twitte, “Tarım ve Orman Bakanlığı'na atanan Bekir Pakdemirli'nin ağabeyi Mehmet Pakdemirli, darbe girişimi sonrası görevden alındı, ihraç edildi ve FETÖ’den tutuklandı. Kardeşi FETÖ'nün dershanesine gidenler bile ihraç olurken, bu atama çok manidar...” şeklinde yorumda bulundu.
TARIM BAKANI BEKİR PAKDEMİRLİ KİMDİR?
Bekir Pakdemirli, 1973 yılında İzmir’de doğdu. Merhum Türk siyasetçi Ekrem Pakdemirli‘nin oğludur. Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra, Başkent Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisansı, Manisa Celal Bayar Üniversitesi İktisat Bölümü’nde doktora çalışmalarını yürüttü.
Gıda, tarım, hayvancılık, teknoloji ve otomotiv alanlarında serbest girişimcilik yaptı. Çeşitli şirketlerin kuruluşunda ve yönetiminde bulundu. Türkiye’nin ilk 500 sanayi kuruluşu arasında yer alan bir firmada ve halka açık bir gıda firmasında Genel Müdürlük görevlerini üstlendi. Uluslararası bir gıda şirketindeki üst düzey yöneticilik görevinin ardından, yine aynı şirkette danışmanlık yaptı.
Turkcell, BİM ve Albaraka Katılım Bankası’nda yönetim kurulu üyesidir. Sosyal sorumluluk faaliyetleri kapsamında Tarihi Kemeraltı A.Ş. ve Türkiye Ruh Sağlığı Tedavi Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliklerini, Anadolu Otizm Vakfı Mütevelli Üyeliğini, Sermaye Piyasası Yatırımcıları Derneği Üyeliğini sürdürmektedir.
GENÇLİK VE SPOR BAKANI MEHMET MUHARREM KASAPOĞLU KİMDİR?
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 1976 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Aynı üniversitede “Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim” programında yüksek lisans yaptı. ABD’deki Florida State Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde yönetim organizasyonu alanında araştırmacı, uzman ve proje koordinatörü olarak çalıştı. Palm Beach Atlantic Üniversitesi’nde işletme yüksek lisansını tamamladı. İstanbul Üniversitesi’nden yerel istihdam konusundaki çalışmasıyla doktora derecesi aldı. Türkiye’deki ve yurt dışındaki öğrencilik yıllarında sivil toplum kuruluşlarında aktif görev aldı, yöneticilik yaptı. Özel sektörde uluslararası ticaret alanında çalıştı. 2009 yılında Başbakanlık Müşavirliği’ne atanmasının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda, Milli Eğitim Bakanlığı’nda, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda çeşitli görevler üstlendi. Spor Toto Genel Müdürlüğü döneminde sporun tabana yayılması ve herkes için spora erişilebilirliğin sağlanması amacıyla çok sayıda tesisin ülkemize kazandırılmasına katkıda bulundu. Gençlik, eğitim ve spor faaliyetlerinin finansmanı ile sportif istihdamın artırılması konularına özellikle odaklandığı biliniyor.
TİCARET BAKANI RUHSAR PEKCAN KİMDİR?
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Ruhsar Pekcan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Ticaret Bakanı oldu. Pekcan, 1958’de Manisa’da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektrik Fakültesi mezunu olan Pekcan, yüksek lisansını aynı fakültede tamamladı. Pekcan, 1981’de Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nda başladığı kariyerine, özel sektörde çeşitli firmalarda farklı görevlerin ardından genel müdür ve yönetim kurulu üyesi olarak devam etti.
Üç dönem DEİK Türkiye-Suriye İş Konseyi Başkanlığını yürüten Pekcan, ayrıca Türkiye-Ürdün İş Konseyi Başkanlığı yaptı. TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı olan Pekcan, evli ve iki çocuk annesi, İngilizce biliyor.

Siyaset

10 Temmuz 2018 Salı, 19:32:19 | 417 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

MANİSA PROTOKOLÜ MOSB'NİN İFTARINDA BULUŞTU
SIYASET
Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nin geleneksel hale getirdiği iftar programı bu yıl da devam etti
22.5.2019

237

MANİSALILAR AKUPUNKTUR İLE ZAYIFLAYACAK
YAŞAM
Merkezefendi Devlet Hastanesinde 'Geleneksel Tıp Polikliniği' açıldı
22.5.2019

245

KABLO HIRSIZLIĞINA 4 GÖZALTI
GÜNDEM
MANİSA'nın Yunusemre ilçesinde, 300 metre kabloyu çalarak hurdacıya sattığı belirlenen 4 kişi, jandarma ekipleri tarafından yakalandı.
22.5.2019

255

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks