23 Mayıs 2019 Perşembe - 13:53:10

SON DAKİKA

YENİ SİSTEME İL BAŞKANLARININ YORUMU

Siyaset

10 Temmuz 2018 Salı, 19:33:53 | 362 Okunma
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mazbata ve yemin töreni sonrası Türkiye'nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'yle yönetimi resmen başladı.

Emre Halil ESENKAYA
Türkiye artık Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle yönetiliyor. Yeni sisteme siyasi partilerin il başkanları ilk yorumlarını yaptı. Yeni sistemden ve açıklanan kabineden memnun olan AK Parti İl Başkanı Berk Mersinli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve yeni kabinede görev alacak bakanlara başarılar diledi. Yeni sistemin tek adam rejimine dönüşeceğini düşünen CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, bakanlar kurulunun yanlışlarla dolu olduğunu söyledi. MHP İl Başkanı Erkan Öztürk ise, yeni sistemde meclisin daha önemli bir konuma geldiğine vurgu yaptı.
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne ilk yorumlar geldi. AK Parti ve MHP il başkanları yeni sistemden memnun olduklarını belirtirken, CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban rahatsızlıklarını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı kabinede Manisalı 3 bakanın oluşu dikkat çekti.
“TÜRKİYE ŞAHLANACAK”
AK Parti Manisa İl Başkanı Berk Mersinli, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin 1. Başkanı seçilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve yeni kabinede görev alan tüm bakanlara hayırlı olması dileklerinde bulundu. Mersinli, yeni sistem sayesinde Türkiye’nin yeniden şahlanacağını söyledi. Yeni yönetim sisteminin ilk kabinesinde Manisalı 3 bakanın olması ise kendileri için onur ve gurur vericici bir haber olduğunu açıkladı. Başkan Mersinli: “Bildiğiniz gibi demokrasimiz 15 Temmuz gecesi milletimizin kanı ve canıyla aslında rüştünü ispat etmiştir. 16 Nisan halk oylaması ve 24 Haziran seçimleri demokrasimizin sandıkta rüştünün en üst düzeyde ispatı olmuştur. Şimdi bunun getireceği yeni sisteme odaklandık. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi'nin ilk Cumhurbaşkanı olması Türkiye tarihinin en önemli demokratik dönüşümlerine ev sahipliği yapacağının nişanesidir. Bu kapsamda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yemin ederek yeni sistemin yetkilerine sahip Cumhurbaşkanı olarak resmen göreve başladı. Allah muvaffak etsin, Türkiye ve dünya mazlumları için tekrardan hayırlı uğurlu olsun. Allah utandırmasın” diye konuştu.
“HEDEF 2023 ARTIK DAHA GÜÇLÜ”
Başkan Mersinli, Manisalı 3 bakanın kabinede yer alması ile ilgili de şunları kaydetti: Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu’nun Manisalı olması ve yeni yönetim sisteminde yer alması Manisamızı ziyadesiyle memnun etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderimizin izinde sayın bakanlarımızın teveccüh ve destekleriyle ülkemizi 2023, 2053 hedeflerine ve 2071 vizyonuyla çok daha güçlü hale getireceğimizden hiç kimsenin şüphesi yok. Manisalı 3 bakanımıza tekrardan yeni görevleri hayırlı uğurlu olsun. Allah utandırmasın, Rabbim yar ve yardımcımız olsun” ifadelerini kullandı.
“CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ TEK ADAM REJİMİDİR”
Cumhuriyet Halk Partisi Manisa İl Başkanı Semih Balaban, yeni sistemin Türkiye’ye iyi gelmeyeceğini söyledi. Sistemin ‘tek adam rejimi’ olduğuna vurgu yapan Başkan Balaban: “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi bize göre ‘tek adam’ yönetim sistemidir. Biz her zaman parlamenter sistemden yanayız. Yeni kabine yanlışlarla dolu. İç güvenliği tehdit eden birinin tekrardan İçişleri Bakanı olarak açıklanması çok yanlış bir hamle. Türkiye Cumhuriyeti’nde ordunun ne kadar siyasallaştığını Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar’ın bakan olmasıyla bir kez daha gördük. İleri demokrasilerde görülmemiş bir şekilde bakanlar kurulu oluşturuldu. Cumhurbaşkanı’nın damadı ekonomiden sorumlu bakan oluyor. Böyle uygulamalar Ortadoğu ülkelerine özgüdür. Türkiye’nin dış ilişkilerini tükenme noktasına getirmiş olan bir kişi, tekrardan Dışişleri Bakanı olarak açıklandı. Yeni açıklanan kabinede umutlu olduğumuz tek isim Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tur. Kendisi bir eğitimcidir. Eğitim ve psikoloji alanında önemli çalışmaları vardır. Tümüne baktığımızda açıklanan bakanlar kurulundan CHP olarak rahatsızız. Başkanlık sistemi Türkiye’ye iyi gelmeyecek” ifadelerini kullandı.
“HEMŞERİLERİMİZ İYİ ŞEYLER YAPARSA MUTLU OLURUZ”
Açıklanan yeni kabinede Manisalı 3 bakanın olması konusuna da değinen Başkan Balaban: “Manisalı 3 bakanın olması bizleri mutlu eden bir olay. Fakat esas olarak orada bulunan Manisalı bakanlar iyi şeyler yaparsa mutlu oluruz. İyi şeyler yapmadıkları takdirde hemşerimiz de olsalar eleştirmekten kaçınmayız” diye konuştu.
“NE TAMAM NE DEVAM VARSA YOKSA VATAN”
Milliyetçi Hareket Partisi Manisa İl Başkanı Erkan Öztürk, yeni sistemde meclisin eskisine göre daha önemli bir konuma geldiğini söyledi. MHP lideri Devlet Bahçeli’ye yapılan eleştirilerin haksız çıktığını belirten Başkan Öztürk: “Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli, yeni sistemin gerekliliğini bundan 2 yıl önce söylemişti. O zaman Sayın Bahçeli’yi ‘bakanlık pazarlığı yapıyor’, ‘başkan yardımcılığı pazarlığı yapıyor’ gibi söylemlerle eleştirenler, Sayın Bahçeli’nin ve MHP’nin böyle ucuz hesaplar içinde olmadığını görmüştür. Bugün ne kadar doğru bir karar verdiğimiz bir kez daha anlamıştır. Yeni sistemde meclisin önemi daha da belirgin hale geldi. Eğer meclis önemli olmasa bazı kuruluşlar neden HDP’nin meclise girmesi için uğraşsın? Artık yasama ve yürütme daha ayrı ve daha güçlü bir şekilde işleyecek. Özellikle sosyal medyadan ‘tamam’, ‘devam’ gibi paylaşımlar yapıldığında biz, “Ne tamam ne devam varsa yoksa vatan” demiştik. Yine aynı şekilde düşünmeye devam ediyoruz. MHP vatanın çıkarları için gövdesini taşın altına koymaktan hiçbir zaman çekinmez” diye konuştu.

Siyaset

10 Temmuz 2018 Salı, 19:33:53 | 362 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

MANİSA PROTOKOLÜ MOSB'NİN İFTARINDA BULUŞTU
SIYASET
Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nin geleneksel hale getirdiği iftar programı bu yıl da devam etti
22.5.2019

237

MANİSALILAR AKUPUNKTUR İLE ZAYIFLAYACAK
YAŞAM
Merkezefendi Devlet Hastanesinde 'Geleneksel Tıp Polikliniği' açıldı
22.5.2019

245

KABLO HIRSIZLIĞINA 4 GÖZALTI
GÜNDEM
MANİSA'nın Yunusemre ilçesinde, 300 metre kabloyu çalarak hurdacıya sattığı belirlenen 4 kişi, jandarma ekipleri tarafından yakalandı.
22.5.2019

255

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks