21 Nisan 2019 Pazar - 17:15:47

SON DAKİKA

YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI MASAYA YATIRILDI

Siyaset

16 Ekim 2018 Salı, 19:00:59 | 368 Okunma
TURSEFF ve Manisa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı işbirliği ile Yenilenebilir Enerji ve Kaynak Verimliliği Semineri gerçekleştirildi

TURSEFF ve Manisa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı işbirliği ile Yenilenebilir Enerji ve Kaynak Verimliliği Semineri, MASKİ İkiz Kuleler Konferans Salonunda yapıldı. Seminere, Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Aytaç Yalçınkaya, MASKİ Genel Müdürü Yaşar Coşkun, MASKİ Genel Müdür Yardımcıları Şehnaz Başaran, Mahmut Bilgen, Büyükşehir ve MASKİ Daire Başkanları, Büyükşehir Belediyesi ve MASKİ Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı şube müdürleri ile personelleri ve TURSEFF yetkilileri katıldı. Programın açılış konuşmasını Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Aytaç Yalçınkaya gerçekleştirdi.
ÇEVRE PROJELERİNE BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ
Yalçınkaya, “Küresel dünyada artan nüfus oranına bağlı olarak iklim değişikliği yaşanmakta ve bu da bazı sorunları beraberinde getirmektedir. Bu bilinçten hareketle yenilenebilir ve sürdürülebilir enerjinin önemi ortaya çıkmış, kaynakların verimli kullanılması gerektiği ne yazık ki geç de olsa insanlar tarafından kavranır duruma gelmiştir. Bu noktada rüzgâr, jeotermal ve güneş enerjisi açısından önemli kaynaklara sahip olan ülkemizin bu kaynaklarının geliştirilmesi, gerek iklim değişikliğiyle mücadele, gerekse enerjide ithal ve fosil yakıt bağımlılığının aşılması açılarından hayati öneme sahiptir. Günümüz teknolojisi ile de bu hedefi gerçekleştirmek mümkündür. Bu bağlamda bu tür çalışmaların yanı sıra yenilenebilir ve sürdürülebilir çevre projelerine büyük önem veriyoruz” dedi.
MANİSA’NIN ÇÖP SORUNUNU TARİHE GÖMDÜK
Manisa Büyükşehir Belediyesi ve MASKİ Genel Müdürlüğünün çalışmaları hakkında bilgi veren Yalçınkaya, “Manisa Büyükşehir Belediyemizin ve MASKİ Genel Müdürlüğümüzün enerji kaynaklarının verimli kullanılması ve yenilenebilir enerji konusunda yaptığı çalışmalarla ilgili birkaç bilgi vermek isterim. Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün’ün girişimleriyle şehrimizin 40 yıllık çöp sorununu 4 Ekim 2017’de hayata geçirdiğimiz Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi ile tarihe gömdük. Bu önemli tesisin faaliyete geçmesiyle birlikte il genelinde bulunan vahşi depolama alanlarında rehabilite çalışmaları yaparak, bu tesislerden elektrik üretimini sağladık. Bir zamanlar patlamalarıyla, çevreye verdiği zararla gündeme gelen bu alanlar artık enerji üreten, ülke ekonomisine katkı sağlayan yerler haline geldi. İlk etapta 1 yıl içerisinde elde edilecek elektrik enerjisiyle yaklaşık 74 bin konutun aydınlatma ihtiyacı buradan karşılanacak. Daha sonra yapacağımız revizyonlarla birlikte 3 yıl içerisinde toplam 231 bin konutun aydınlatma ihtiyacını karşılayabilecek bir enerji üretim tesisi oluşturmuş olacağız” dedi.
MASKİ ÖNEMLİ PROJELERE İMZA ATTI
Manisa’nın büyükşehir olmasıyla birlikte yine Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün girişimleriyle Kula ve Salihli Belediyelerini de işin içine alarak Jeopark Belediyeler Birliği’nin kurulduğunu belirten Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Aytaç Yalçınkaya, “Manisa’mızda jeotermal enerjinin verimli kullanılması ve binlerce yıllık Kula Jeoparkı’nın turizm açısından tanıtılması için bu projemiz de oldukça önemli bir yere sahip. MASKİ Genel Müdürlüğümüz kanalıyla hem Gediz hem de Kuzey Ege Havzası’nın yıllardır süre gelen kirliliğini ortadan kaldırmak adına 13 ilçemizde toplam 16 adet atık su arıtma tesisini aktif duruma getirdik. Manisa Merkezinde yapımı tamamlanmak üzere olan atık su arıtma tesisimizde de çok yakın zamanda su alımına başlayacağımızı müjdelemek istiyorum. Bunların hayata geçmesiyle birlikte Gediz Nehri’nin temizliği noktasında Manisa, üzerine düşeni çok büyük ölçüde yerine getirmiş olacak. Bu saydığım çalışmaları yaparken enerjide yerli ürün kullanımına da özen gösterdiğimizi belirtmeden geçemeyeceğim. Ayrıca güneş enerji santralleri ve panelleriyle atık su arıtma tesislerinin elektrik ihtiyacını karşılamak için çalışmalar yürütüyoruz” dedi.
ENERJİ KAYNAKLARI İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR İÇERİSİNDEYİZ
Genel Sekreter Aytaç Yalçınkaya, “Bizler Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak çevreci yatırımlarıyla örnek olan ve bu konuda öne çıkan bir belediye olmanın mutluluğu ve gururunu yaşıyoruz. Konuşmamın başında da belirttiğim gibi hem dünya, hem de ülkemizde nüfus artışı ile paralel bir şekilde tüketim de çok hızlı bir şekilde yükselmekte. Hal böyleyken artan nüfusun da getirdiği yoğun tüketim ile mevcut enerji kaynaklarının belirli bir süre sonra tüm insanlığa yetmeyeceği açık bir gerçek. Bu sebeple yenilenebilir enerji konusunda hem çevremizi korumak amacı ile hem de dünya üzerindeki yaşamın uzun yıllar boyunca devam edeceğini düşünerek şu anki yenilenemeyen enerji kaynaklarının yeterliliğini sağlayabilmek için Manisa Büyükşehir Belediyesi, bu konuda önemli bir bilinç ve görev almaktadır. Bu duygularla TurSEFF tarafından düzenlenen ve ev sahipliği yapmaktan mutlu olduğumuz bu önemli seminerin faydalı olmasını temenni ediyorum” dedi.
AKILCI ENERJİ KULLANIMI VE YEREL YÖNETİMLER İÇİN KAYNAK VERİMLİLİĞİ
Genel Sekreter Aytaç Yalçınkaya’nın konuşmasının ardından kürsüye davet edilen Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, ‘Güçlü Ekonomi için Akılcı Enerji Kullanımı’ konusunda konuşma yaptı. Prof. Dr. Emre Alkin, Enerji kullanımının Dünya üzerindeki etkisi ve ülkelerin bu konu hakkındaki çalışmalarına değindi. Programda, TURSEFF Baş Mühendisi Dr. Mesut Avcı Yerel Yönetimler için Kaynak Verimliliği Potansiyelleri üzerine bilgiler verdi. Haber Merkezi

Siyaset

16 Ekim 2018 Salı, 19:00:59 | 368 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ İÇİN BİR İŞBİRLİĞİ DAHA
GÜNDEM
Manisa Ticaret ve Sanayi Odası ile Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörlüğü arasında öğrencilerin uygulamalı olarak öğrenmelerini sağlayacak bir protokol imzalandı
19.4.2019

87

İŞSİZLİKTE KORKUTAN RAKAMLAR
GÜNDEM
Manisa'da Ocak ayından mart ayına kadar kayıtlı işsiz sayısı 13 bin 547 kişi arttı
19.4.2019

96

SALİHLİ'DE TOPLUMSAL FARKINDALIK OLUŞTURMA ETKİNLİĞİ
GÜNDEM
Salihli Mesleki Teknik Anadolu Lisesi'nin ortaklaşa düzenlediği ruh sağlığı hastalarına yönelik damgalama ve toplumsal farkındalık oluşturma konulu etkinlik yoğun ilgi gördü.
19.4.2019

92

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks