22 Mart 2019 Cuma - 17:59:34

SON DAKİKA

YILANLI DEPOLARDAN SU İÇMİŞİZ!

Siyaset

22 Mart 2018 Perşembe, 19:31:39 | 344 Okunma
MASKİ Genel Müdürlüğü'nün 22 Mart Dünya Su Günü dolayısıyla organize ettiği ‘Dünden Bugüne Manisa' sergisinin açılışı gerçekleştirildi… Sergide Manisa'nın geçmişten günümüze değişimi gözler önüne serildi

BURHAN AKDEMİR
Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü tarafından Fatih Sergi Salonunda açılan ‘Dünden bugüne Manisa’ sergisinde kentin 17 ilçesindeki içme suyu depolarından ve hatlardan çıkarılan sağlıksız borular sergilendi. Sergide MASKİ tarafından yenileriyle değiştirilen paslanmış ve çürümüş borularla birlikte su depolarından çıkarılan orak ve yılan dikkat çekti. Depodan çıkarılan iki yılan sergiye gelenler tarafından en çok incelenen obje olurken, bazı vatandaşlar “Biz yıllarca yılanlı su mu içmişiz? Diye sormaktan kendini alamadı. Sergi 27 Mart’a kadar açık olacak
Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, 22 Mart Dünya Su Günü dolayısıyla MASKİ’nin suyu ve çevreyi koruma noktasında yürüttüğü çalışmalara dikkat çekmek amacıyla ‘Dünden Bugüne Manisa’ adlı bir sergi düzenledi. Fatih Sergi Salonu’ndaki serginin açılış törenine Manisa Vali Yardımcısı Ünal Çakıcı, Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Ziya Elmalı, MASKİ Genel Müdürü Yaşar Coşkun, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Genç, Büyükşehir ve MASKİ daire başkanları ile personeli, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Manisa’da görev yapan muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. MASKİ bünyesindeki daire başkanlıkları tarafından suyu, doğayı ve Manisa’nın eşsiz güzelliklerini korumak amacıyla yürütülen tüm faaliyetlerin fotoğraf ve çeşitli materyallerle anlatıldığı sergi, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.
GENEL MÜDÜR COŞKUN, SUYUN KIYMETİNE DİKKAT ÇEKTİ
Serginin açılış konuşmasını gerçekleştiren MASKİ Genel Müdürü Yaşar Coşkun, sözlerine tüm İslam aleminin mübarek Regaip Kandili’ni kutlayarak başladı. Suyun bilinçsizce tüketilmesine rağmen, sonu olan ve bu nedenle çok kıymetli bir kaynak olduğunu vurgulayan Genel Müdür Coşkun, “Küresel ısınmanın da ortaya koyduğu etkiyle sadece yüzeysel ve yeraltı suları ile içme suyu ihtiyacının karşılandığı ilimizde sondaj kuyularında suya ulaştığımız metraj gitgide derinleşmektedir. Bazı bölgelerde 300 metreyi de geçmektedir. Bu açıdan bakıldığında, toplam sarfiyatın düşürülmesi büyük önem taşımaktadır. Ayrıca tarımın önemli bir yeri olduğu ilimizde, ufak çaplı bile olsa tarımsal sulamanın içme suyundan karşılanmasının da önüne geçilmesi gerekmektedir. Biz, idare olarak elimizden geldiğince temiz su kaynaklarının korunmasına yönelik yoğun bir mesai harcayarak önlemler almaktayız” dedi.
“SU FAKİRİ ÜLKELER ARASINDAYIZ”
MASKİ’nin Manisa genelinde hayata geçirdiği çalışmalara da değinen ve amaçlarının bilinç ve farkındalık aşılamak olduğunun altını çizen Coşkun, “Şu an il genelinde 16 atıksu arıtma tesisimiz ile evsel nitelikli atıksuları arıtarak, bereketli Gediz ve Bakırçay Havzası’na sağlıklı bir şekilde geri salınımını gerçekleştiriyoruz. Kaynakların yenilenebilir hale getirilmesi noktasında MASKİ olarak üzerimize düşen sorumluluğun farkındayız. Diğer taraftan, 2030 yılında su fakiri ülkeler arasında olacağı öngörülen ülkemizde daha bilinçli bir tüketim anlayışını insanlarımıza aşılamalıyız. Bizler de bu amaçla düzenlediğimiz sergiler ya da eğitimlerle suyun önemini ve tasarruf yöntemlerini anlatıyoruz. Uzun yıllar eğitmenlik ve yöneticilik yapmış biri olarak söyleyebilirim ki buradaki amacımız suyun işlenirken geçtiği evreleri aktararak daha bilinçli ve farkındalığa sahip bireyler yetiştirmek. Su gibi kıymetli ve maalesef ki korumazsak sonu olan bir kaynağımızın, tasarruflu kullanımını teşvik noktasında da üzerimize düşen her türlü sorumluluğu layıkıyla yerine getirmeye devam edeceğiz” diye ekledi.
“MASKİ, MANİSA’NIN RÖNTGENİNİ ÇEKEREK PROJELER GELİŞTİRDİ”
Genel Müdür Coşkun’un ardından kürsüye davet edilen Manisa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ziya Elmalı, “Büyükşehir oluşumuyla birlikte MASKİ Genel Müdürlüğümüz de 15 Temmuz 2014 tarihinde fiili olarak faaliyete geçmiştir. MASKİ Genel Müdürlüğümüz, kurulduğunda ne bir hizmet binası ne de oturacak masa ve sandalyesi vardı. Başkanımız Cengiz Ergün öncülüğünde çağdaş bir yaklaşımla adım adım idaremizin yapılanmasını tamamlayarak, bugün Manisa’nın 17 ilçesine kaliteli ve hızlı hizmet veren bir kurum haline getirildi. Kuruluş sürecinin ardından il genelinin iyi bir röntgenini çeken kurum tüm Manisa’ya içme suyu, kanalizasyon, arıtma tesisleri, içme suyu depoları kazandırılması ve yenilenmesi gibi sayısız projeyi hayata geçirdi” diye konuştu.
SERGİ, BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından, protokol üyeleri sergiyi gezdi. Manisa genelinde 16 atıksu arıtma tesisinden çıkış suları ve Gediz ile Bakırçay havzalarındaki kirliliğe dikkat çekilen alanda atıksu arıtma tesislerindeki su ile yetişen balıklar ilgiyle karşılandı. İçme suyu depolarının eski ve yeni hallerinin de yer aldığı sergide depolardan çıkan paslı borular, eski motorlar, vanalar ile orak bıçaktan yılanlara kadar olan materyaller, ziyaretçileri hayrete düşürdü. Manisa’da geçmişten günümüze kullanılan sayaçların da sergilendiği alanda ayrıca, il genelinde yapılan dere temizlik ve ıslah çalışmaları da yer aldı. 27 Mart 2018 tarihine kadar açık olacak sergi, ilk ziyaretçilerinden büyük beğeni topladı.
BAZI GÖRÜNTÜLER MİDE BULANDIRDI
Sergide en çok dikkat çeken ayrıntı Salihli’ye bağlı Poyrazdamları Mahallesi’ndeki su deposundan çıkarılan yılanlar oldu. Depodan çıkarılan iki yılan sergiye gelenler tarafından en çok incelenen obje olurken, bazı vatandaşlar “Biz yıllarca yılanlı su mu içmişiz? Diye sormaktan kendini alamadı.

Siyaset

22 Mart 2018 Perşembe, 19:31:39 | 344 Okunma
Bu haber için henüz yorum yapılmamış

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

ÇİFTÇİYE 1 MİLYAR 432 MİLYON LİRA DESTEK ÖDEMESİ
GÜNDEM
Manisa'nın Akhisar ilçesinde basın toplantısı düzenleyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, müjdeli haberi verdi
22.3.2019

4

"CHP ARTIK ATATÜRK'ÜN KURDUĞU PARTİ DEĞİL"
GÜNDEM
Babaocağı Manisa'da çeşitli programlara katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Akhisar'a bağlı Zeytinliova'da siyasi konuştu
22.3.2019

4

GÖRDES'TE CUMHUR İTTİFAKI BAHARI
SIYASET
Gördesliler, Cumhur İttifakı adaylarına büyük ilgi gösterirken, Şehit Makbule Hanım Meydanı doldu ve taştı.
22.3.2019

28

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks