26 Mayıs 2018 Cumartesi - 16:40:59

SON DAKİKA

ÇAKRALAR

Deniz Türkkan

4 Mayıs 2018 Cuma | 227 Okunma


Çakra kelimesini ilk duyduğumda çok gizemli geldi ve bir süre sonra kendimi o dönen gizemli enerjiyi araştırırken buldum.

Çakranın anlamı çark, tekerlek, dönüş. Bunlar bedenimizin ortasından geçen güçlü enerji istasyonları. Bazı insanların bunu kabul etmemesine karşılık krilian fotoğraf makinası enerjiyi resmetmeyi başarmış. Bu makine yapraktaki ve ya vücudumuzdaki enerjiyi   fotoğraflayabiliyor(Bkz. Krilian fotoğrafları). Bilimin son hız ilerlediği bu dönemde Batı tıbbı da yüzünü tekrar Doğu’ ya dönmüş durumda. Yoga, çakra dengeleme, nefes, birçok doktorun uygulamaları arasına girmiş ve kongrelerde anlatılıyor.

Enerjinin bu merkezlerde çark gibi döndüğüne inanılıyor. Çakralarımız uyumlu dönmediğinde enerji akışımız bozuluyor. Bu da çeşitli hastalıklara davetiye demek. Aslında bu merkezlerin karşılık geldiği yerler endokrin bezlerimiz. Çakraların akışı sinir, stres, sigara, gürültü, dengesiz beslenme, kötü düşünceler , kirli hava ve psikolojik baskılar ile bozuluyor. Buralar bizim şarj olduğumuz merkezler. Dönüşleri bozuk olduğunda o bölge şarj olamıyor ve bağlantılı olduğu endokrin bezi etkiliyor. Bezlere bağlı organların işleyişi bozuluyor.

Bazen boğazımda bir düğüm olurdu ve anlamını bulamadığım bir sıkıntı yaşardım. Öğrendim ki boğaz çakramda sıkıntı varmış ve tiroidler bundan etkileniyormuş. Söylemek isteyip söylemediklerimin sıkıntısıymış meğer. Bu çakra fazla çalışıyorsa: Kendini beğenmiş ve kibirli, başkalarını kınayan bir insana dönüşüyormuşuz. Çakra dengede ise: şimdiki zamanı iyi kullanıyor anda yaşıyor, kendimizi doğru ifade ediyoruz. Yüksek frekanslı müzik dinlemek, turkuaz taşı takmak ,okaliptus ve adaçayı kokusu iyi geliyormuş. Her birinin rengi, aroması, doğal taşı , sesi ve yoga hareketleri var.

Hafta hafta bunları inceleyeceğiz.

Çakralar 7 tane. Bunlar:                                                         
  • Kök Çakra ( İhtiyaçlar)
  • Sakral Çakra (Arzular)
  • Güneş Sinir Ağı (Solar plexus)(Güç)
  • Kalp Çakrası (Birlik)
  • Boğaz Çakrası (İfade )
  • Üçüncü Göz (Aydınlanma)
  • Taç Çakra (Yükseliş)


Kendi imkanlarımız ile yapabileceğimiz en güzel çakra açma önerileri şöyle:

Beslenmemize dikkat etmemiz, yani dengeli beslenmemiz, bol su içmemiz gerekiyor. Doğa yürüyüşleri çok önemli. Çünkü doğa insanı nötrlüyor. Doğaya çıkamıyorsak leğene ılık su koyup, içine beş çorba kaşığı tuz, bir çorba kaşığı elma sirkesi ekleyip, ayaklarımızı o suyun içinde on dakika dinlendirmemiz gerçekten işe yarıyor. Aynı suyu dizlerden aşağı doğru masaj yapmak negatif enerji atmak için iyi bir yöntem. Tabi ki bir de meditasyon. Meditasyon anda kalma hali. Sakin bir yerde rahat olacak şekilde oturun. O an içinde bulunduğunuz ortamı hissederek gözler kapalı karanlığa bakın. Yani zihni susturun. Sadece siz ve o an, yalnızsınız. Gelen görüntüler olursa geçip gitmesine izin verin. Bırakın aksın, tıpkı hayat gibi… Yatmadan önce 5 dakika ile başlayıp süreyi arttırabilirsiniz. Sabah kalış vaktinizi ayarlayarak meditasyon yapabilir, güne sakin bir zihin ile başlayabilirsiniz. Bu hafta çakra farkındalığını yaşamanız dileğiyle sağlıklı günler.

Deniz Türkkan

4 Mayıs 2018 Cuma | 227 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • Popüler

  • En Son

  • Yorumlar

ALAŞEHİR VE SARIGÖL'DE ÜZÜM BAĞLARINI DOLU VURDU
GÜNDEM
Manisa'nın Sarıgöl ve Alaşehir ilçelerinde gece saatlerinde başlayan dolu, üzüm bağlarında önemli zarara neden oldu.
25.5.2018

132

KADINLAR KONSEYİ'NDEN 300 YARDIM KOLİSİ
GÜNDEM
TÜRK Kadınlar Konseyi Manisa Şubesi, ramazan ayı sebebiyle 300 ihtiyaç sahibi aileye ramazan yardım paketi dağıttı.
25.5.2018

73

HALI DOKUMANIN BİR FAYDASI DAHA ÇIKTI
GÜNDEM
Manisa'nın Salihli ilçesinde, zihinsel ve bedensel engellilerin gelişimlerine katkı sağlanması amacıyla 'Dokumada ben de varım' projesi hayata geçirildi.
25.5.2018

60

Content 2

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks