21 Temmuz 2018 Cumartesi - 03:15:54

SON DAKİKA

ÇAKRALAR

Deniz Türkkan

4 Mayıs 2018 Cuma | 346 Okunma


Çakra kelimesini ilk duyduğumda çok gizemli geldi ve bir süre sonra kendimi o dönen gizemli enerjiyi araştırırken buldum.

Çakranın anlamı çark, tekerlek, dönüş. Bunlar bedenimizin ortasından geçen güçlü enerji istasyonları. Bazı insanların bunu kabul etmemesine karşılık krilian fotoğraf makinası enerjiyi resmetmeyi başarmış. Bu makine yapraktaki ve ya vücudumuzdaki enerjiyi   fotoğraflayabiliyor(Bkz. Krilian fotoğrafları). Bilimin son hız ilerlediği bu dönemde Batı tıbbı da yüzünü tekrar Doğu’ ya dönmüş durumda. Yoga, çakra dengeleme, nefes, birçok doktorun uygulamaları arasına girmiş ve kongrelerde anlatılıyor.

Enerjinin bu merkezlerde çark gibi döndüğüne inanılıyor. Çakralarımız uyumlu dönmediğinde enerji akışımız bozuluyor. Bu da çeşitli hastalıklara davetiye demek. Aslında bu merkezlerin karşılık geldiği yerler endokrin bezlerimiz. Çakraların akışı sinir, stres, sigara, gürültü, dengesiz beslenme, kötü düşünceler , kirli hava ve psikolojik baskılar ile bozuluyor. Buralar bizim şarj olduğumuz merkezler. Dönüşleri bozuk olduğunda o bölge şarj olamıyor ve bağlantılı olduğu endokrin bezi etkiliyor. Bezlere bağlı organların işleyişi bozuluyor.

Bazen boğazımda bir düğüm olurdu ve anlamını bulamadığım bir sıkıntı yaşardım. Öğrendim ki boğaz çakramda sıkıntı varmış ve tiroidler bundan etkileniyormuş. Söylemek isteyip söylemediklerimin sıkıntısıymış meğer. Bu çakra fazla çalışıyorsa: Kendini beğenmiş ve kibirli, başkalarını kınayan bir insana dönüşüyormuşuz. Çakra dengede ise: şimdiki zamanı iyi kullanıyor anda yaşıyor, kendimizi doğru ifade ediyoruz. Yüksek frekanslı müzik dinlemek, turkuaz taşı takmak ,okaliptus ve adaçayı kokusu iyi geliyormuş. Her birinin rengi, aroması, doğal taşı , sesi ve yoga hareketleri var.

Hafta hafta bunları inceleyeceğiz.

Çakralar 7 tane. Bunlar:                                                         
  • Kök Çakra ( İhtiyaçlar)
  • Sakral Çakra (Arzular)
  • Güneş Sinir Ağı (Solar plexus)(Güç)
  • Kalp Çakrası (Birlik)
  • Boğaz Çakrası (İfade )
  • Üçüncü Göz (Aydınlanma)
  • Taç Çakra (Yükseliş)


Kendi imkanlarımız ile yapabileceğimiz en güzel çakra açma önerileri şöyle:

Beslenmemize dikkat etmemiz, yani dengeli beslenmemiz, bol su içmemiz gerekiyor. Doğa yürüyüşleri çok önemli. Çünkü doğa insanı nötrlüyor. Doğaya çıkamıyorsak leğene ılık su koyup, içine beş çorba kaşığı tuz, bir çorba kaşığı elma sirkesi ekleyip, ayaklarımızı o suyun içinde on dakika dinlendirmemiz gerçekten işe yarıyor. Aynı suyu dizlerden aşağı doğru masaj yapmak negatif enerji atmak için iyi bir yöntem. Tabi ki bir de meditasyon. Meditasyon anda kalma hali. Sakin bir yerde rahat olacak şekilde oturun. O an içinde bulunduğunuz ortamı hissederek gözler kapalı karanlığa bakın. Yani zihni susturun. Sadece siz ve o an, yalnızsınız. Gelen görüntüler olursa geçip gitmesine izin verin. Bırakın aksın, tıpkı hayat gibi… Yatmadan önce 5 dakika ile başlayıp süreyi arttırabilirsiniz. Sabah kalış vaktinizi ayarlayarak meditasyon yapabilir, güne sakin bir zihin ile başlayabilirsiniz. Bu hafta çakra farkındalığını yaşamanız dileğiyle sağlıklı günler.

Deniz Türkkan

4 Mayıs 2018 Cuma | 346 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • Popüler

  • En Son

  • Yorumlar

VALİ GÜVENÇER MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİNİN EVLERİNİ GEZDİ
GÜNDEM
Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer Akhisar ilçesi Beyoba Mahallesinde Manisa Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) tarafından mevsimlik tarım işçileri için yapılan geçici konaklama tesisinde incelemelerde bulundu.
20.7.2018

38

BAŞKAN ERGÜN'DEN ESNAFA CUMA ZİYARETİ
SIYASET
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Küçük Sanayi Sitesi içerisinde yer alan Yeni Camii'de kılınan Cuma namazının ardından sanayi esnafıyla bir araya geldi.
20.7.2018

31

SALİHLİ'NİN DEV PROJESİNDE SON RÖTUŞLAR YAPILIYOR
GÜNDEM
Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından Salihli'de Eski Kamyon Garajının bulunduğu alanda yapımına başlanan Modern Pazaryeri, Yeraltı Otoparkı ve Bedesten Çarşısı Projesi çalışmalarında son aşamaya gelindi.
20.7.2018

36

Content 2

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks