30 Mart 2020 Pazartesi - 09:48:47

SON DAKİKA

DUYGUSAL ÖZGÜRLEŞME

DENİZ TÜRKKAN

14 Eylül 2018 Cuma | 2484 Okunma


Orijinal adı Emotional Freedom Techniques olan Duygusal Özgürleşme Tekniği ‘nden bahsedeceğim bu hafta. Bu tekniğin beni etkilemesinin sebebi insanın kendini olduğu gibi kabul ederek sorunlarının üstesinden gelmesi.

Dr. Roger Callahan adlı, kırk yılı aşkın deneyimli bir klinik psikolog, doğu tıbbı üzerine yaptığı araştırmalarda kötü anıların, travmaların ve olumsuz deneyimlerin yarattığı düşüncelerin bedenin enerji sistemindeki düzgün akışı olumsuz yönde etkilediğini izlemiştir. Doktorun öğrencilerinden Gary Craig adlı bir mühendis, bu yöntemleri daha basitleştirip, herkesin kullanabileceği bir teknik haline getirmiş.

Tekniğin yaratıcılarını öğrendikten sonra neden tercih edildiğini inceleyeli: bir çok tekniğe göre hızlıdır. Tüm hikayeyi anlatmanıza gerek yoktur. Kalıcıdır, naziktir, güvenli ve kolaydır. Kendi kendine uygulanabilir. Hiçbir zararı ve sakıncası yoktur. Bir çok hastalığa uygulanabiliyor. Depresyondan tutun, suçluluk duygusu, fobiler, öfke, panik atak, saplantılar, uyku sorunu, fibromiyalji, ağrılar gibi daha bir çoğu tekniğin uygulama alanı. Vietnam savaşı gazileri ile çalışılmış bir teknik.

Vücudumuzda yüzlerce sinir ucu var. Bunlardan bazıları vücut yüzeyine oldukça yakın. Amaç sinir uçlarını vuruşlar ile uyararak yüksek sesle olumlama söylemek. Olumlamanın da bir kalıbı mevcut.

Peki nereler uyarılacak ve nasıl? 1-Vuruşumuzu kullandığımız elimizin parmak uçlarını diğer elimizin karete kesme dediğimiz(karete yapanları izlediyseniz ellerini yan çevirip alt yüzeyini vururlar. İşte tam orası) kısmına vuruşlar yapıyoruz hafif ve sürekli. Bu vuruşlar ın süresi olumlamanın uzunluğu kadar olacak. Yani olumlamayı söylerken vuruş yapacaksınız. Olumlama kalıbımız : ‘ her ne kadar …………(burayı siz dolduracaksınız) dan korksam da kendimi derinden seviyor, sayıyor ve olduğum gibi kabul ediyorum. Mesela her ne kadar gelecek kaygımın geçmeyeceğinden korksam da kendimi derinden seviyor, sayıyor ve olduğum gibi kabul ediyorum. 2- kaş başlangıcımın olduğu noktaya vuruşlar yaparak olumlamayı söylüyorum. (sağ ya da sol önemli değil.) 3- gözümün altı tam orta noktaya vuruş ve olumlama. 4- Burun ile dudak arasına vuruş ve olumlama 5- Dudak altındaki çukura vuruş ve olumlama 6- Boğazın orta kısmına vuruş ve olumlama 7- Köprücük kemiği başlangıcına vuruş ve olumlama 8- Timüs bezine vuruş ve olumlama 8- Sol kol altında sağ göğüs hizası vuruş ve olumlama 9-Sağ göğüs ucunun hizası göğüs altı vuruş ve olumlaman 10- Başın tam üstü vuruş ve olumlama 11- Yüzük parmağı hariç bir elin tüm tırnak ve parmak birleşme yerine vuruş ve olumlama 12- Son olarak iki bileğin birbirine vurularak 3 kere arka arkaya özgür olmayı tercih ediyorum diye tekrar edilmesi.

Başka bir takım incelikleri de mevcut olmasına rağmen bu şekli ile dahi çok etkilidir. Şimdi değiştirmek istediğiniz bir duyguyu bulup çalışmaya başlayabilirsiniz. Tamamen geçtiğinden emin olana kadar birkaç tur yapabilir ya da farklı günlerde devam edilebilir. Hoşçakalın, sağlıkla kalın.

www.deniz.turkkan@hotmail.com

 

DENİZ TÜRKKAN

14 Eylül 2018 Cuma | 2484 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks