30 Mart 2020 Pazartesi - 10:11:23

SON DAKİKA

KALP ÇAKRASI

DENİZ TÜRKKAN

1 Haziran 2018 Cuma | 2805 Okunma


Vücudumuzda bulunan yedi çakradan Kalp çakrası bu haftaki konumuz. Kök Çakra, Sakral Çakra, Göbek Çakrası’ndan sonra Kalp Çakrasını inceliyoruz. İki göğsün arasında kalp hizasında olduğu için bu ismi almış. Etkisinde olan organları kalp ve akciğerler. Bağrımız dediğim bölgedeki bağışıklık sistemi elemanı timüs de etkilenen yerler arasında.

Konu kalp olunca daha bir derine inmek gerekiyor. Çünkü tüm duyguların merkezi diye geçiyor. Bir söylentiye göre gökyüzünün ve yeryüzünün birleştiği yer. O yüzden midir bilmiyorum ama kalbin titreşimi çok yüksek . Zaten zihne meydan okumasından belli değil mi? Bazen acıyor, bazen sızlıyor, bazen dışarı çıkacakmış gibi atıyor, bazen sanki atmıyor. Şiirlere konu olması ve uğruna şarkılar yazılması bu yüzden.

Enerjisi düzgün olduğunda başkalarını olduğu gibi kabul ediyor, beklentisi azalıyor insanın. Kaldı ki bitkilerden bile beklenti içindeyiz. Suladığımız bir çiçeğin açmasını, beslediğimiz hayvanın minnetini bekliyoruz. Gerçekten abartmış durumdayız. Birini olduğu gibi kabul etmeyi tehdit gibi algılıyor, ona yüz veriyormuşuz gibi suçluluk hissediyoruz. Ama işin aslı o kişiyi kabul etmek onunla olan görünmez ama hissedilir bağımızı kesmek, özgürleşmek demek.

 Kalp Çakrasının aşırı çalışması sahiplenme, manik depresif bir yapı, koşullu seven ve sevgiyi alamayan insanlara dönüştürüyor. Bloke olması durumunda kişi başkalarına bağımlı hale gelir ve sürekli verme eğilimindedir. Aşırı vericidir. Kaygı düzeyi artmış, şüphe içindedir. Çok ciddi sağlık problemlerine de katkısı oluyor : Kalp rahatsızlıkları, dolaşım bozuklukları, solunum güçlüğü, bronşit, zatürre, astım, alerji, sırt, omuz ve kol ağrıları, uykusuzluk, depresyon, akciğer ve göğüs kanseri, M.S(multiple skleroz)

Kendimizi sevmekten başlamalıyız işe. Sonra bir halka gibi sevgiyi etrafa yaymak enerjimizi yükseltiyor. Bir süre sonra ‘Ben’ bilincinden ‘Biz’ bilincine geçmeye başlıyoruz. Peki markette sıra beklerken önümüzdeki arabayı doldurmuş bir kadın için bu sevgiyi nasıl hissedeceğiz? Gurmukh kitabında şöyle diyor: ‘O kadını sevebilirim fakat dürüst olmam gerekirse, daha çok sıkıldığımı itiraf etmem gerek. Bir dağda meditasyon yaparken sevgiyi hissetmek kolaydır. Fakat bunu markette yapabilmek daha büyük meydan okumadır.’

Kalp çakrasının doğal taşları yeşim, pembe kuvars kristali, turmalindir. Rengi yeşildir. Kokuları; gül, lavanta, ylang ylang, paptya, yasemin , melisadır.

Olumlamaları:

-     Beni incitmiş olanların tümünü içtenlikle bağışlıyor ve böylelikle ruhumu evrenin iyileştirici gücü için açıyorum.

-       Kendimi seviyor ve onaylıyorum.

-       Kendime nasıl sevgiyle güleceğimi giderek daha iyi öğreniyorum.

-       Yaşamın her anında içimde sevgi akıyor.

 

   Her gün sahip olduklarımız için şükretmek,   doğada bulunmak, meditasyon yapmak,   çocuklarla, hayvanlarla (özellikle kuşlarla) bağ kurmak, yeşil ya da pembe giymek, insanlara sarılmak ve sarılmalarına izin vermek, sizi iyi hissettiren şarkılar söylemek, doğa için çalışmak, salata tüketmek, arp, org, flüt, zil ağırlıklı müzikler dinlemek kalp çakrasına iyi geliyor.

Sevgi belki de şu günlerde en ihtiyacımız olan duygu. Bu hafta kalp çakrası olumlamarı ile bir fakındalık yaşamanız dileğiyle sevgiyle ve sağlıkla kalın.

 

 

 

DENİZ TÜRKKAN

1 Haziran 2018 Cuma | 2805 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks