22 Nisan 2019 Pazartesi - 05:12:10

SON DAKİKA

NEFES

DENİZ TÜRKKAN

10 Ağustos 2018 Cuma | 974 Okunma


Günler günleri kovalarken bu hafta size nefesten bahsetmek istediğimi anladım. Ama bu yazı nefesin tanımlarını sıralamak ile ilgili değil. Her yerde nefesin çok güzel tanımlarını bulabilirsiniz. Bu yazı nefes ve içimizdeki kaynağı bulmak ile ilgili.

‘Evet içimde bir kaynak var ama öyle iyi gizlenmiş ki sanırım bütün ömrümü onu aramak ile geçireceğim’ dediğim zamanları hatırlıyorum. Kaynağımı hissettiğimdeyse aslında yapmaya cesaret ettiğim her şeyin oradan geldiğini anladım. Çünkü kaynağından beslenmiyorsan yaptığından vazgeçip dikkatini dağıtıyorsun. Nefes alış verişime odaklandığım her an aslında kaynağıma bir adım yaklaştığımı hissettim. Bundan vazgeçmeyip devam ettiğimdeyse meditasyonda buldum kendimi . Yaşadığım o deneyim hep aklımda olacak. Verdiğim her nefeste ölmenin, aldığım her nefeste doğmanın ne demek olduğunu az da olsa deneyimledim. Kafam o kadar yoğundu ki her nefes verişte boşaldı. Sonradan öğrendiğime göre bir miktarcığını olsa da Pranayama’yı (tam kelime karşılığı bulunmasa da evrensel yaşam kontrolü denebilir)fark ettim. Yani evrensel enerjinin kafama akıp bana hayat vermesi ve bendeki enerjinin evrene akması. Mikrokosmosda ki bedensel nefesin harikalarını daha yeni tadarken makrokosmosda ki bu alış verişin varlığına misafir olmayı kaldıramadım ve ağlamaya başladım. Hep aradığımız kaynağın aslında biz farkında olmadan aktığını ve sonsuz olduğunu söylemek istiyorum.

Çok bunaldığımı hissettiğimde huzur nefesine sığınıyorum artık. Gözlerim kapalı sakince nefes alıp tonlama ile ağzımdan özgür bırakıyorum nefesi. Çocuk yogasının hediyelerinden bir hediye bu bilgi. Denge için (ki çok ihtiyacım oluyor buna) Nadi Şudi Nefesi kullanıyorum. Sağ elin baş parmağı sağ burun deliğini kapatıp sol burun deliğinden tüm nefesi veriyorum. Nefes alıp sol burun deliğimi yüzük parmağım ile kapatıp sağdan nefes verip nefes alıyorum ve tekrar baş parmağım ile sağı kapatıp soldan nefes verip alıyorum. Bu şekilde 3-4 dakika nefes alıp veriyorum. Bunu yaparken baş parmak ve yüzük parmağı arasındaki iki parmağı birleştirip iki kaşımın arasına yerleştiriyorum. Nefesi en son sol burun deliğinden bırakıp normal nefese dönüyorum.

İnsan nefes vererek doğar, nefes alarak gözlerini yaşama kaparmış. Yani son nefesini verdi yerine son nefesini aldı denmesi doğruymuş. Yeni bir hayata yeni bir nefes ile başlamak…

Yazımı bir alıntı ile bitirmek istiyorum. Nefes alın. Sağlıkla kalın.

Tıpkı bağlantılı nefes gibi:

Her şey ve hiçbir şey olmak.

Uyum, dans, müziğin eşsiz ritmi.

Azalan, çoğalan, yükselen, alçalan ama durmayan sürekli akan bir sonsuzluk.

Özgürlük var olanı sevmek.

Vazgeçmemek.

Sahiplenmeden akıp gitmesine izin vermek.

Ben yine yürüyüş bandında koşuyorum ama bu sefer ki farklı.

Olduğum yerde koşmak için değil sonsuzlukta bir sonsuzluk olmak için.

Ve ben koştukça çoğalıyor içimdeki güneş, parlayan yıldız, akan deniz.

İşte o zaman ben bir oluyorum.

Sen oluyorum.

O oluyorum.

Ben oluyorum.

Her şey oluyorum.

Özgür oluyorum.

 

DENİZ TÜRKKAN

10 Ağustos 2018 Cuma | 974 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

EGEİD'İN HEDEFİ İHRACATI ARTIRMAK
GÜNDEM
Ege İhracatçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ayberk Aloğlu, Manisa Valisi Ahmet Deniz'i ziyaret etti.
21.4.2019

48

BÜYÜKŞEHİR FETHİYE'YE TAKILDI 1-2
GÜNDEM
Manisa Büyükşehir Belediyespor, TFF 2. Lig Kırmızı Grup'ta 32'inci hafta mücadelesinde Mümin Özkasap Stadı'nda karşılaştığı Fethiyespor'a 2-1 mağlup oldu.
21.4.2019

37

MANİSA'DA 'KİTAP KAFE' AÇILDI
GÜNDEM
Manisa Gördesliler Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından hazırlanan ve Gençlik ve Spor Bakanlığından 90 bin TL hibe kazanan 'Şehit Makbule'nin Torunları Okuyor' projesi kapsamında Manisa'da Kitap Kafe açıldı.
21.4.2019

47

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks