30 Mart 2020 Pazartesi - 10:33:33

SON DAKİKA

POPÜLER MINDFULNESS

DENİZ TÜRKKAN

3 Ağustos 2018 Cuma | 3074 Okunma


Mindfulness bu haftanın konusu. Mindfulness nedir? Kimler yapıyor? Birden mi çıktı? Nasıl yapılıyor? Ne işe yarar? Sorularının cevaplarını beraber bulacağız.

Mindfulness yaşanan anın tam olarak farkında olmak, yargısızca bunun farkında olduğunuzun da farkında olmaktır. Şu an neredeyim? Ne yapıyorum? Kimlerleyim? Ne hissediyorum farkındalığı yaşamamızı sağlıyor. Mundfulness bir din değildir. Bağdaş kurmak zorunluluğu yoktur. Her dinden hatta ateistlerin, deistlerin dahil zihnini rahatlatma da kullanabileceği bir yoldur.

Stresin artık kimlik olduğu, çocukların fast food beslenmeden erken ergenliğe girdiği, hastalıkların çok küçük yaşlara indiği bir yüzyıldayız. Hayat bu şekilde devam ederken huzurlu yaşamak hala mümkün.

Mindfulness bugünkü halini 1979 da almış. Temelinde bilimsel araştırmalar yatıyor. Vücudun belirli bölgelerinin çalışması ile o alanın gelişmesi gibi beynin belirli bölümlerinin büyütülmesi mümkün. Böylece beyinde stres tepkisinin tetiklendiği bölümlerin küçültülmesi de aynı şekilde mümkün. Harvard Üniversitesi’nde meditasyon üzerinde nörobilimsel araştırma yapan Dr. Sara Lazar ve ekibi ile sekiz haftalık bir meditasyon pratiğinin sonucunda deneklerin beyin anatomilerinde değişim gözlenmiş. Stres bölgesi azalıp insanların huzur alanı genişlemiş. Üniversitedeki herkes mindfulness yapmaya başlamış.

Otomatik pilotta yaşıyoruz. Sabah kalkıp farkında olmadan sadece beynimizi proglamladığımız için günlük rutinlerimizi yapıyor, evden çıkıyor, işe gidiyor, geliyoruz. Hiçbir anın farkında değiliz. Anı fark etmek üstün bir yetenek değil. Ama unutuyoruz. Yaşarken fark etmeyi unutuyoruz.

Mindfulness meditasyonu bireysel ya da grup terapileri şeklinde gerçekleşebiliyor.

Stresi azaltma, duygusal zekayı geliştirip olumsuz ve yıkıcı bilişsel ve davranışsal süreçleri zayıflatma, terapinin asıl amacı ve ayrıca geçmiş ve gelecek arasında sıkışmak yerine şimdiki zamanı en iyi şekilde değerlendirmemizi amaçlıyor. Çünkü ana odaklanınca geçmişi ya da geleceği düşünmüyoruz. O an yediğimiz yemeğin tadını alıyor, sohbetimizin tadını çıkarıyoruz. Daha samimi, odaklı ve rahat oluyoruz. Önyargı yok, sadece gözlem var. Daha olumlu ilişkiler kurmaya başlıyoruz.

Evde yapabileceğiniz bir mindfulness meditasyonu önerebilirim:
  • Rahat bir şekilde oturuyoruz.
  • Aldığımız ve verdiğimiz nefese odaklanıyoruz.
  • Bir süre sonra nefesimiz sakinleşiyor.
  • Gözlerimiz kapalı bir göl hayal ediyoruz.
  • Nefes alıyoruz, verirken göle yavaşça 1 sayısını bırakıyoruz, sonra 2, 3 ve derken 10 sayısına geliyoruz. Aklımıza bu sırada bir düşünce gelirse hangi sayıda olursak olalım 1’e geri dönüyoruz. 10sayısını tamamladıysak 1’den tekrar başlıyoruz.
  • İkinci aşamada nefes alırken 1 sayısını görüyoruz, verirken boşluğa bakıyoruz. 10’a kadar devam ediyoruz. Düşünce gelirse 1’den tekrar başlıyoruz.
  • Üçüncü aşamada aldığımız nefesin burun deliklerinden girip iki kaşın arasından soluk borusuna oradan ciğerlere indiğini, kirli havanın aynı yoldan çıktığını hayal ediyoruz.
  • Dördüncü aşamada nefesi alırken dudak ucundan burun ucuna, verirken burundan dudak ucuna nefes gönderiyoruz
  • Beşinci aşamada sadece gözler kapalı boşluğa bakıyoruz. Aklımıza bir şey gelirse geçip gitmesini izliyoruz, tutmuyoruz.


Bu beş aşamanın her birini 3 dakika ile başlayıp 5 dakikaya çıkarabilirsiniz. Saatinizi kurun ve telefonu kapatın. Bir aşamanın bittiğini zaman geçtikçe hissedeceksiniz(ben yapıyorum hakikatten oluyor).

Gün içinde bir an durun etrafa bakın, ayrıntıları görün, kokuları duyun, sıcak mı soğuk mu fark edin.

Ağzınıza bir şey atın ve tadını hissedin. Hissederek yaşayın. Sağlıkla kalın.

DENİZ TÜRKKAN

3 Ağustos 2018 Cuma | 3074 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks