30 Mart 2020 Pazartesi - 09:40:29

SON DAKİKA

YOGA NE İŞE YARADI?

DENİZ TÜRKKAN

27 Nisan 2018 Cuma | 3642 Okunma


Günlük hayatın koşuşturması içinde bir ara nefes aldığımda ‘Artık kendim için bir şey yapmalıyım’ dediğim zamanlar oluyor. Mutlu bir ruh hali , dengeli bir zihin, hastalıklardan uzak bir beden herkesin isteği. Yoga son zamanlarda bu konuların ilgi odağı.

İnsanlar çok eski zamanlardan beri doğayı izleyip durmuşlar. ‘Nerden geldik ve nereye gidiyoruz’ insan zihninde o zamanlar da vardı. Bu sorunun cevabını ararken doğanın hareketini, bitkileri, böcekleri ve tüm diğer canlıları gözlemlemişler. Bitkilerin ve hayvanların davranışlarını, yaşam şekillerini incelemişler, insan bedenine uyarlanacak hale getirmişler. İnsanlar kendi bedenlerindeki bitki ve hayvan duruşlarının yaptığı etkiyi incelemişler. Zaman içerisinde bu hareketler dönüşerek günümüzdeki yoga hareketlerini oluşturmuş. Aslan gibi cesur bir yürek, kobra gibi esnek bir omurga, ağaç gibi köklenme ve daha nicesi yoganın kazandırdıkları arasında sayılıyor.

Artık yoga ile ilgili çoğu ön yargı kalkmış durumda. Özelikle bir millet ya da dinle bağdaştıranlara çok rastlamıyoruz. İnsanlar merak ediyor, ne olduğunu öğrenmek istiyor. Bu gün fabrikada çalışan bir insanı, doktoru, öğretmeni, gazeteciyi, çalışmayan birini, öğretim görevlisini beraber yoga yaparken görmek mümkün. Çünkü çoğu kişi kimliklerinden bunalmış durumda.

Yaşadığımız olaylar çeşitli zihnsel problemlere neden olmaya başlıyor. Bu durum organlarımızı etkilediğinde çeşitli hastalıkların ardı arkası kesilmiyor. Bedensel katılık da bunlara ekleniyor. Yoga yaparken bir çok insanın eline koluna hakim olamadığına dahi şahit oldum. Seans sırasında ki titremelerin, yaşadığım acının, ağlamalarımın, gülmelerimin ödül olduğunu sonradan anladım. Hatta omuzumdan bıraktığım yükleri hissederken ‘Çok acıyor ama iyi ki bunu yaşıyorum’ dediğimi hatırlıyorum. İşte bütün bu deneyimlerin sonunda esneklik , sağlıklı zihin, huzur buluşma noktası oluyor.

Doğru nefes almayı

Sağlıklı yaşlanmayı

Huzuru

Kendisi olmayı

Özgür olmayı

Ve bunlar gibi bir çok duyguyu kim istemez.

   Ama insanoğlu bu. Bazen dirençlerimiz o kadar çok ki (biz bunlara alışkanlıklarımız da diyoruz) izlemek istediğim o filmi bile ‘Çok işim var’   diyerek öteliyoruz. Ötelediğimiz şeyler o kadar büyüyor ki artık taşıyamaz hale geldiğimde soluğu doktorda alıyoruz. Yani ne yaparsak kendimize yapıyoruz. O filmi izleyin, arkadaşlarınızla buluşun. Sizi eğlendiren her ne varsa hatırlayın ve yapmaya devam edin. Güzel bir anınızı hatırlayıp tebessüm edin ve yoga yapın.

   Yoga yolu uzun bir süreç. Yaşam felsefesi haline geldiğinde içsel huzuru, sağlıklı zihni ve esnek bir bedene kavuşuyorsunuz. Nefesin ulaştığı yerleri hissettiğimde çok şaşırmıştım. Çünkü mantıken nefes aldığınızda tüm hücrelerinize oksijen gitmesi lazım dı. Bu bile bir farkındalık başlangıcıydı benim için. Uyanmaya başladığımı hissediyordum. Koşarak gittiğim yoga dersleri hayatımın bir parçası oldu. Yani sözün kısası beden duruşum değişti, huzuru daha çok hisseder oldum, hafızam ve sabrım genişledi, sevgiyi daha çok fark ediyor, kendimi olduğum gibi kabul ediyorum.

Yazımı güzel cümleler ile bitirmek istiyorum.

Gerçek yoga vücudunuzun şekliyle değil, hayatınızın şekliyle ilgilidir. Yoga sahnelemek için değil, yaşanmak içindir. Yoga için eskiden olduğun kişi değil, dönüşmekte olduğun kişi önemlidir. Yoga engin ve derin bir amaç için tasarlanmıştır ve ‘yoga’ diye anılabilmesi için mutlaka özüyle birlikte uygulanması gerekir

                                                                                                                                                     Aadil Palkhivala

DENİZ TÜRKKAN

27 Nisan 2018 Cuma | 3642 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks