30 Mart 2020 Pazartesi - 09:44:42

SON DAKİKA

YOL DA OLMAK

DENİZ TÜRKKAN

18 Ocak 2019 Cuma | 2763 Okunma


Yaşam adını verdiğimiz bu dünyadaki varoluş sürecimiz, bir sürü yoldan oluşuyor. Bahsettiğim yol bir şehrin yolları gibi bazen geniş bizi ferahlatıyor, bazen dar geliyor bunaltıyor. Her ne olursa olsun devam ediyorsak orası bizim yolumuz aslında.

Bütün yollar öze doğru, kendini bulma arayışı. Ne kadar büyük bir sınav ki içimizde bulunan beni bulmak için çok büyük emek harcamak gerekiyor. Doğumdan ölüme geçirdiğimiz süre bizim için şans aslında.

‘Bir ben var benden içeri’ diyen Yunus da elbette biliyordu bunu. Çünkü biz kollarımız , bacaklarımız, kafamız değiliz. Biz yaşam enerjisini içinde taşıyan ama onun orada olduğunu unutmuş şaşkın gezginleriz. Kimisi yoga da yolunu ararken, kimisi sanatta, dinde, enerjilerde, bir çok spritüel alanda ya da sporda aslında yaptığı her eylemde arıyor kendini. Neden bu kadar kör olduk, neydi bizi bu kadar uzaklaştıran biz olmaktan bilsem de aklım almayacakmış gibi hissediyorum. Ve ayrı yollarda ararken kendimizi bir de tehdit algılıyoruz birbirimizi. ‘Senin yaptığın yoga ayıp değil mi?’ Ya da ‘Neden başını bağlıyorsun ki?’ Daha neler neler... Yarışıyoruz sürekli. ‘O nasıl benden daha iyi olabilir ki?’

Bir yolda olduğumuzu unutup yaşarken bu zaman ve mekan sınavında asıl yapmamız gerekeni işe gidip para kazanıp iyi bir emeklilik sanıyoruz. Malum hayat şartları için para gerekli tabii. O arabayı almak ya da evi, yetmiyor bir de alıyoruz ikincisini. Değişik perdelerim olmalı, benim pırlantam yok niye ki? Ucuzluk var hemen alış verişe gitmeli. E hani biz kendimizi bulacaktık. Giysilerle, takılarla sıfatlarla sakladığımız acaba düşündüğümüz kişi olmama hissi mi?

Ya ben sandığım gibi güçlü değilsem, ben ya cesur değilsem, tembelsem ya da çok yetenekliysem ama bunu kaldıracak özgüvene sahip değilsem... Bunlarla yüzleşmek için hazır olmalı insan. Zaten kendimizi bulmak için girdiğimiz bu yollar bir gün yüzleştirecek bizi. Öğrenmemiz gereken ne varsa öğreneceğiz mutlaka.

Bazen seçtiğimiz yollar bir süre sonra yabancı gelmeye başlıyor. Seçenek çok olunca karışıyor insanın kafası değiştiriyoruz yolumuzu, kayboluyoruz. Aslında ben müzikle değil resimle ifade ediyorum ve buluyorum kendimi. Olsun yine de aramak güzel. Yaşadığını hissettiriyor insana. Bir gün matrix gibi şifrelerin hepsi çözülecek mi? Bazı insanların çözdüğünü düşünüyorum ki zaten belli ediyorlar kendilerini. Bir Mevlana, Eistein, Atatürk, Tesla, Peygamberler gibi.

Biz yolumuzu bulup özümüze ulaşmak için devam ederken yaşamaya, umarım hatırlarız hepimizin ayrı yollarda olsa aynı öze ulaşmak istediğimizi.

Ve bir şarkı takılır kulağıma Teoman’dan ‘İstasyon insanları burdalar tesadüfen aynı rüyayı görüp ayrı yerlere giden’

Sağlıkla kalın. Hoşçakalın.

DENİZ TÜRKKAN

18 Ocak 2019 Cuma | 2763 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks