24 Temmuz 2019 Çarşamba - 03:56:42

SON DAKİKA

BİR İHTİMAL DAHA VAR

ENİS ÇANLI

3 Nisan 2018 Salı | 1284 Okunma


Mevsimsel geçişlerde pazarda gıda fiyatı artışı kaçınılmazdır. Bir yandan artan kur baskısının, diğer yandan elektrik, akaryakıt, gıda fiyat artışı derken, % 7.4’lük büyüme rekoruna karşılık, enflasyon da ister istemez 2017 yılı gibi yüksek çıktı. Aylık baz da % 0.99 artış var.

Afrin’in heyecan ateşi yavaş, yavaş düşmeye başladı. Vatandaşın kafasını meşgul edecek, reytingi yüksek olaylar da cereyan etmeyince, kala, kala “Gülben-Seren, Hande-Demet” tarzı siyasi atışmalara kaldık ki; o bile heyecan vermez oldu.

“Reis” durumun farkında olmalı ki, Münbiç konusunda ABD vize vermeyince, “Sincar operasyonu” sinyalleri ile halkın heyecanını diri tutmaya çalışıyor.

                               NÜKLEER SANTRAL

Enerjiye yapılan her yatırım altın değerinde. Yalnız, bu altın madeninin sahibi ve kazananı Türkiye değil, Rusya. Rusya yapacak, işletecek bize satacak. Süresi yok. Enerjinin bize maliyeti çok yüksek. Yap-işlet modeli de değil. Dışa, Rusya’ya bağımlılığımız giderek artıyor.

                           SİYASET BİLİMİ

Bir zamanlar siyasete kısmen bulaşmış, küçük çapta siyasi ayak oyunlarına alet olmuş birisi olarak, biraz da meraktan olsa gerek, bir hayli yabancı kitaba ve dokümana el attım, okudum.

Ayrıca davranış bilimleri ve sosyolojik algı toplumları ile alakalı okuduklarım, beni daha analitik düşünmeye itti. Gerçi açıkçası bilgilenmekten başka, iş hayatıma hiçbir katkısı da olmadı. En azından yine de okumaya ayırdığım zamana, siyasette harcadığım günler gibi acımadım.

Yılların verdiği deneyim, gözlemleme katkısı, edindiğim bilgi birikimi daha derin siyasi analiz yapmama yardımcı oluyor. Ve de analizlerim doğruya yakın çıkıyor.

                       CHP İLK KURŞUNU TOPUĞUNA SIKTI

İttifak konusunda AKP-MHP’ye ağır sözler söyleyen ana muhalefet, ünlü dansçı Asena hanıma taş çıkartacak manevralara erken başladı.

Kendi kuracakları olası ittifaklar için daha şimdiden pembe tablolar, süslü laflar söyleyen parti sözcüleri, adeta birer “siyasi hümanist-özgürlük savaşçısı-demokrasi havarisi” kesildiler.

PKK terör örgütünün siyasi kanadının iflah olmaz temsilcisi, “terör sevici” HDP eşbaşkanı, tutuklu sanık Selahattin Demirtaş’ı cezaevinde ziyaret edenler oldu. Kim mi?

Anlı, şanlı CHP’nin Genel başkanının izni ile G. Başkan yardımcısı. O zatın bu akıl almaz eyleminin “çok masum-insani” olduğunu söyleyen kişi de yine başka bir G. Başkan yardımcısı.

Afrin’de onlarca vatan evladı şehit düştü, gazi oldu, yaralandı. Cenazelerine katılan, hastanelerde gazileri ziyaret eden, yakınlarının acılarına ortak olan CHP’li siyasi vardı da, acaba televizyonlarda ben mi görmedim, hatırlamıyorum?

Ne oldu bu partiye Allah aşkına? Bu nasıl bir akıl tutulması?

İnsanın bir öfke üst limit sınırı vardır. O ülkesini kana bulayanlara destek çıkanlara, vatan haini, millet, bayrak düşmanlarına “eksik olsun senin bize vereceğin katkıya” dersin, biranda sırtından yük, içindeki şişlik, top gibi “pat” diye düşer, rahatlarsın!

“Bundan sonra herhangi bir CHP’li siyasetçinin ağzından duyacağım M.K. Atatürk, Atatürk’ün askerleriyiz lafının, Cumhuriyet, Türkiye Cumhuriyeti, Türk Silahlı Kuvvetleri, Türk bayrağı sözlerinin benim gözümde hiçbir değeri yoktur!”desem bir anlam ifade eder mi acaba?

En çok merak ettiğimde, iflah olmaz “CHP seçmeni” bu işe ne diyecek?

Bazı liderler vardır, lideri olduğu partisinin gücüne güç katar. Bazıları da gücünü partisinden alır, ne yazık ki ona da “lider denir.

Ana muhalefetiniz sizin gibi düşünenlerin olsun!

                       SEÇİM YAPMANIN DOĞRU METOTLARI

İkinci dünya savaşının üzerinden(1945) tam 72 yıl geçmiş. O tarihten günümüze kadar demokrasi ile yönetilen ülkelerin(birkaç istisna hariç) tamamında parlamento ve yerel seçimler yapılmış, yapılıyor.

Çok dikkatli bir araştırma yaptım. Sadece m.vekili seçilen parlamentolar olduğu gibi, ikili, yani bir zamanlar bizde de olan lüzumsuz bir yapı, senato ve senatör seçimleri, kısmi yenileme, 1/3 değişim gibi ilave seçimler de var.

Eyalet sistemi olan ülkelerde de yerel parlamento seçimleri aynı şekilde yapılıyor.

Esas konuya gelince;

İnanın çok dikkatli bir şekilde siyaset tarihinin seçimlerini, 60 gelişmiş ülke üzerinden araştırdım. Gözümden kaçmış olması çok zor.

“Hiçbir parlamento genel seçimi, mahalli idareler yani belediye seçimleri arkasından ya-pıl-ma-mış”.

Eğer bizde, mevcut belirlenmiş seçim takvimine uyulacak olursa bir ilk olacak! Önce yerel, sonra parlamento ve c,başkanı seçimleri.

Siyaset kuramcılarının ve siyaset stratejisi uzmanlarının ısrarla üzerinde durdukları tez şu:

Ülke yönetiminde söz sahibi olmak isteyen, yani iktidar olmak isteyen siyasi bir parti, önce yerel yöneticilerini seçerek, olası iktidar şansını riske atmamalı.

Tezin devamında mealen şöyle deniyor:

Diyelim bir ülkede bir parti yerel seçimlerde belediye başkanlığı ve meclislerini çoğunlukla aldı, seçildiler. Mevcut seçilenler ve de parti temsilcileri de dahil herkes, yapılacak genel seçimlerinde de aday olmaya kalkışır. Bu durumda iktidarı ele geçirmesi kesin gözü ile bakılan partide aday belirlenmesindeki kargaşaya, kavgaya, kaosa nasıl engel olacaklar? Parti de liderin otoritesine rağmen oluşacak bir kriz, seçime mutlaka yansır. Oy kaybına sebep olabilir.

Hiçbir siyasi parti bu riski göze alamayacağı için de mutlaka önce yapılacak ilk seçim, genel seçimler olmalıdır!

Ayrıca yerel seçim adaylarının kişisel oy toplama yüzdeleri ister pozitif veya isterse negatif olsun, algı yaratıp genel seçimlere yansıyabilir, yanıltıcı sonuçlar doğurabilir!

                   SONBAHAR-2018’DE SEÇİM VAR

Eğer yanılmıyorsam, Ankara’da siyaseti doğru okuyanlar uyumuyorsa, (siyaseten doğrusu) c.başkanlığı ve parlamento seçimi bir yıl öne alınacak!

Zira hem bölgesel, hem de iç bünyemizdeki toplumsal gerilim ile ekonomik veriler bu tezimi destekler mahiyette. Düdüklü tencere ses çıkartmaya başladı. Demokrasilerde vatandaşın şişini indirmenin tek yolu, seçimdir.

CHP seçimin öne alınma yanlısı değil! O yüzden “cumhur ittifakı seçimleri öne alacak” deyip, tabir-i caizse “ters manyel” yapıyor. “Reis” Laz inadı yapsın, erkene almasın diye. Çünkü CHP’nin esas ve tek umudu, Ankara ve İstanbul belediye başkanlığı seçimlerini alıp 2019 sonbahar seçimine güçlü ve moralli girmek.

Genel seçim öne alınabilir! Cumhur ittifakının erken seçim yasasını meclisten geçirmesi zor değil! Üstelik CHP’de iptali AYM’ye taşımaya cesaret edemez!

   Şayet ilk önce Mart-2018 belediye seçimleri yapılacak olursa, olası bir İstanbul ve Ankara belediye başkanları seçim kaybı, R.T.Erdoğan’ın siyasi kariyerinin sonuna açılan kapı olur! “Reis”in bu riski göze alacağını sanmıyorum!

Tersi durumda ise, bırakın K.Kılıçdaroğlu’nu, CHP bu sefer büyük bir ihtimalle kepenk indirir.

Bünyesinden kaç parti çıkar işte, onu bilemem. Duyumlara göre daha şimdiden şu anda aday belirleme konusunda bu olasılığı da düşünen, İstanbul teşkilat bünyesinde bir “marjinal sol gurubu” var.

 

 

              

 

ENİS ÇANLI

3 Nisan 2018 Salı | 1284 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

İŞSİZ SAYIMIZ ARTTI
GÜNDEM
İl İstihdam Kurulu Toplantısı'nda Manisa'da 68 bin 514 işsiz insanın olduğu açıklandı. Bu rakam, geçtiğimiz nisan ayında 62 bin 49 kişi olarak bildirilmişti
23.7.2019

67

ALMANLAR EYLÜL-EKİM AYLARINI İŞARET ETTİ
GÜNDEM
Alman kamu yayıncılık kurumu ARD, Volkswagen (VW) firmasının kuracağı yeni otomobil fabrikası için Türkiye'de karar kıldığını bir kez daha yazdı... Fabrika'nın Manisa'ya kurulmasına kesin gözüyle bakılıyor
23.7.2019

62

YUNUSEMRE SANAYİ KOMİSYONUNDAN VESTEL'DE İNCELEME
SIYASET
Yunusemre Belediyesi Sanayi Bilişim ve Teknoloji Komisyonu üyeleri, Türkiye'nin elektronik devleri arasında yer alan Vestel'in Manisa fabrikasını ziyaret ederek incelemelerde bulundu.
23.7.2019

76

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks