16 Eylül 2019 Pazartesi - 14:14:02

SON DAKİKA

BOŞVERMİŞLİK SENDROMU

ENİS ÇANLI

23 Mayıs 2019 Perşembe | 869 Okunma

Sosyal ve ekonomik hayatın renkleri solmaya başlayınca kişinin içine düştüğü açmazlara "içe kapanma" deniyor.

Toplum olarak içine düşüldüğünde ise başta asayiş olmak üzere tüm değerler altüst oluveriyor. İnsanlık dışı kavramlar hemen devreye giriyor. Öyle olaylar oluyor ki, bilim-kurgu filmlerindeki “zombi” karakterine rahmet okutacak insan tipleriyle karşılaşıyoruz.

          TEHDİT DİLİ

“Asrın lideri” bir-iki sert cümle kullandığında içeride ve dışarıda kendisine hemen “diktatör” yaftası yapıştıranlar, saçını hangi yöne tarayacağına bile karar veremeyen ABD başkanı bırakın kurumları, başta biz olmak üzere dünyada tehdit etmedik ülke bırakmadığında suspus, tık yok!

“Güçlü olunca haklı da olursun” çarpık mantığı ile ABD veya dünya medyasında kimse çıkıp da “sen ne diyorsun diktatör başkan”, ya da “bunak ihtiyar” falan demiyor.

Ne hikmetse son üç senede tüm dünyada kimin gücü kime yeterse “tehdit dilini” kullanmaya başladı. Bu mu özgür ve demokrat dünya?

     UYUŞUK BEYİNLER

Yazılarıma malzeme bulmak adına toplumu ilgilendiren konulara el attıkça, gördüklerim ve okuduklarım karşısında ne yalan söyleyeyim giderek kimyam bozulmaya, sinir sistemim harap olmaya başladı. Ülke insanı olarak lime, lime dökülüyoruz. Sanki üzerimize ölü toprağı serpildi, normal rutin işlerimizi bile savsaklar olduk.

Tek becerebildiğimiz sosyal medyanın “ingstram” bölümünü kullanma oranı sıralamasında “dünya birincisi” olmamız. Ne hikmetse bu teknolojiyi bize satan Japonya, G. Kore ve ABD gibi ülkeler ise son sıradalar.

Hadi anladık, kendi işi olanların aymazlıklarının ve tembelliklerinin faturasını kendileri ödeyecek, kamuda veya özel, tüzel işyerlerinde maaşla çalışanların yaptıklarına ne diyeceğiz? İnanılmaz bir “boş vermişlik” var. Resmen tıkandık, kilitlendik kaldık!

Her Allah'ın günü trafik kazaları, cinayetler, ihmaller yüzünden sudan ucuz gerekçelerle insanlarımız ölüyor, yok oluyor. Çare var, çözüm var, uygulamaya koyan, takibini yapan yok!

Yaşamın her safhasında insan hayatından daha değerli ne olabilir ki? Şaka gibiyiz. Eziyet gören hayvan haberleri, pisi, pisine ölen, öldüren insan haberlerinin önüne geçti.

Hepimiz, yakınlarımız ve kendimiz için güzel olanı istiyoruz. Başkalarını düşünmek ise boş ve anlamsız geliyor. “Adamsendecilik” tavan yaptı. Aç gözlülük, vurdumduymazlık had safhada. O kadar çok defomuz var ki, farkında olmamıza rağmen kendi ayıbımızı başkasında gördüğümüz kusur ile örtmeye çalışıyoruz.

Sizlerin bana ilettiğiniz şikayetleri yazılarımda ilgilisini uyarıyorum. Sanki talep ettiğim şey şahsi meselemmiş gibi son derece duyarsız davranılıyor. Halbuki, düzeltilmesi gerekenler zaten o şahsın veya kurumunun normal günlük işi.

Daha da beteri var. Haram, helal birbirine karıştı. İnsan sadece "kendine Müslüman" oluyorsa, vicdan ve ahlakı yok mu sayacağız?

Ya siyaset dünyamız? Evlere şenlik. Merak etmeyin yazmayacağım. Anlayın halimizi!

ENİS ÇANLI

23 Mayıs 2019 Perşembe | 869 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks