24 Temmuz 2019 Çarşamba - 03:54:49

SON DAKİKA

HENDEK SİYASETİ

ENİS ÇANLI

24 Mayıs 2018 Perşembe | 1335 Okunma


Bahsettiğimiz PKK’nın içinde boğulduğu hendek değil elbette.

Seçimler yaklaştıkça siyasi liderlerimizin giderek kibarlaştığı, demokratlaştığı, jest ve mimikleri ile vücut dillerini kullanış şekilleri gerçekten görülmeye değer. R.T.Erdoğan’ın meydanlara çıkması ile savaş baltaları gömüldüğü yerden çıkar mı, orasını bilemem.

     BAŞBAKAN DEĞİL, C. BAŞKANI SEÇECEĞİZ, UYANIN!

Rejim konusu başbakanlık koltuğundan C. başkanlığı koltuğuna kayınca, muhatap bir anda 81 milyona çıkıverdi. Çıkar bundan oy kullanmayacak 30 milyon 0-18 yaş gurubunu, geriye kalan 51 milyona kendini beğendireceksin. Kız istemeye giden damat gibi.

İşte gerçek “hendek siyaseti” bundan sonra böyle olacak!

Şeytanın bile aklına gelmeyen senin aklında olacak.

Yeri geldi mi dişini sıkacak, melaike sıfatına bürüneceksin!

Artık seçildiğin kitlenin değil, ülkenin patronusun! Tek adamsın! Çok patronluk taslamaya da kalkarsan bir anda ipin ucu kaçar, “ceberut diktatör” olduğunun farkında bile olmazsın!

Dindar kimliğin elinin altında duracak. Arada Cuma, cami, ezan dinleme, cenazelerde tabut omuzlama triplerin olacak! Alevi alimlere atıflar yapacaksın!

Artık bu seçimle beraber % 30 oyla da olsa tek başına iktidar olma hayalleri, hevesleri sona erdi, tarih oldu.

                     KAYBEDEN YANDI

50+1 alamadın mı, ne meclise, ne de partine, doğruuu evine! “81 milyonu yönetme hayali gümm. “Hanımmm, çayı koydun mu” ile başlayan eşofman ile televizyon karşısına oturmaya marş, marş. Artık evde soğan mı soyarsın, salata mı yaparsın, yoksa bahçede çiçek mi sularsın, çok karışır eşinden azar mı işitirsin bilemem! Çok zordur seçim kaybetmek? Eşekten düşmüş karpuzdan beter olursun?

Ömür boyu siyasetten emekli olup, kalacaksın. Ya da daha şimdiden gerçeği gören, başına geleceği sezen Muharrem İnce gibi, “genel başkanım ne görev verirse yaparım” der, durursun.

Atasözüdür bilirsiniz, “zengin devesini hendekten aşırır, garibim düz de yolunu şaşırır”.

Seçimi kayıp mı ettin, açarsın mp3’nü, dinlersin Barış Manço’dan şarkıyı;

İşte hendek işte deve, ya atlarsın ya düşersin,

Baktın olmaz vazgeçersin, zordur almak bizden kızı.

İşte Halep işte arşın, ya aşarsın ya biçersin,

Baktın olmaz vazgeçersin, zordur almak bizden kızı.

Evet! Bu saatten sonra kızı bilmem de, vatandaştan “icazet” almak, aslanın ağzından lokmayı almaktan daha zorlaştı.

                                FRANKENSTEİN

Dünyada halkı pamuk ipliği ile birbirine bağlı iki millet var. Türkiye ve ABD. Tam bir aşure kazanı gibiyiz mübarek! Her modelden insan.

İngiliz yazar Mary Shelley’in kaleme aldığı, dr. Victor Frankenstein tiplemesine istinaden adı Frankenstein olan romanını bilirsiniz. Okumadıysanız bile filmini izlemişsinizdir. Hurdalardan toplanan parçalarla imal edilen araba gibi, değişik cesetlerden alınan organlar ile yapılan yarı yaratık, yarı insan tipinin konu edildiği roman.

95 yıllık cumhuriyet tarihimizde de ilk defa çok partili siyasi sistem altında “tek adam” seçeceğiz. Hal böyle olunca “her seçmenin gönlünde bir aday yatar” misali bir profil çizmeye çalışsak, karşımıza “Frankenstein” tarzı bir model çıkıyor.

     ADAY MI, FRANKENSTEİN MI, UZAYLI MI, İMAL EDİLMİŞ ROBOT MU, SİZ KARAR VERİN

Zeki, çalışkan, akıllı, erdemli, adam gibi adam veya kadın gibi kadın, karakteri düzgün, karizmatik, dürüst, namuslu, çalmaz, çaldırmaz, haram yemez, uçkur çözmez, ahlaki, dini ve toplumsal değerlere bağlı, evcimen, yalansız, dolansız, ağzı düzgün, terbiyeli, nazik, kibar, içinde Allah korkusu olan, dindar, hayırsever, hayvansever, doğasever.

Yahu! Buraya kadar saydıklarım zaten bir özellik değil! Hepimizde, her insanda olması gereken, fıtratımızda bize bahşedilmiş şeyler. Var mı dersen?

Sizi bilmem, mesela pek çoğu bende yok! Zaten olsa kendimi c.başkanı değil, “evliya” ilan ederdim.

Lider özellikli, eğitimli, siyaset, ekonomi, sosyoloji, toplum psikolojisi, felsefe, sanayi, tarım, teknoloji konularını yemiş, bitirmiş, hatim etmiş, demokrat, özgürlükler sevdalısı, barış ve kardeşlik ülküsü taşıyan, cumhuriyetçi, muhafazar, milliyetçi, modern görünümlü, modern düşünceli, geleneklerine bağlı, helva da diyen, halva da, tuvalette diyen, hela da, köylü de olan, yeri geldiğinde monşer de, hümanist, realist, romantik, sanat aşığı, devletini, milletini, dünyayı tanıyan, sevk, idare ve yönetme becerisi üstün birisi olacak!

İster “uzaylı” deyin, isterseniz “Frankenstein”.

Arayın, arayın! Belki bulursunuz!

             ADAY OLMAK ZOR ZANAAT

Bütün c. başkanı adayları televizyonda tartışma programına katılmışlar. Bizim Manisalı “fikirsiz Fikri’de” aday olmuş, o da orada.

Her aday sıra ile başlamış, c. başkanı olunca neler yapacağını anlatmaya. Sıra fikirsiz Fikri’ye gelince bizimkisi başlamış fıkra anlatmaya. Diğer adaylar Fikri’ye “kardeşim sen aday değil misin, bırak fıkrayı, proje anlatsana”! deyince Fikri’de cevabını yapıştırmış;

“yapılan konuşmalardan sonra burada c.başkanı olacak kimse göremedim. Bari ben de bir fıkra anlatayım da, tamam olsun dedim”!

                    MERAKTAN ÖLMEYİN DİYE

Biliyorsunuz, muhalefetin bilinen son kalelerinin başında yazılı basında “sözcü ve cumhuriyet gazeteleri”, televizyonda ise Foxtv haber, halktv, odatv kaldı.

Daha düne kadar hükümetle flört edip, gazete, dergi ve televizyonlarında AKP’ye vuran, CHP ve HDP’nin büyük umudu Doğan medya bir anda buhar oldu. O kadar saf olmayı beceren bir milletiz ki, 1.5 milyar dolara ülkenin en büyük basın imparatorluğu aniden el değiştiriyor, sıradan bir olaymış gibi kimse umursamıyor, sorgulamıyor. Gerçek sebebini biliyor musunuz? Sizde merak edin, doğrusunu öğrenin!

Sanki Abdullah Öcalan diye birisi hiç olmadı, varsa da şu anda yaşamıyor herhalde. Koskoca bir ülkede yönetim sistemi A’dan Z’ye değişiyor, tarihin en önemli seçimi yapılacak, HDP-PKK-YPG-PYD hamisi A. Öcalan’dan tıs yok, öyle mi? Sizce de ortada bir acayiplik yok mu? “Hapishane kuşu” Demirtaş’ın ipi kimin elinde? Nerede özgürlükçü(!), demokrat(!) aydın ve akademisyenler? Bildiri yok, imza yok!
  1. doğunun Kürt kanaat önderleri, AB’ye yalakalık yapan yerli-yabancı Kürt aydınlarına ne oldu? Bir an da “korkusuz korkak mı” oldular? Yoksa sağır, dilsiz mi?


TBB ve TTB suspus.. Derneklerin muslukları kesilecek tehdidi işe yaramış ki ağızlarını açamıyorlar. Çok sevdikleri CHP ve adayı hakkında olumlu, olumsuz tek laf eden yok! “Ölü toprağı” oldu mübarekler.

Bu ülkede “sanal gerçeklilik” diye bir kavrama inanın artık. Yazdıklarımız havada kalmasın. Ne görüyorsanız o gördüğünüz, aslında görmek istediğiniz şey değil!

Bak Avrupa’ya! Yıllardan beri ayrılıkçı, ırkçı, militan, şovenist, sosyalist Kürtlere kucak açtı. Neden açmıştı biliyor musunuz?

12 Eylülden sonra ve özellikle PKK olayları tırmanınca “Türkiye’de işkence var, idam var, yargısız infaz, faili meçhul var, iltica etmek istiyoruz” dediler. Adamlar da inandı, kapıları açtılar, çoğunu vatandaş bile yaptılar. Zaman geçti, açtıklarına açmışlarına pişman oldular. Çalışmıyor, uyuşturucu, haraç ve fuhuş sektöründe faaliyet gösteriyorlar. Afgan dağları-Kabil-İran-Kandil-Hakkari Şırnak-Kapıkule-Avrupa hattı “İpek yoluna” inat, oldu “eroin-esrar yolu”. Kovalasalar gitmiyorlar. Eylemlerine izin vermeseler ortalığı ateşe veriyorlar. Çok pişmanlar, ama yapacak bir şeyleri de kalmadı. Suriye ve g. doğuda devletimizin kararlı duruşu AB’nin de süngüsünü aşağıya indirdi. O yüzden AB Kürt konusunda artık bizi eskisi gibi sıkıştıramıyor.

Her seçim öncesi ve de ciddi ekonomik krizlerde “borazan başı” TUSİAD olurdu. Aylardır tık yok. Seçim arifesindeyiz çıt yok. Ekonomik kriz, döviz dengesi bozuldu tıs yok. Sizce de bir acayiplik yok mu?

2002’de erken seçim kararını başbakan Ecevit’in tüm ısrarına rağmen aldırtan, ANAP, DSP, DYP, MHP’nin barajın altında kalmasına, MHP hariç partilerin kapanmasına neden olan, AKP’nin önünü açan parti lideri, hükümet ortağı kimdi?

Şimdi yine normal seçimlere 1.5 yıl varken erken seçim kararını aldırtan kim?

Gelecekte tarih yazılacak. Umarım suratımızı buruşturmayız.

Bu seçimler daha yapılmadan bitti. Çünkü üst akıl böyle istiyor!

“C.başkanı R.T.Erdoğan’ın Türkiye’si, muhalefet iktidarının millet meclisi.

Yeni senaryo bu.

 

  

ENİS ÇANLI

24 Mayıs 2018 Perşembe | 1335 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

İŞSİZ SAYIMIZ ARTTI
GÜNDEM
İl İstihdam Kurulu Toplantısı'nda Manisa'da 68 bin 514 işsiz insanın olduğu açıklandı. Bu rakam, geçtiğimiz nisan ayında 62 bin 49 kişi olarak bildirilmişti
23.7.2019

67

ALMANLAR EYLÜL-EKİM AYLARINI İŞARET ETTİ
GÜNDEM
Alman kamu yayıncılık kurumu ARD, Volkswagen (VW) firmasının kuracağı yeni otomobil fabrikası için Türkiye'de karar kıldığını bir kez daha yazdı... Fabrika'nın Manisa'ya kurulmasına kesin gözüyle bakılıyor
23.7.2019

62

YUNUSEMRE SANAYİ KOMİSYONUNDAN VESTEL'DE İNCELEME
SIYASET
Yunusemre Belediyesi Sanayi Bilişim ve Teknoloji Komisyonu üyeleri, Türkiye'nin elektronik devleri arasında yer alan Vestel'in Manisa fabrikasını ziyaret ederek incelemelerde bulundu.
23.7.2019

76

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks