21 Temmuz 2019 Pazar - 09:31:49

SON DAKİKA

KURU ÜZÜM KAÇAKÇILIĞI

ENİS ÇANLI

4 Mart 2019 Pazartesi | 944 Okunma


Çiftçiyim. Üreticiyim. Bağcıyım.

Tam elli beş yıl boyunca tarımın her kesiminde, tarlasında üretici, sanayisinde yönetici olarak ömür tükettim. Hala da ömrüm ve sağlığım elverdiği sürece devam edeceğim.

Aşağıda yazdıklarımı okuyunca sizin de benim gibi kızacağınıza adım kadar eminim. Doğru mu, yalan mı bilmem, ama bazı hastalıklı siyasi fikirlerden bir türlü kendimizi kurtaramıyoruz.

ÖNÜNE GELEN TARIM-GIDA-PAZARLAMA UZMANI OLDU

28 Şubat 2019 tarihli yerel gazetelerde yer alan habere göre Manisa Sanayi ve Ticaret Odasında yapılan, gıda ve tarım sektörü ile hiçbir mesleki tecrübesi, alakası olmadığı halde odanın "yapı kooperatifleri meslek komitesi" üyesinin yazılı verdiği röportajı dikkatlice okudum. Kulaktan dolma, doğru gibi görünen, altı doldurulamayan güya çözüm önerileri.

Üstelik öneri adı altında mevcut hükümeti eleştiren mahiyette siyaset kokan beyanlar. TSO bu işe neden alet edilir? Siyasi amaçlı basın toplantısı yapmanın yeri Ticaret ve Sanayi odası mıdır?

Kendi mesleki alanımda bile uzmanına danışmadan, rakamların doğrusunu öğrenmeden tek satır bile yazmam, konuşmam. Meslekle alakası olmayanların atıp, tutarken ne rahat olduğunu görüyoruz.

İmar, inşaat, yapı kooperatifleri konusunda her Allah’ın günü televizyonlarda yayınlanan yüz kızartan konuları eleştirmek varken, tarım sektöründe olma olasılığı çok az bir konuda yenir, yutulur olamayacak şekilde suçlamalarda bulunmak senin ne haddine!

BU BİR SUÇLAMADIR

 “Kuru üzüm sektöründe faaliyet gösteren üzüm işletmelerini ve tüccarlarını" hedef alan, tüylerimi diken, diken eden şu beyanatına dikkatinizi çekmek istiyorum:

"Şimdi iyi durun! İran ve Şili'den üzüm(kuru üzümü kastediyor) alıyoruz. Üzümün başkenti Manisa, dünyada üzümün en çok üretildiği yer. Buraya İran ve Şili'den üzüm geliyor. Bunların bir bölümü de sınırlarımızdan kaçak giriyor. O zaman bizim üzümümüzün içine karıştırıldığı için kalitesini düşürüyor".

Konuşmacının beyanatının üzüm ile alakalı kısmı yazılı basına noktası, virgülüne kadar aynen böyle yansıdı. Üstelik TSO’nun çatısı altında, yine aynı odanın başka meslek komitesinde bulunan üyelerini zan altında bırakarak.

Beyanattaki ifadeye göre yurda kaçak kuru üzüm girmiş miş. Demek ki sınırlarımız olmuş elek. Al sana ülke Jandarmasını da töhmet altında bırakacak bir ifade daha. Gözlerinle gördün mü? Şahidin, yakalanan “üzüm kaçakçısı var mı? Hep kulaktan dolma gevezelikler.

BU BİR İHBARDIR

Önce Manisa Ticaret Borsası yetkililerine soralım;

Resmi olarak kuru üzüm ithalatı, bildiğim kadarı ile yasak. Bu yasak kalktı mı?

Kalktı veya kalkmadı, Şili’den ve özellikle ABD ambargosuna maruz kalan İran’dan Türkiye’ye ve özellikle Manisa’ya resmi-kaçak, bu üzümlerden geliyor mu, geldi mi? Üyeleriniz olan "üzüm işletmelerini ve üzüm tüccarlarını" töhmet altında bırakan, ihracat noktasında güçlük yaratacak bu beyanatta yer alan hususlar doğru mu? Yaptırdığınız herhangi bir araştırma var mı?

Şehrimizde üretilen üzümün yüzde 95’i ihraç edilir. Beyanat doğru ise iki şık var. Bu üzümler ya Türk halkına bir şekilde satıldı. Ki, bizim insanımız o kalitesiz üzümleri asla yemez. Ya da geriye bir tek soru kalıyor. Kalitesi ve fiyatı düşük bu üzümleri işletmeler mi aldı, paçalda kullanıp, ihraç mı etti?

Ticaret borsası yönetimi olarak kuru üzümün yurda kaçak veya resmi girdiğine şahit oldunuz mu, duydunuz mu, yakalanan “üzüm ve kaçakçısı” var mı?

Cevabınız "hayır" ise, verilen bu beyanata ne zaman tepki vermeyi düşünüyorsunuz? Beyanat sahibi hakkında ne yapacaksınız? Hukuki süreç başlatacak mısınız?

Olmaz ya, şayet doğru çıkarsa, hileli üretim yapan üzüm işletmelerini yargıya teslim edecek misiniz? Suskun kalmanız durumunda, beyanatın doğru olduğu kanaati ile biz kuru üzüm üreticileri adına Manisa Ziraat Odasının, odanızı ve ilgili meslek üyelerinizi mahkemeye vereceğini biliyor musunuz?

SAYIN VALİ;

Verilen beyanata dayanarak bir üzüm üreticisi olarak makamınıza ihbarda bulunuyorum!

İl Emniyet müdürlüğü, İl Jandarma Teşkilatı, İl Tarım Müdürlüğü, Defterdarlık size bağlı, sizin emriniz ve kontrolünüz altında olan resmi kurumlar.

Bu ihbarı dikkate alarak beyanatta firma isimleri geçmese bile zan altında bırakılan, üzümü toptan alıp-satan, işleyen firmalarla alakalı araştırma, takip, kontrol noktasında makamınızın neler yapacağını bir üzüm üreticisi olarak merak etmekteyim.

İl Tarım Müdürlüğü yapılan suçlamanın doğruluğu veya yanlışını tespit amacıyla ilgili işletmelerin depolarında yabancı menşeli ürün arama kontrolleri yapacak mı?

Emniyetimiz ve Jandarmamızın "organize kaçakçılık şubeleri" konuyu araştıracak mı?

Maliyemiz bu işletmelerdeki mal stoklarının kayıtlarını inceleyecek mi?

Uzun lafın kısası bir vatandaş olarak soruyorum:

Gerek devletimiz, gerekse ilgili oda ve kuruluşlarımız bu "büyük itham" sonuçlanıncaya kadar takipçisi olacak mı?

Kimlerin doğruyu, kimlerin yalan ve yanlış söylediğini ve yaptığını ortaya çıkartacaklar mı?

Bu şehir ve bağcısı, 2015 yılında "Mersin gümrüğü serbest bölgesinde" kuru üzüm kutuları üzerindeki menşeini belirten İran üzümü yerine kendi şehrinin, şirketinin, Türkiye'nin barkodunu yapıştırıp AB'ye ihraç eden "meslek ahlaksızlarını da" gördü.

O yüzden bu suçlamanın takipçisi olacağımızın bilinmesini isterim. Dilerim beyanat doğru değildir. Bu seçim hengamesinde umarım konu soğutulup, unutturularak kurumlarımızın saygınlığına gölge düşürülmez!

Evet! BU BİR İHBARDIR!

TBMM “üzüm komisyon başkanı" AKP Manisa milletvekili Sayın İSMAİL BİLEN, sizde bu konunun takipçisi olacak mısınız acaba?

NOT…16 Ekim 2018 tarihli “bu bir ihbardır” başlıklı yazımda “üzüm sınır ticareti” konusunu yazmışım. Manisaolaygazetesi.com’dan bakın, okuyun, anlarsınız ne demek istediğimi.

 

ENİS ÇANLI

4 Mart 2019 Pazartesi | 944 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

MANİSA'DA KURBANLIK HAYVAN SIKINTISI YOK
SIYASET
Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Manisa'da Kurban Hizmetleri Komisyonu toplanarak, kurban satış ve kurban kesim yerlerini belirledi.
19.7.2019

344

ENDÜSTRİYEL ATIKLAR DA BERTARAF EDİLECEK
SIYASET
Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin kırk yıllık çöp sorununu tarihe gömen Türkiye'nin en büyük kamu yatırımı Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi'nde kapasite arttırma çalışmaları, yerinde incelendi.
19.7.2019

288

AYVALIK'TA 4 HIRSIZLIK ZANLISINDAN BİRİ TUTUKLANDI
SIYASET
Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde girdikleri evden hırsızlık yapan 4 zanlıdan biri tutuklanırken, diğerleri adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
19.7.2019

276

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks