16 Eylül 2019 Pazartesi - 14:13:25

SON DAKİKA

MÜRAİLİK

ENİS ÇANLI

19 Mayıs 2019 Pazar | 976 Okunma

Riyakarlık, yani ikiyüzlülüğü din adına yaparsan adı olur mürailik.

Malum Ramazan ayındayız.

Son 17 yıla bakacak olursak, bu sene yaşanan mübarek ay son derece sönük geçiyor.

O eskinin tantanalı, her akşam bir ünlü işadamının sponsor olduğu tantanalı iftar sofraları, alanlara kurulan iftar çadırları, cami bahçelerinin bile dolup taştığı, teravih namazı sonrası cami önü ikramları, çeşmelerinden şerbet akıtma, ramazan eğlenceleri, şovları, sergiler, panayırlar, mütedeyyin geçinenlerin din ve siyaset üzerinden birbirlerine çalım satmalarından eser kalmadı. Tıpkı tökezleyen AKP siyaseti gibi.

Her akşam iftar saatinde TRT-1 ekranının canlı yayınında yeni açılan, ortalıkta 15-20 kişinin, o da “acaba televizyona çıkar mıyım” diye dolaştığı “Çamlıca camisini” görüyorsunuz. Ne kadar lüzumsuz bir yere yapıldığı, paralarımızın çarçur edildiği, akşam ve sabah namazında bir sıra bile saf tutanın olmadığını ibretle izliyorum.

Son derece itici, ağdalı, yapmacık gülüşlü, mürailikte tavan yapan bir spikerin sunduğu programı, okunan kuran hariç izlemiyorum bile. 3 dakika kuran okunup, 33 dakika ilahi adı altında şarkı söylenen bir programın adına "dini yayın" demek için şahit lazım.

Özel televizyonlarda ise paraları cebe indirip, halka Hz. Kuranı anlatmak yerine, "peygamber efendimiz bir gün...." diye başlayan masal ve hikayeleri kıssa adı altında anlatan "cukkacı din adamlarını" izleyince ilahi kitabımız adına utanç ve üzüntü duymamak ne mümkün!

Vatandaşın genellikle bel altı veya haya içeren sordukları güya dini sorulara psikoloji kitabından pasajlar anlatır gibi verilen cevapları duyunca gerçekten İslamiyet adına acının ve kederin yerini içimi öfke bulutları kaplıyor.

Siyasetin iyice cıvıklaştığı, nefret dilini kullanıldığı, vatandaşın, vatandaşa düşman gözü ile baktığı, Müslüman’ın, Müslüman’a eziyet ettiği, katlettiği görünce, bu mübarek günlerde rabbimin bize neden sırt çevirdiğini anlamak hiç de zor değil!

Alem-i İslam’ı tarikat-ticaret-siyaset-terör dörtgeninde dejenere eden “sözüm ona Müslümanlara” elimizden “kul hakkını hatırlamaktan” başka bir şey gelmiyor.

ÇİÇEK FESTİVALİ

Manisa’da sadece tekstil fabrikasının karşısında geçimini sera çiçekçiliğinden kazanan 3 yer var. Üçü de Manisa’nın evladı. Kazançlarını ve ticaretlerini şehrimizde yapan, yanında sayısız Manisalı personel çalıştıran üç Manisalı sera çiçekçiliği esnafı var.

Ya Menemen ve Muradiye yolunda üretim ve satış yerleri olan diğer esnafımız? Onlarda şehrimizin esnafı, üreticisi.

Mayıs ayı sebze ve çiçek fidanlarının vatandaş tarafından satın alınıp bahçelere, tarlalara, yazlıklara dikim zamanı. Ayrıca ağacı kuruyanların yeni ağaç aldığı, köklü ağacın dikiminin tam mevsimi.

Yani bu işten tam iyi para kazanılacak dönemi.

Yapılana bak! “Çiçekçilik Fuarı”..

Bu ekonomik krizde Manisalı esnaf oturuyor. Bayındırlı seracı, çiçekçi gelmiş benim memleketime, paramızı alıp gidiyor.

Utanın! Marifetmiş gibi bir şey yaptığınızı da söylemeyin, reklamınızı da yapmaya kalkmayın! Şimdi soruyorum:

Hangi “sivri akıllı ve zekanın” ürünü fikir verdi de, Bayındır’lı çiçek ve fidan üreticileri para kazansın diye fuarın açılmasına karar verildi? Bu mübarek günlerde çok açık ve net söylüyorum, bu işte “bilinçli kasıt” ya da başka bir şey var! Belediye başkanı olsam bunun sorumlusunu iki dakikada bulurum.

Hiç utanmadınız mı?

Sergi, panayır açarsınız, Manisalı bir tek esnaf olmaz. Fuar açarsınız, ara ki Manisalı bulasınız. Çiçek fuarında baharatçının, inci-boncuk satanın ne işi var?

Nedir bu “Manisa düşmanlığı”(?) Neden belediye başkanı oldunuz ki?

Gidin o zaman Bayındır’dan, Ödemiş’ten aday olun!

Esnaf odası uyur. Ziraat odası horlar.

Tek kelime ile YAZIKLAR OLSUN!

 

 

 

 

 

 

 

ENİS ÇANLI

19 Mayıs 2019 Pazar | 976 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks