21 Temmuz 2019 Pazar - 10:21:14

SON DAKİKA

REİS'İ YANILTIYORLAR

ENİS ÇANLI

23 Ekim 2018 Salı | 1213 Okunma

Cumhurbaşkanı R.T.Erdoğan'ın Diyarbakır'da gençlere ve halka seslenişini büyük bir dikkatle izledim. Hatta yazmaya karar verince yanlış ifadeler kullanmayayım diye internetten bir kez daha izledim, dikkatlice de dinledim.

  Eski bir "taşra siyasetçisi" olarak tüm partilere olan nötr yaklaşımım, yaptığım analizlerde daha tarafsız gözle bakmamı sağlıyor.

  Ne yalan söyleyeyim, son milletvekilliği seçiminde şehrimi temsil edecek insanları küçümseme olmaksızın sırf siyasi imkan ve kabiliyetleri son derece zayıf, şehrin hayati sorunlarından ve çözümlerinden bihaberler diye oy bile atmadım!

  Kariyer taraması yapılmayan, sadece lider odaklı "kurşun asker profili" üzerinden değerlendirme yapılan aday belirleme ve gösterme anlayışını oldum olası hiç kabullenemedim. Yıllar içinde ne değişti, ne de değiştirmeye çaba gösterildi. Seçmene de sadece "gel beni seç" denildi.

                     SAADETLEŞEN AKP

  Tekrar Sayın C.başkanına dönecek olursak, bildiğiniz gibi geçen gün güneydoğudaki teşkilatlarına o kadar yatırıma, terörü yok etmesine rağmen son 24 Haziran seçimlerinde yine uzak ara HDP'nin seçimi kazanmasına anlam veremediğini söyledi. Önümüzdeki mahalli seçimlerde yine HDP'nin kazanması muhtemel görünmesi üzerine teşkilatlarına sitem ederek, üstü kapalı fırçasını da attı.

  Gelelim meselenin özüne.

  Son yaşanan seçim ve ondan önceki referandumda eski bir siyasetçi olarak gözlemleri mi ve tespitlerimi net ortaya koyayım.

  AKP'nin tantanalı ve şaşaalı o ilk zamanlarındaki miting alanlarını kendiliğinden dolduranların büyük kısmı, ANAP-DYP-RP ve kısmen DSP çizgisinde olan insanlardı. 17 Aralıktan sonra artık R.T. Erdoğan'ın mitinglerinin yapıldığı alanları giderek cemaat ve tarikat yandaşları ile doldurulur oldu. Sağ seçmenin heyecanı giderek azaldı. Son yılların ekonomik sıkıntılarının da tetiklemesi ile iyice su yüzüne çıktı ki, alanlarda köylerden şehre araçlarla taşınan kalabalıklar ile malum cemaatlerin "bindirilmiş kıt'a" denilen talimatlı kadroları dışında giden yok!

  Güneydoğu da süregelen aşiret düzeni ve ona bağlı yürütülen politikalar gereği oy deposu diye hep aşiret ağalarının bireyleri milletvekili yapıldı. Bu kabuğu Ahmet Türk haricinde HDP kırdı ve sıradan, aşiretlerle bağlantısı olmayan, ama eğitimli, yörenin insanlarını, özellikle kadınlarını milletvekili yaptı. Üstelik hiçbirisi de tesettürlü olmamasına rağmen seçildiler.

  Aşiret ve tarikatlar tuzağına eskilerin partileri gibi AKP'de takıldığı için, güneydoğu ve doğunun vekil yapısını kendi lehine değiştiremedi.

  AKP eğer aynı düşünceyi ve zihniyeti mahalli seçimlerde de sürdürecek olursa yine aynı sonuçla bir kez daha karşılaşacaktır. Zaten bu durumu en iyi sezen Sayın Erdoğan HDP’ye karşı “kayyum atama kartını” Kürt vatandaşların önüne şimdiden attı.

    DEVLETTEN FETÖ GİDİYOR, BAŞKA CEMAATLER GELİYOR

  Kimse dillendiremiyor, ama maalesef böyle de bir durum söz konusu. MHP milletvekili Cemal Enginyurt’ta dünkü tweet’in de “ devlet kadrolarının giriş yolunun MHP’lilere bilerek kapatıldığı” yönüne işaret ederek öfke kustu.

  Senin adamın, benim adamım Ankara kazan, cemaatler kepçe, al takke, ver külah! KPSS tamam da, ya sözlü mülakatlar? Nerede liyakat, nerede hak, hukuk? Ayıp! Günah!

  Demirel'den sonra bıkmaz, usanmaz bir hırsla siyasete asılan ve devleti bazı yanlışlarına rağmen azimle yönetmeye çalışan tek bir lider gördüm, o adamı yani Sayın c.başkanının altını oymaya ne hakkınız var? Bu kadar deneyimli üst düzey siyasetçi çareler aramak yerine, neden sürekli Sayın Erdoğan'ın iki dudağının arasından çıkacak emir ve talimatları bekliyorlar?

  Bugün AKP teşkilatları olarak, önümüzdeki yapılacak yerel seçimlerde halkın geniş kesimini temsil edecek kişilerin yerine başkan veya meclis üyesi olarak cemaat, tarikat tandanslı kişiler aday gösterilecek olursa, AKP için bunun siyasi bedeli ağır olur. Bu sıkıntılı durumu ne hikmetse sadece AKP liderinin görüyor olması, AKP teşkilatlarının içine düştüğü durumu izah etmesi bakımından anlamlı.

     BU DÖNEM ÇANTADA KEKLİK SEÇİMİ OLMMAYACAK

  Açık ve net söyleyelim.

  Güneydoğu da aşiret veya cemaat adayları gösterilirse AKP nal toplar. Hele Trakya, Ege, Akdeniz bırakın başkanı, meclis üyelerini bile malum yerlerden tavsiyelerle doldurursanız, gidişiniz hızlanır! Batı seçmeni gavur değil! Ama dindar kisvesi altında kurumları parsellemeye çalışanları da işbaşına getirecek kadar da kusura bakmayın, "enayi de” hiç değil!

  Biz bu ülkede alnı secdeye değenlerin ayrımcılık yapmasını içimize sindiremeyen mütedeyyin kesimiz. Sizlerin gerçekte var olan yüzde 20'lik oyunuzun üstünü tamamlayan kitle eski sağ seçmen. Bu seçmen bugün kendisine sağlam bir adres ve R.T.Erdoğan’dan daha güvenilir, ülkeyi yönetecek çapta lider bulamadığı için AKP tercihini kullanıyor. Yoksa AKP kadrolarının siyasi becerileri yüzünden değil!

  Bu arada yatın kalkın CHP'ye ve partinize koşulsuz destek veren MHP’ye dua edin, şükran duyun!

           ÖZGÜR ÖZEL ADAY OLMAZ!

  Hürriyet köşe yazarı Ahmet Hakan anlaşılan o ki, Manisa için papatya falı açmış. Manisa B.şehir B.Başkanlığı için CHP’nin adayının Özgür Özel olacağını söylemiş.

  CHP Manisa teşkilatı başta başkan Semih Balaban olmak üzere, ilçelerin tüm yönetim kadroları dahil, K. Kılıçdaroğlu’na ve dolayısıyla onun destekçisi gurup başkanvekili Özgür Özel’in dimdik karşısında. Son yapılan genel başkanlık yarışında M. İnce’yi destekleyen bu kadroların Özgür beyin olası adaylığına kibarca karşı çıkacaklardır.

  Özgür Özel, 2009 yılında Manisa belediye başkanlığı seçiminde aday oldu. Ne gariptir ki CHP seçmeninin oldukça büyük bir kısmı oyunu MHP adayı Cengiz Ergün’e verdi, seçilmesine destek oldu. CHP ise Manisa’da tarihinin en düşük(yüzde 13.9) oyunu aldı. 2011 yılı milletvekilliği seçiminde ise ikinci sıra adayı Özgür Özel dahil, CHP Manisa’da gerçek oyuna(yüzde 28.7) ulaştı.

  Demek ki ne CHP seçmeni, ne de teşkilatları Özgür beyi yerel seçimlerinde aday olarak görmek “istemiyor”! Siyasi Tablo bu. Buna rağmen aday olur mu derseniz, “siyasi intihar kaçınılmaz” olur derim.

  Daha çok zaman var.

  Siyasette şöyle bir söylem vardır:

“siyasette marifet aday olmak değil, kazanmaktır”!

 

 

ENİS ÇANLI

23 Ekim 2018 Salı | 1213 Okunma

Site'de Ara

Köşe Yazarları

  • En Son Haberler

MANİSA'DA KURBANLIK HAYVAN SIKINTISI YOK
SIYASET
Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Manisa'da Kurban Hizmetleri Komisyonu toplanarak, kurban satış ve kurban kesim yerlerini belirledi.
19.7.2019

348

ENDÜSTRİYEL ATIKLAR DA BERTARAF EDİLECEK
SIYASET
Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin kırk yıllık çöp sorununu tarihe gömen Türkiye'nin en büyük kamu yatırımı Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi'nde kapasite arttırma çalışmaları, yerinde incelendi.
19.7.2019

294

AYVALIK'TA 4 HIRSIZLIK ZANLISINDAN BİRİ TUTUKLANDI
SIYASET
Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde girdikleri evden hırsızlık yapan 4 zanlıdan biri tutuklanırken, diğerleri adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
19.7.2019

280

Anket

Manisa Olay Gazetesi'nin yeni web sitesini beğendiniz mi?
Çok beğendim
Beğendim
Beğenmedim
Hiç beğenmedim
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi
manisa'da kavga
manisa seçim sonuçları
cengiz ergün
manisa haberleri
manisa büyükşehir belediyesi

Künye      Reklam      İletişim      Yasal Uyarılar     

© Copyright 2015 Manisa Olay Gazetesi
Metinleri ve görsellerin izinsiz kullanılması yasaktır.

Tasarım & Uygulama : LMD Networks